Ludzie bez prądu na Lubelszczyźnie, w Krakowie od tygodnia autobusy kursują z utrudnieniami

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Trudne warunki na drogach w części kraju
Trudne warunki na drogach w części krajuTVN24
wideo 2/4
Trudne warunki na drogach w części krajuTVN24

Atak zimy daje się we znaki mieszkańcom niektórych województw. W sobotę ponad 130 odbiorców na Lubelszczyźnie nie miało prądu, a strażacy usuwali z dróg połamane drzewa. Na Ziemi Świętokrzyskiej i na Podkarpaciu pod naporem śniegu doszło do zawalenia się dachów na budynkach gospodarczych. W wyniku tych zdarzeń nie ma poszkodowanych ludzi. Z powodu obfitych opadów mieszkańcy Krakowa muszą już od tygodnia liczyć się z utrudnieniami w kursowaniu autobusów.

Od sobotniego poranka strażacy w województwie świętokrzyskim odnotowali 100 interwencji związanych z pogodą. Do najpoważniejszych zdarzeń doszło w powiecie sandomierskim (Zdanów i Sandomierz) oraz jędrzejowskim (Słaboszowice), gdzie pod naporem śniegu zawaleniu uległy budynki gospodarcze.

Starszy kapitan Marcin Bajur, rzecznik świętokrzyskiej straży pożarnej poinformował, że w Zdanowie dach spadł na zaparkowany wewnątrz pojazd i sprzęty rolnicze, a w Sandomierzu - na magazynowane wewnątrz drewno opałowe. Z kolei w Słaboszowicach uszkodzony dach budynku przygniótł znajdujące się w środku bydło. Jedno zwierzę padło, kolejne zostało ranne.

- Na szczęście nie ma poszkodowanych ludzi. Apelujemy o ostrożność szczególnie do właścicieli budynków posiadający dużą powierzchnię dachów. Jeżeli są wątpliwości, czy dach wytrzyma obciążenie śniegiem, nie wchodźmy do takich budynków - dodał st. kpt. Bajur.

Większość zgłoszeń dotyczyła połamanych drzew na szlakach komunikacyjnych. Ze względu na opady śniegu sytuacja na drogach regionu jest trudna. W wielu miejscach, szczególnie na drogach lokalnych, zalega śnieg i błoto pośniegowe. Ślisko jest też na niektórych odcinkach dróg krajowych.

Runął dach budynku na Podkarpaciu

Prawdopodobnie pod naporem śniegu runął w sobotę dach budynku inwentarskiego w Lipnach w woj. podkarpackim. W wyniku zdarzenia zginęło pięć krów, które były w środku.

W Lipinach zawalił się dach na budynku gospodarczym KP PSP w Dębicy
Runął dach, zginęły zwierzętaTVN24

Czytaj też: Zawalił się dach chlewni. Strażacy wydostali 561 świń, pod gruzami może ich być jeszcze 100

Na Podkarpaciu w sobotę główne trasy są przejezdne, na mniej uczęszczanych drogach zalega jednak błoto pośniegowe i warstwa zajeżdżonego śniegu. Kierowcom jazdę utrudnia ciągle padający śnieg.

Lepsza sytuacja jest na drogach krajowych w regionie. Dziennikarz PAP, który w sobotę rano jechał do Stalowej Woli drogą ekspresową nr 19, mijał kilka pługopiaskarek, które na bieżąco usuwały zalegający śnieg. Ostrożność trzeba również zachować na drogach powiatowych i gminnych, które nie są tak często odśnieżane jak wojewódzkie.

Ponad 100 odbiorców bez prądu na Lubelszczyźnie

Na Lubelszczyźnie najtrudniejsze warunki panują na drogach wojewódzkich na południowym wschodzie - poinformowała Dyżurna Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie Marzanna Mitura.

Wymieniła, że zajeżdżony śnieg, czarny w koleinach kierowcy napotkają głównie w okolicach między innymi Włodawy, Zamościa, Biłgoraja, Kraśnika, Opola Lubelskiego, Puław. Natomiast zajeżdżona cienka warstwa śniegu występuje w okolicach Hrubieszowa. - W większości na drogach zalega zajeżdżony śnieg i błoto pośniegowe, są to okolice Parczewa, Lubartowa, Białej Podlaskiej, Łukowa, Chełma - dodała.

Dyżurny lubelskiego oddziału GDDKiA przekazała, że obecnie wszystkie drogi krajowe i ekspresowe w regionie są przejezdne. - Nie ma żadnych zatorów, w niektórych momentach występuje lekkie błoto pośniegowe, ale generalnie większość dróg jest już czarna i mokra - dodała.

Od rana do godzin popołudniowych w sobotę strażacy podjęli 36 interwencji w związku z opadami śniegu. - 17 razy interweniowaliśmy z powodu połamanych konarów i drzew na drogach, siedem razy usuwaliśmy śnieg i sople z dachów, 11 razy zabezpieczaliśmy uszkodzone dachy na budynkach gospodarczych. Nie ma osób poszkodowanych - przekazał dyżurny KW PSP w Lublinie.

Przed godziną 16 w regionie 130 osób nie miało dostępu do energii elektrycznej - podał rzecznik PGE Dystrybucja Karol Łukasik.

Tydzień utrudnień w kursowaniu autobusów w Krakowie

W sobotę Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie poinformowało o trwających wciąż utrudnieniach w kursowaniu autobusowych linii aglomeracyjnych.

Chodzi o linie: 218 z Bronowic - po skróceniu trasy jedzie tylko do Kleszczowa Centrum, czyli pokonuje około dwie trzecie swojej docelowej trasy i nie dojeżdża do Zabierzowa. O pięć przystanków trasę skróciła linia 228, która z Bronowic docelowo jedzie do wsi Chrosna, ale dojeżdża tylko do Morawicy. Skrócone zostały też linie: 248 do Bolechowice Centrum, 307 do Michałowice Jana Pawła II, 227 do Garlica Duchowna Rozjazd, 280 do Górna Wieś Pętla, 278 bez wjazdu do Radwanowic.

Utrudnienia w kursowaniu autobusów w Krakowie trwają od tygodniaZdjęci z 17.12PAP/Łukasz Gągulski

Internauci skarżą się w mediach społecznościowych, że niektóre autobusy nie wyjechały wcale.

- W samym mieście linie kursują po stałych trasach. Ale trzeba się liczyć z możliwymi utrudnieniami i opóźnieniami - powiedział rzecznik MPK Marek Gancarczyk.

W poprzednich dniach mieszkańcy informowali o problemach w różnych lokalizacjach Krakowa, także na kluczowych trasach.

Utrudnienia trwają od tygodnia. W środę wieczorem nastąpił paraliż komunikacyjny, tego dnia odwołano około 300 kursów. Wiceprezydent miasta Krakowa Andrzej Kulig ocenił wówczas, że Kraków "przegrywa walkę ze śniegiem" i zwołał specjalne posiedzenie komitetu akcji "Zima". Na posiedzeniu tym ustalono, że służby miejskie mają działać w sposób skoordynowany, priorytetem ma być odśnieżanie tras komunikacji publicznej.

Autorka/Autor:anw,ps

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Za kilka dni będzie ponad 20 stopni. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja i początek czerwca? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed przymrozkami. Sprawdź, w jakiej części kraju temperatura przy gruncie spadnie poniżej zera stopni.

Lekki mróz przy gruncie. IMGW wydał alarmy

Lekki mróz przy gruncie. IMGW wydał alarmy

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Lawina zeszła w sobotę wczesnym popołudniem na górze Eiger w szwajcarskich Alpach. W wyniku tego zdarzenia zginęło dwóch narciarzy, a pięć innych osób zostało rannych.

Lawina w Alpach. Nie żyje dwóch narciarzy

Lawina w Alpach. Nie żyje dwóch narciarzy

Źródło:
PAP

Niszczycielskie burze i tornada przetoczyły się przez amerykańskie stany Kentucky, Missouri i Wirginia. Bilans ofiar śmiertelnych żywiołu wzrósł do 27 osób - podała stacja ABC News.

Powalone drzewa, zburzone domy. "Totalne spustoszenie"

Powalone drzewa, zburzone domy. "Totalne spustoszenie"

Źródło:
PAP, ABC News

Międzynarodowy zespół naukowców opisał ekstremalnie silny wzrost radiowęglowy datowany na 12 350 rok przed naszą erą. Według ekspertów jego przyczyną była potężna burza słoneczna, która uderzyła w Ziemię.

Odkryto ślady najsilniejszej burzy słonecznej w historii Ziemi     

Odkryto ślady najsilniejszej burzy słonecznej w historii Ziemi     

Źródło:
PAP, phys.org

Po obfitych opadach deszczu doszło do powodzi w północno-wschodniej Argentynie, przy granicy z Urugwajem. Według służb tak intensywnych opadów nie widziano w kraju od lat. Wody powodziowe uwięziły autobus z 44 pasażerami, konieczna była pomoc ratowników.

Autobus pełen pasażerów uwięziony przez wody powodziowe

Autobus pełen pasażerów uwięziony przez wody powodziowe

Źródło:
Reuters

Naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Kiusiu i amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda zidentyfikowali genetyczną mutację, która powoduje, że koty są rude. Mutacja ta nie występuje u żadnego innego ssaka.

Rude koty. Odkryto, co odpowiada za ich umaszczenie

Rude koty. Odkryto, co odpowiada za ich umaszczenie

Źródło:
BBC, PAP

Pogoda na dziś. Niedziela 18.05 przyniesie pochmurną aurę i opady deszczu. W całym kraju odczujemy chłód. Termometry wskażą od 9 do 13 stopni.

Pogoda na dziś - niedziela 18.05. Wiele deszczowych miejsc, może się błyskać

Pogoda na dziś - niedziela 18.05. Wiele deszczowych miejsc, może się błyskać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przeszły przez Saint Louis w stanie Missouri. Na nagraniu uchwyconym przez 39-letniego mieszkańca tego miasta widać, jak tornado zrywa dach jednego z domów.

Tornado zrywa dach z domu. Dramatyczne nagranie

Tornado zrywa dach z domu. Dramatyczne nagranie

Źródło:
CNN

W nadchodzących dniach nadal będziemy pod wpływem niżu Lorenz, którzy nieść będzie opady deszczu. Dopiero w połowie nowego tygodnia stery w pogodzie przejmie wyż Tabea. Zrobi się pogodnie, a temperatura może osiągnąć 20 stopni.

Czeka nas ciepły epizod. Potem przyjdzie kolejna fala chłodu

Czeka nas ciepły epizod. Potem przyjdzie kolejna fala chłodu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzymetrowa palma spadła i raniła mężczyznę podczas 78. edycji Festiwalu Filmowego w Cannes. Ranny to agent aktora.

Palma raniła mężczyznę w czasie festiwalu w Cannes. "Twarz była pełna krwi"

Palma raniła mężczyznę w czasie festiwalu w Cannes. "Twarz była pełna krwi"

Źródło:
Reuters

Rodzina, która mieszka na obrzeżach miasta Isanti w amerykańskim stanie Minnesota, ma albo ogromne szczęście, albo niesamowitego pecha. W ich ogródku i na tarasie wypoczywają niedźwiedzie czarne.

Niedźwiedzie "przychodzą do nas codziennie"

Niedźwiedzie "przychodzą do nas codziennie"

Źródło:
CNN, fox9.com

Choroby odkleszczowe mogą u części pacjentów wiązać się z nietypowymi objawami - ostrzegła WHO. Pokazuje to historia 43-letniej Belgijki, która zauważyła u siebie nagłe wyczerpanie. Ustalenie, że cierpi na boreliozę, wymagało konsultacji z różnymi lekarzami. Na jej skórze nie pojawił się rumień wędrujący, nie zauważyła nawet samego ugryzienia.

Ukąsił ją kleszcz. Nagle stała się "cieniem dawnej siebie"

Ukąsił ją kleszcz. Nagle stała się "cieniem dawnej siebie"

Źródło:
WHO

Ostatnie dni przyniosły w Polsce wyczekane opady deszczu. Jest to szczególnie istotne w tym roku, gdy rośliny zostały osłabione przez suszę i przeplatankę dużego ciepła i zimna. Jak opowiadał na antenie TVN24 meteorolog Michał Brennek, przez zmiany klimatyczne w przyszłości może czekać nas więcej takich kontrastów.

"Nowy klimat to jest właśnie klimat kontrastów"

"Nowy klimat to jest właśnie klimat kontrastów"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Bociany wybudowały gigantyczne gniazdo. Znajduje się ono na budynku gospodarczym w północnej Hiszpanii, który przechylił się pod jego ciężarem. Jak podały lokalne media, konstrukcja ma około dwóch metrów wysokości i może ważyć nawet tonę.

Budynek przechylił się pod ciężarem gniazda bocianów

Budynek przechylił się pod ciężarem gniazda bocianów

Źródło:
El Pais

W piątek do Grecji dotarła duża porcja pyłu saharyjskiego. Widzialność mocno spadła, zarówno w stolicy, jak i w wielu regionach kraju, co wpłynęło na pogorszenie jakości powietrza.

Niebo w kolorze sepii. Pył saharyjski spowił Grecję

Niebo w kolorze sepii. Pył saharyjski spowił Grecję

Źródło:
eKathimerini, Protothema

Pod jednym z domów w podkarpackiej Wetlinie pojawiła się grupka wilków. Jak relacjonował internauta, który przesłał na Kontakt24 nagranie, zwierzęta w okolicy bywają często.

Rodzina wilków tuż pod domem. "Tak tu sobie wszyscy żyjemy"

Rodzina wilków tuż pod domem. "Tak tu sobie wszyscy żyjemy"

Źródło:
Kontakt24

Piątek przyniósł w części kraju zimowe opady. Na północnym wschodzie pojawił się deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Bardziej jesienna niż wiosenna aura jest związana z niżem, który znajduje się nad Polską. Czy zimowa aura w połowie maja powinna zaskakiwać? Z historycznych danych wynika, że śnieg na polskich nizinach potrafi pojawić się nawet w czerwcu.

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Władze miasta Jundiai w brazylijskim stanie Sao Paulo badają wpływ wycieku niebieskiego barwnika do pobliskiej rzeki po wypadku cysterny. Woda w niej zrobiła się nienaturalnie błękitna, co odbiło się na żyjących w rzece zwierzętach.

Cysterna uderzyła w słup, kaczki i ryby nabrały błękitnego koloru

Cysterna uderzyła w słup, kaczki i ryby nabrały błękitnego koloru

Źródło:
Reuters, aldianews.com

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać życie dzikich zwierząt - wilków i jeleni. Wysłał je Reporter24. "Ten film to kolejny niezbity dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda, a różne gatunki dzikich zwierząt mogą żyć w tej samej części lasu" - napisał.

"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"

"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Tegoroczny zakwit gronorostów (łac. Sargassum) w Oceanie Atlantyckim jest rekordowo duży, a sezon wegetacyjny jeszcze się nie skończył. Pas tych glonów ciągnie się przez prawie dziewięć tysięcy kilometrów.

Masowy zakwit glonów. Mogą "zalać" Karaiby i Florydę

Masowy zakwit glonów. Mogą "zalać" Karaiby i Florydę

Źródło:
CNN

Alergie mogą być utrapieniem dla wielu osób, szczególnie najmłodszych w wieku szkolnym. Eksperci zwracają uwagę, jakie rodzaje tych schorzeń są największą udręką dla dzieci oraz jak można z nimi walczyć.

Przy tym rodzaju alergii dziecko "musi na każdym kroku walczyć o to, żeby dogonić rówieśników"

Przy tym rodzaju alergii dziecko "musi na każdym kroku walczyć o to, żeby dogonić rówieśników"

Źródło:
PAP

Tornado przetoczyło się w czwartek przez miasto New Richmond położone w stanie Wisconsin. Groźnie wyglądający lej został uchwycony na nagraniu. W stanie tym obowiązywały tego dnia ostrzeżenia przed burzami.

Tornado pojawiło się tuż obok domu. Nagranie

Tornado pojawiło się tuż obok domu. Nagranie

Źródło:
Reuters, fox9.com

W czwartek nad Polską przesuwają się fronty atmosferyczne, które przynoszą ze sobą burze z gradem. Gwałtowna pogoda utrzymuje się w Polsce od rana - na północy pojawiła się krupa śnieżna, a na południu padał śnieg. Zdjęcia zjawisk otrzymaliśmy na Kontakt24.

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Ulewy spowodowały w czwartek podtopienia na północy Hiszpanii. W gminie Colunga od północy spadło ponad 72 litrów wody na metr kwadratowy. W regionie trwa usuwanie skutków intensywnych opadów.

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

Źródło:
RTPA, La Voz de Asturias

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 zostało zarejestrowane w czwartek w centralnej Turcji. Jak podały lokalne media, wstrząsy odczuwalne były także w stolicy kraju, Ankarze.

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

Źródło:
CNN Turk, Volcano Discovery, EMSC

Młody niedźwiedź pojawił się na podwórku mieszkanki jednej z bieszczadzkich miejscowości. Jak opowiadała kobieta, zwierzę najprawdopodobniej skusił pozostawiony poza domem smalec. Niedźwiedzia obserwowała z okna, oczekując na przyjazd policji. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Niedźwiedź na podwórku Reporterki24. "Dojadał sobie smalczyk"

Niedźwiedź na podwórku Reporterki24. "Dojadał sobie smalczyk"

Źródło:
Kontakt24, WWF

Dobiega połowa maja, a do Teksasu dotarły upały. Temperatura miejscami ma przekroczyć 40 stopni, mogą paść historyczne rekordy. Ostrzeżeniami przed spiekotą objęto kilka milionów Amerykanów.

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

Źródło:
CNN, NBC News

Powodzie błyskawiczne, który były następstwem obfitych opadów deszczu, nawiedziły Maryland i Wirginię. W pierwszym stanie ewakuowano ze szkoły 200 osób, w drugim rwąca woda porwała 12-letniego chłopca.

Woda porwała 12-letniego chłopca, ewakuowano 200 osób ze szkoły

Woda porwała 12-letniego chłopca, ewakuowano 200 osób ze szkoły

Źródło:
CNN

Fala zimna obejmująca Polskę potęguje tęsknotę za ciepłem i latem. W świetle najnowszych materiałów prognostycznych termicznie wkroczyć mamy w lato po 25 maja, tuż przed 1 czerwca, kiedy rozpocznie się lato meteorologiczne.

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Źródło:
TVN24+