TVN Meteo | Polska

Bocianie śniadanie na trawie. "Powiedziałem synowi, żeby spróbował je policzyć, ale nie dał rady"

TVN Meteo | Polska

Autor:
kw,
est
Źródło:
Kontakt 24, lasy.gov.pl
Kilkadziesiąt bocianów żerowało na Warmii i Mazurach
Kilkadziesiąt bocianów żerowało na Warmii i Mazurach Kontakt 24/ Darecki
wideo 2/22
Kontakt 24/ DareckiKilkadziesiąt bocianów żerowało na Warmii i Mazurach

Reporterowi 24 - panu Dariuszowi - udało się nagrać ogromną gromadę bocianów. Ptaki żerowały na łąkach w powiecie nidzickim. - Było to zaskakujące, bo zwykle można zobaczyć kilka: pięć, może siedem, a czasami dziesięć, ale tyle naraz wcześniej nie widziałem - przekazał.

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać kilkadziesiąt bocianów żerujących na łąkach w powiecie nidzickim. Pan Dariusz, autor filmu, powiedział, że nietypowy bociani zlot zaobserwował we wtorek rano, około godziny 10.

- To było między miejscowościami Róg i Baranowo. Akurat jechałem z synem kosić trawę, kiedy zobaczyliśmy, jak się tam zleciały. Było to zaskakujące, bo zwykle można zobaczyć kilka: pięć, może siedem, a czasami dziesięć, ale tyle naraz wcześniej nie widziałem - przyznał. - Powiedziałem synowi, żeby spróbował je policzyć, ale nie dał rady. Bardzo rzadki widok. Chodziły tam jakieś dwie godziny, przynajmniej tyle czasu je widziałem. Możliwe, że mają w pobliżu swoje gniazda, ale nie wiem - powiedział.

Poznajcie bociana

Bocian biały (Ciconia ciconia) jest jednym z najstarszych gatunków synantropijnych (żyjącym blisko ludzkich siedzib). Szacuje się, że w naszym kraju żyje około 50 tysięcy par ptaków. Najczęściej zakładają one gniazda na dachach budynków, słupach czy platformach.

Bociania dieta jest bardzo zróżnicowana - żywią się owadami, dżdżownicami, gadami, płazami, a nawet małymi ssakami, takimi jak nornice czy ryjówki. Podczas żerowania i migracji często tworzą stada.

Polskę zamieszkuje także bocian czarny (Ciconia nigra), jest jednak o wiele rzadziej spotykany. Obydwa gatunki podlegają ścisłej ochronie w naszym kraju.

Autor:kw, est

Źródło: Kontakt 24, lasy.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Darecki / Kontakt 24

Pozostałe wiadomości