Taternicy i miłośnicy narciarstwa ekstremalnego nie będą mogli wspinać się w rejonie Kościelca i Morskiego Oka - poinformował Tatrzański Park Narodowy. Powodem są lęgi sokołów wędrownych, które w pobliżu popularnych dróg założyły swoje gniazda.
Sokół wędrowny to rzadki i cenny gatunek objęty w Polsce ścisłą ochroną. Swoje gniazda powinien opuścić do 31 lipca - wskazują przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Do tego czasu pozostaną zamknięte drogi wspinaczkowe w rejonie Morskiego Oka: Żleb Krygowskiego - Mały Kocioł Mięguszowiecki – Niżnia Galeria Cubryńska – Cubryńska Kopka i dalej z Cubryńskiej Kopki ściany opadające do Mnichowego Żlebu łącznie ze Żlebem Szulakiewicza. Rejon objęty zakazem wspinaczkowym od strony północnej sięga wylotu Mnichowego Żlebu do podstawy ściany Kazalnicy Liliowej i Kazalnicy Cubryńskiej do Żlebu Krygowskiego.
Decyzją władz Tatrzańskiego Parku Narodowego na okres lęgów sokołów, również do ostatniego dla lipca, zostały zamknięte drogi wspinaczkowe i trasy dla narciarstwa ekstremalnego w obszarze wschodniej ściany Kościelca od Komina Drewnowskiego po Żleb Zaruskiego.
Sokoły wędrowne w latach 60. i 70. XX wieku ze względów na szerokie stosowanie pestycydów były na skraju wymarcia. Od lat 90. prowadzona jest reintrodukcja tego gatunku.
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock