ZGŁOSZONE NA KONTAKT24

Dwie osoby ranne, ponad 2500 interwencji po nawałnicach w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Deszcz był przyczyną podtopień budynków w Poznaniu
Deszcz był przyczyną podtopień budynków w PoznaniuTVN24
wideo 2/5
Deszcz był przyczyną podtopień budynków w PoznaniuTVN24

Nawałnice przeszły w niedzielę przez Polskę. Strażacy byli wzywani do usuwania skutków gwałtownych burz i ulew ponad 2,5 tysiąca razy, najczęściej w Wielkopolsce. Dwie osoby zostały ranne. Deszcz zalewał budynki, a wiatr łamał drzewa. Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców w niedzielę wieczorem było pozbawionych prądu.

2534 interwencji w związku z burzami i intensywnymi opadami deszczu odnotowali strażacy w całym kraju niedzielę. Najwięcej w woj. wielkopolskim - 436, warmińsko-mazurskim - 302, zachodniopomorskim - 289, mazowieckim - 226, podlaskim - 218, dolnośląskim - 180, lubelskim - 175, śląskim - 167 i małopolskim - 161 - przekazał rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

Dwie osoby ranne

Strażak poinformował, że dwie osoby zostały ranne. Do poważnego zdarzenia doszło we Wrocławiu, gdzie na samochód spadło drzewo. W wyniku tego zdarzenia jedna osoba odniosła obrażenia.

W Giżycku na mężczyznę spadła gałąź, przytomny trafił do szpitala.

- Ewakuowano prewencyjnie 202 osoby z obozu harcerskiego w Szklarskiej Porębie - powiedział bryg. Kierzkowski. Dodał przy tym, że nikt nie został ranny.

Dziesiątki tysięcy odbiorców bez prądu

W całym kraju 35 647 odbiorców pozbawionych było prądu według danych na godzinę 20 - podał w niedzielę wieczorem w mediach społecznościowych dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak. Najwięcej odbiorców bez dostępu do prądu było w woj. podlaskim - 18 280.

W woj. warmińsko-mazurskim takich przypadków było prawie 7,6 tys., w lubelskim - 6 tys. a w małopolskim - 1 tys.

Poniżej tysiąca zgłoszeń awarii energetycznych odnotowano w woj. pomorskim - 700, łódzkim - 674, kujawsko-pomorskim - 535 oraz wielkopolskim - 300 i zachodniopomorskim - 219 - podał dyrektor RCB.

Zalane ulice i podtopione budynki w Wielkopolsce

Najwięcej zgłoszeń w związku z intensywnymi opadami deszczu i burzami w Wielkopolsce dotyczyło Poznania i okolicznych gmin. Nie było osób poszkodowanych. Najczęściej interwencje dotyczyły zalanych ulic i podtopionych obiektów.

W Poznaniu zalana została między innymi piwnica w Wielkopolskim Centrum Onkologii, w Suchym Lesie trzeba było wypompować wodę z pomieszczeń komisariatu policji. We Wronkach zalane zostały piwnice w klasztorze.

Podtopienia w PoznaniuTVN24

W Rawiczu zalana została kotłownia KRUS-u, strażacy wypompowywali też wodę z pomieszczeń w starostwie powiatowym. Wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski informował w niedzielę po południu, że wszystkie kluczowe służby miejskie działają, całość sytuacji monitoruje Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania. Strażacy oraz służby techniczne spółki Aquanet udrażniali przepust potoku Bogdanka w rejonie ul. Pułaskiego i al. Wielkopolskiej.

Zalany park w Poznaniu
Zalany park w PoznaniuFilip Czekała, TVN24

W wyniku ulewy zawaliła się ściana budynku na Pomorzu Zachodnim

Z powodu gwałtownych opadów deszczu zawaliła się ściana budynku mieszkalnego w miejscowości Dalewo w powiecie drawskim w woj. zachodniopomorskim. - Doszło do zawalenia się ściany budynku mieszkalnego czterorodzinnego, której fundament został wcześniej odkryty przez właściciela jednego z mieszkań - przekazał rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Tomasz Kubiak. Ewakuowanych zostało sześć osób. Nie było osób poszkodowanych.

W Recławiu (pow. kamieński) konar drzewa przygniótł samochód osobowy. Jedna osoba została przekazana zespołowi ratownictwa medycznego.

Drzewo upadło na zaparkowane samochody na jednym z osiedli w Kołobrzegu przy ul. Drzymały. Zdjęcia z tego zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Burzom w w niedzielę towarzyszył grad. Opady dużego gradu wystąpiły między innymi w miejscowości Waplewo Wielkie w powiecie sztumskim w woj. pomorskim.

Grad spadł w miejscowości Waplewo Wielkie Izabela Lanzer
Grad spadł w miejscowości Waplewo Wielkie Izabela Lanzer

19 uszkodzonych dachów na Podlasiu

Jak poinformował rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku Piotr Chojnowski, najwięcej zgłoszeń w związku ze skutkami burz i ulew było w województwie podlaskim na terenie powiatu białostockiego, a także augustowskiego, wysokomazowieckiego, grajewskiego, suwalskiego i monieckiego.

W poniedziałek po godzinie 9 w Podlaskiem bez prądu pozostawało około 7,5 tys. odbiorców, a w całym oddziale, który obejmuje też fragment województwa warmińsko-mazurskiego, było to około 11 tys. odbiorców - poinformował rzecznik PGE Dystrybucja Karol Łukasik. Dodał, że od rana ekipy pogotowia energetycznego lokalizują usterki i je naprawiają.

Strażacy wyjeżdżali głównie do usuwania z dróg powalonych drzew i konarów oraz naprawy zerwanych linii energetycznych. Chojnowski podał, że silnie wiejący wiatr oraz połamane gałęzie uszkodziły 19 dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych; w jednym przypadku dach został całkowicie zerwany z budynku gospodarczego. Nikomu nic się nie stało.

Zalania i powalone drzewa na Śląsku

W woj. śląskim najwięcej interwencji z powodu burzami i opadami przechodzącymi od niedzieli nad regionem strażacy przeprowadzili w rejonie Częstochowy i w Zagłębiu Dąbrowskim.

Ich działania skupiały się przede wszystkim na wypompowywaniu wody i usuwaniu powalonych drzew.

Wał szkwałowy na Mazowszu

Nad miejscowością Wiejca w województwie mazowieckim pojawił się wał szkwałowy. Groźnie wyglądającą chmurę można było zobaczyć tam przed godziną 15.

Wał szkwałowy, nazywany też chmurą szelfową, powstaje na przednim skraju strefy burzowej w wyniku starcia się dwóch różnych mas powietrza. Jego wystąpienie poprzedza porywisty i gwałtowny wiatr zwany szkwałem. W rejonie pojawienia się tego typu chmury zazwyczaj występują również intensywne opady.

Wał szkwałowy nad Mazowszem Michał Uliński

Autorka/Autor:kw,ps,anw/dd

Źródło: PAP, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

W nocy i we wczesnych godzinach porannych w wielu miejscach w Polsce spadł śnieg. Prognozy wskazują jednak, że to dopiero początek fali niosącej opady. Do Polski zmierza front wtórny znad Danii, który sprawi, że w niektórych miejscach pokrywa śnieżna wzrośnie do 5-6 centymetrów.

Śniegu dziś jeszcze dosypie - i to sporo. Front wtórny idzie znad Danii

Śniegu dziś jeszcze dosypie - i to sporo. Front wtórny idzie znad Danii

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Niebezpieczne zdarzenie w Rybniku (woj. śląskie). Miejski autobus wypadł z drogi. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Kierowca został ukarany mandatem. Od wczoraj kierowcy na Śląsku zmagają się z jazdą w trudnych warunkach, na ulicach jest ślisko z powodu zalegającego śniegu i błota pośniegowego. Dzisiaj sytuacja może się pogorszyć, bo synoptycy zapowiadają kolejne opady i silny wiatr.

Zaśnieżone drogi i autobus w rowie. Zimowa noc i poranek na Śląsku

Zaśnieżone drogi i autobus w rowie. Zimowa noc i poranek na Śląsku

Źródło:
tvn24.pl

Tragicznie zakończyła się historia młodej orki nazywanej J61. Naukowcy z Centrum Badań nad Wielorybami poinformowali o śmierci młodego ssaka kilkanaście dni po przyjściu na świat. Jego matką jest orka J35, która w 2018 roku przez 17 dni w akcie żałoby pływała ze swoim zmarłym cielęciem. Zdaniem obserwatorów J35 również teraz nie potrafi rozstać się ze swoim dzieckiem.

"Śmierć J61 jest szczególnie druzgocąca"

"Śmierć J61 jest szczególnie druzgocąca"

Źródło:
ENEX, Center for Whale Research

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem. SMS-owy alert otrzymały osoby przebywające na terenie kilku powiatów w województwach zachodniopomorskim i pomorskim.

Alert RCB. "Nie przebywaj i nie parkuj pod drzewami"

Alert RCB. "Nie przebywaj i nie parkuj pod drzewami"

Źródło:
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, którego porywy mogą sięgać nawet 95 km/h. Żółte i pomarańczowe alarmy zostały wydane dla północnych i centralnych regionów kraju. Jednocześnie nadal obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem, które obejmują niemal całą Polskę.

Na drogach jest ślisko, pojawią się wichury. Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW

Na drogach jest ślisko, pojawią się wichury. Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Piątek 03.01 upłynie z przelotnymi opadami w całym kraju. W górach i nad morzem może spaść kilka centymetrów śniegu. Będzie chłodniej niż w ostatnich dniach.

Pogoda na dziś - piątek 03.01. Może spaść kilka centymetrów śniegu

Pogoda na dziś - piątek 03.01. Może spaść kilka centymetrów śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najbliższe dni przyniosą spektakularne zjawiska na niebie. Już dziś w nocy będziemy mogli oglądać przelatujące nad naszymi głowami Kwadrantydy - pierwszy rój meteorów w tym roku. Z kolei wieczorem w sobotę dojdzie do zakrycia Saturna przez Księżyc.

Przed nami dwa spektakularne zjawiska

Przed nami dwa spektakularne zjawiska

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", nocneniebo.pl

Ten rok zaczyna się w Polsce dynamiczną pogodą. W wielu miejscach silnie wieje, a na północy kraju pojawiły się nawet burze. W nocy i w piątek także może zagrzmieć.

Błyskało się i grzmiało. Mogą nas czekać kolejne zimowe burze

Błyskało się i grzmiało. Mogą nas czekać kolejne zimowe burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pierwszy weekend stycznia przyniesie zmianę pogody na zimową. Jeszcze w tym tygodniu czekają nas przelotne opady śniegu i duży spadek temperatury nocami. Do tego cały czas będzie porywiście wiać, a w części kraju niewykluczone, że zagrzmi.

Widać śnieg i mróz. Synoptyk ostrzega przed "serią niebezpiecznych zjawisk"

Widać śnieg i mróz. Synoptyk ostrzega przed "serią niebezpiecznych zjawisk"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wyjątkowo zimne powietrze ma objąć znaczną część Stanów Zjednoczonych w weekend i na początku następnego tygodnia - informuje CNN. Temperatura spadnie znacząco poniżej normy, a mróz dotknie prawdopodobnie nawet obszary nad Zatoką Meksykańską.

Przed nimi "brutalne natarcie mrozu"

Przed nimi "brutalne natarcie mrozu"

Źródło:
CNN

Prawie 200 śladów dinozaurów odkryto tego lata w kamieniołomach w hrabstwie Oxfordshire w południowo-wschodniej Anglii - poinformowali w czwartek naukowcy. Jest to największe stanowisko tego typu znalezione w Wielkiej Brytanii. Badacze nie są pewni, co pomogło zachować ślady w skamieniałym błocie.

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Źródło:
PAP, BBC

Setki osób musiały opuścić domy w północno-zachodniej części Anglii. Po ulewnych opadach deszczu doszło do rozległych podtopień. Drogi, posesje i pola są pod wodą.

Ulewy w Anglii. Setki ewakuowanych

Ulewy w Anglii. Setki ewakuowanych

Źródło:
BBC, Reuters

Zdjęcie "Skarby Oriona nad Królową Beskidów" zostało wybrane zdjęciem dnia przez NASA. Autorem niezwykłej fotografii jest Włodzimierz Bubak, który na co dzień jest nauczycielem w jednej ze szkół technicznych w Jaworznie.

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Źródło:
PAP, Trzeci Plan

Ważący ponad 500 kilogramów metalowy pierścień spadł z nieba na kenijską wioskę Mukuku w hrabstwie Makueni. Wydarzeniu towarzyszył olbrzymi huk, który był słyszalny z odległości 50 kilometrów. Kenijska Agencja Kosmiczna przekazała, że tajemniczy obiekt był najprawdopodobniej fragmentem rakiety kosmicznej, który nie spłonął w ziemskiej atmosferze.

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Źródło:
PAP, KSA

Turyści spędzający czas w Tatrach mierzą się dziś z trudnymi warunkami pogodowymi. Głównym zagrożeniem jest silny wiatr, który w porywach przekracza 100 km/h. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują o ostrożność.

"Bezpiecznie nie jest". Bardzo silnie wieje w Tatrach

"Bezpiecznie nie jest". Bardzo silnie wieje w Tatrach

Źródło:
TVN24, TPN

Pierwsze dni 2025 roku przyniosły niezwykłe spektakle na niebie w postaci zorzy polarnej. Zjawisko było widoczne zarówno w nocy z wtorku na środę, jak i ze środy na czwartek. Kolorowe smugi na niebie oglądali mieszkańcy wielu regionów Polski.

Zorza polarna nad Polską

Zorza polarna nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt24

Dwóch mężczyzn z Teksasu może mówić o niesamowitym szczęściu. Przetrwali znalezienie się w samym środku tornada, gdy łowili ryby na łódce. Moment uderzenia żywiołu udało się nagrać.

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

Źródło:
CNN, KKTV, tvnmeteo.pl

Starty polskich satelitów, zaskakujące odkrycia zwierząt sprzed setek milionów lat i archeologiczne znaleziska, które mogą zmienić dotychczasowe ustalenia naukowców. Oto jedne z najważniejszych wydarzeń w polskiej nauce w 2024 roku.

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

Źródło:
PAP

Rok 2024 prawdopodobnie przejdzie do historii jako najcieplejszy na świecie. - Pozostaje oczywiście pytanie jak długo. Wszystko wskazuje na to, że ten rekord szybko zostanie pobity - powiedział Bogdan Chojnicki, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

Źródło:
PAP

Wzrost średniej globalnej temperatury nasila gwałtowne zjawiska pogodowe. Wrześniowa powódź na południowym zachodzie Polski, a także susza hydrologiczna to nowa rzeczywistość, z którą musimy się mierzyć.

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

Źródło:
PAP

Ekstremalne fale upałów, rekordowe opady deszczu, niszczycielskie susze. W 2024 roku mieliśmy wiele okazji do zaobserwowania wpływu zmian klimatycznych na środowisko i ludzkie życie. Skutki ocieplającego się klimatu odczuli zarówno mieszkańcy bliskich nam regionów, jak i odległych zakątków świata.

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Reuters, World Weather Attribution

Dwóch mężczyzn zostało znalezionych martwych w lesie w stanie Waszyngton podczas polowania na Wielką Stopę w USA. Poszukiwacze legendarnego stworzenia wybrali się do lasu przed Wigilią, a gdy nie wrócili do domu pierwszego dnia świąt, ich rodziny zaalarmowały policję. Akcja ratunkowa trwała trzy dni.

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Źródło:
BBC, NPR, Skamania County Sheriff's Office

Ten rok zapisze się na kartach historii za sprawą katastrofalnej powodzi, która dotknęła południowo-zachodnią Polskę. W wyniku kilkudniowych i intensywnych opadów deszczu spowodowanych niżem genueńskim wylały rzeki w dorzeczu Odry. W 2024 roku zdarzały się także niezapomniane chwile, jak majowa zorza polarna czy kometa C/2023 A3.

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka osób zostało rannych po tym, jak w brazylijskim mieście Barueri w obszarze metropolitalnym Sao Paulo zawalił się dach supermarketu. Doszło do tego po intensywnych opadach gradu.

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Źródło:
Reuters, CNN Brasil

W kończącym się roku we Włoszech odnotowano ponad 350 ekstremalnych zjawisk pogodowych. To, jak zaznaczyli eksperci, sześć razy więcej niż dziesięć lat temu, co jest wyraźnym potwierdzeniem zmian klimatu i ich skutków.

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

Źródło:
PAP

Premier Francji Francois Bayrou przedstawił plan odbudowy Majotty po przejściu niszczycielskiego cyklonu Chido. Przed końcem stycznia do każdego domu na wyspach mają wrócić dostawy prądu. Jak powiedział szef rządu, pełna odbudowa infrastruktury może potrwać nawet dwa lata.

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Źródło:
Reuters, PAP, Le Monde

Rekin zaatakował dwóch turystów w egipskim kurorcie Marsa Alam. Jeden z nich zmarł - podało w niedzielę tamtejsze ministerstwo środowiska. Obydwaj turyści byli najprawdopodobniej narodowości włoskiej.

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Źródło:
Reuters, PAP

Wysokie fale od kilku dni nawiedzają Peru. W 91 portach wprowadzono zakaz wypływania na morze. Wzburzona woda zatapiała łodzie rybackie i uszkadzała falochrony.

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Źródło:
Reuters