Alerty IMGW - burze z gradem. Ostrzeżenia w większości województw

Aktualizacja:
Autor:
as,ps
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na noc z poniedziałku na wtorek
Prognoza pogody na noc z poniedziałku na wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Alerty przed burzami z gradem obowiązują w większości województw. Gwałtowne zjawiska w niektórych regionach kraju mogą utrzymywać się do wczesnych godzin porannych. IMGW ostrzega przed ulewnymi opadami deszczu w trakcie burz.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne trzeciego, drugiego i pierwszego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali.

Alerty IMGW trzeciego stopnia - burze z gradem

Ostrzeżenia najwyższego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwie śląskim, w powiatach: myszkowskim, zawierciańskim, będzińskim i w Dąbrowie Górniczej.

Prognozowane są tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 90 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Miejscami możliwy jest grad.

Ostrzeżenia będą ważne do godziny 4 w poniedziałek.

Alerty IMGW drugiego stopnia - burze z gradem

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem wydano dla województw:

- śląskiego, dla powiatów: częstochowskiego, Częstochowa, kłobuckiego, lublinieckiego, tarnogórskiego;

- małopolskiego, dla powiatów olkuskiego i miechowskiego;

- świętokrzyskiego, dla zachodniej części województwa;

- łódzkiego, dla południowo-wschodniej części województwa;

- kujawsko-pomorskiego.

W tych miejscach przewiduje się burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 40-55 litrów na metr kwadratowy, oraz porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Miejscami mogą pojawić się opady gradu.

Na Kujawach ostrzeżenia przestaną obowiązywać o godz. 2 w poniedziałek, w pozostałych miejscach stracą ważność dwie godziny później.

Alerty IMGW pierwszego stopnia - burze z gradem

Dla większej części kraju wydane zostały ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Te obowiązują w województwach:

- wielkopolskim, w powiatach: gnieźnieńskim, wrzesińskim, słupeckim, konińskim, Konin, kolskim, tureckim;

- opolskim, w powiatach: oleskim, strzeleckim, kędzierzyńsko-kozielskim, głubczyckim;

- śląskim, poza powiatami objętymi alertami drugiego i trzeciego stopnia;

- małopolskim, poza powiatami objętymi alertami drugiego stopnia;

- podkarpackim, poza powiatami wschodnimi;

- świętokrzyskim, poza powiatami objętymi alertami drugiego stopnia;

- łódzkim, poza powiatami objętymi alertami drugiego stopnia;

- mazowieckim, poza powiatami wschodnimi;

- lubelskim, w powiatach: ryckim, puławskim, opolskim i kraśnickim;

- warmińsko-mazurskim, w zachodniej połowie województwa;

- pomorskim, w powiatach południowych i wschodnich.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady od 25 do 35 litrów deszczu na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Miejscami może wystąpić grad.

Na Pomorzu, w Wielkopolsce i na Opolszczyźnie alerty stracą ważność o godz. 2 w poniedziałek, a w pozostałych regionach o godz. 6 tego samego dnia.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW trzeciego stopnia

Ostrzeżenie trzeciego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak zachować się podczas burzy w lesieLasy Państwowe

Autor:as,ps

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości