Znów można wjechać na Kasprowy Wierch kolejką linową

Autor:
kw
Źródło:
PAP
Ratownik tłumaczy, do czego służą raczki
Ratownik tłumaczy, do czego służą raczkiTVN24
wideo 2/24
Bezpieczeństwo w górach

Turyści chcący dotrzeć na Kasprowy Wierch znów mogą skorzystać z kolejki linowej. Na szczycie można nie tylko podziwiać piękne widoki, lecz także skorzystać z bogatej oferty edukacyjnej oraz zwiedzania z przewodnikiem tatrzańskim.

Po trwającej od 8 maja przerwie technicznej, od czwartku turyści znowu mogą wjechać kolejką linową na Kasprowy Wierch. Przez cały letni sezon, aż do końca września, chętni będą mogli skorzystać z przyrodniczej akcji edukacyjnej na szczycie.

W trakcie trwającej ponad dwa tygodnie przerwy, pracownicy wykonali przeglądy techniczne i prace serwisowe zarówno urządzeń kolejki linowej na Kasprowy Wierch, jak i kolejek krzesełkowych w Kotle Gąsienicowym i Goryczkowym.

Kasprowy Wierch. Ile kosztuje bilet na kolejkę?

Za przejazd kolejką na szczyt oraz z powrotem turyści zapłacą 99 złotych. Bilet ulgowy to wydatek 79 zł. Przejazd kolejką tylko w jedną stronę - na szczyt lub na dół - kosztuje 79 zł, bilet ulgowy jest 10 zł tańszy. Z ulgi mogą skorzystać dzieci i młodzież w wieku szkolnym oraz studenci, seniorzy po 65. roku, opiekunowie grup szkolnych oraz osoby niepełnosprawne.

Bilet najlepiej jest kupić z wyprzedzeniem przez stronę internetową. Wówczas można zarezerwować miejsce na konkretny dzień i godzinę. W ten sposób unikniemy stania w kolejce.

Kasprowy Wierch - widok na Świnicękamery.topr.pl

Nie tylko ładne widoki

Turyści, którzy wjadą na Kasprowy Wierch, mogą skorzystać na szczycie z oferty Stacja Edukacja przygotowanej przez Polskie Koleje Linowe (PKL) oraz Tatrzański Park Narodowy (TPN). Chętni mogą bez dodatkowych opłat skorzystać z oprowadzenia po kopule szczytowej z przewodnikiem tatrzańskim, który w ciekawy sposób opowie o tatrzańskiej przyrodzie, a także zapozna z zasadami panującymi na górskich szlakach.

- Celem PKL jest dostarczanie atrakcji turystycznych wszystkim, którzy odwiedzają ośrodki należące do Grupy, ale także naszym priorytetem jest ochrona przyrody. Chcemy przekazywać niezbędną wiedzę turystom na temat jej poszanowania oraz zachowania w górach, a także to, jak być odpowiedzialnym za naturę. Dlatego po raz kolejny rusza Stacja Edukacja. Wierzymy, że dzięki edukacyjnej inicjatywie osoby odwiedzające Tatry będą mogły poznać i zrozumieć je jeszcze bardziej - przekazał Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.

W ramach prowadzonej akcji, przewodnicy będą opowiadali o tatrzańskich zwierzętach i roślinności, ochronie przyrody, górskiej topografii, zjawiskach pogodowych i ciekawostkach związanych z koleją linową PKL, która od 1936 roku wozi turystów na Kasprowy Wierch.

Z oferty będzie mógł skorzystać każdy turysta, który dotrze na szczyt kolejką codziennie między godz. 9 a 15. Prelekcje będą się odbywały co 15 minut w trzech oznakowanych punktach: stacja górna kolejki linowej, Sucha Przełęcz oraz szczyt Kasprowego Wierchu. Akcja edukacyjna na Kasprowym Wierchu potrwa od 26 maja do końca września.

Autor:kw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości