Zorza polarna w Polsce. Spektakularny widok na Pomorzu Zachodnim

Autor:
kw/map
Źródło:
tvnmeteo.pl
Zorza polarna - Nowogród, woj. podlaskie - 23/24.04.23
Zorza polarna - Nowogród, woj. podlaskie - 23/24.04.23Kontakt 24
wideo 2/11
Zorze polarne

Zorza polarna w Polsce. Dzięki silnej burzy geomagnetycznej w czwartek wieczorem w niektórych regionach kraju dało się podziwiać zjawisko typowe dla bieguna północnego.

W czwartek nad naszą planetą pojawiła się bardzo silna burza geomagnetyczna. Jej konsekwencje wystąpiły po zachodzie słońca. W północnej Polsce zapanowały doskonałe warunki do podziwiania zorzy polarnej. Karol Wójcicki, popularyzator astronomii z serwisu z "Z Głową w Gwiazdach", nazwał je wybitnymi.

Niezwykłe zjawisko udało się zaobserwować między innymi w Trzebieszewie w okolicach Kamienia Pomorskiego (woj. zachodniopomorskie). Zorzę polarną udało się uchwycić pani Aleksandrze Mielniczuk.

Zorza polarna nad Trzebieszewem (woj. zachodniopomorskie)Aleksandra Mielniczuk

Warunki pogodowe do podziwiania zorzy w wielu regionach kraju zapowiadają się... różnie. Na noc prognozowane jest zmienne zachmurzenie. Chwilami w regionach północnych i zachodnich może bardziej się chmurzyć i padać.

>>> Więcej informacji znajdziesz w prognozie pogody na noc i na piątek

Zorza polarna - czym jest i jak powstaje?

Zorza polarna powstaje w górnych warstwach atmosfery ziemskiej i jest zjawiskiem charakterystycznym głównie dla obszarów podbiegunowych. Może przybierać bardzo różnorodne formy: barwne łuki, smugi, pasma. Zorze mają też na ogół kolor zielony, niebieskozielony z plamami o barwie różowej lub czerwonej, zdarzają się kolory niebiesko-biały, żółto-zielony lub fioletowy.

Ich powstawanie związane jest z przepływem prądu w jonosferze, na wysokości około 100 kilometrów nad Ziemią. Podczas rozbłysków Słońce emituje protony oraz elektrony. Cząstki te są w większości odchylane przez ziemskie pole magnetyczne. Są wyłapywane przez ziemską magnetosferę i poruszają się po torze helisy, wzdłuż linii pola magnetycznego, łączących obydwa ziemskie bieguny magnetyczne. W konsekwencji dochodzi do wzbudzenia atomów w obszarze polarnym, co skutkuje pojawieniem się świetlistych łun na niebie.

Jeśli uda Wam się sfotografować dzisiejszą zorzę, podzielcie się swoją relacją na Kontakt 24

Autor:kw/map

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Aleksandra Mielniczuk

Pozostałe wiadomości