Suche dno w Jeziorze Solińskim. Widać to na nagraniach z drona

Autor:
as/dd
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl
Rekordowo niski poziom wody w Jeziorze Solińskim
Rekordowo niski poziom wody w Jeziorze Solińskim
TVN24
TVN24Rekordowo niski poziom wody w Jeziorze Solińskim

Poziom wody w Jeziorze Solińskim (woj. podkarpackie) jest bardzo niski. W miejscowości Chrewt woda cofnęła się tak bardzo, że wiele łodzi utknęło na mieliźnie. Widok ten budzi niepokój wśród mieszkańców regionu i odwiedzających zbiornik turystów. To, jak bardzo poważna jest sytuacja, widać na nagraniu z drona.

Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem retencyjnym w kraju, powstałym w wyniku wzniesienia zapory w okolicach wsi Solina. Na skutek suszy hydrologicznej, która obejmuje prawie cały obszar województwa podkarpackiego, woda w "bieszczadzkim morzu" cofnęła się. Szczególnie trudna sytuacja panuje w płytkich zatokach jeziora, w tym w Zatoce Potoku Czarnego, nad którą leży miejscowość Chrewt.

Bardzo niski poziom wody

Sytuacja hydrologiczna na Jeziorze Solińskim budzi niepokój mieszkańców i turystów, którzy od lat spędzają wakacje nad brzegiem zbiornika.

- Takiego niskiego poziomu wody jeszcze nigdy nie było - wskazała w rozmowie z TVN24 pani Danuta z Przemyśla, która nad Solinę przyjeżdża od 38 lat. Jak dodała, w zeszłym roku stan wody w jeziorze również się obniżył, ale zdecydowanie mniej drastycznie, bo można było zorganizować regaty w Zatoce Potoku Czarnego.

Rekordowo niski poziom wody w Jeziorze SolińskimTVN24
Rekordowo niski poziom wody w Jeziorze SolińskimTVN24

Autor:as/dd

Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości