TVN Meteo | Pogoda

Alerty IMGW - upał. Niemal cały kraj z ostrzeżeniami drugiego stopnia

TVN Meteo | Pogoda

Aktualizacja:
Autor:
kw,
ps,
anw
Źródło:
IMGW, PAP
Pogoda na noc 08/09.08
Pogoda na noc 08/09.08tvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

IMGW ostrzega przed upałami. W prawie całej Polsce obowiązują alarmy drugiego i pierwszego stopnia. Sprawdź, gdzie upał może być groźny dla życia i zdrowia.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia w trzystopniowej rosnącej skali.

Alerty IMGW drugiego stopnia - upał

Alerty IMGW drugiego stopnia, tak zwane pomarańczowe, obowiązują w województwach:

- zachodniopomorskim;

- pomorskim, z wyłączeniem powiatów wejherowskiego i puckiego;

- kujawsko-pomorskim;

- warmińsko-mazurskim;

- lubuskim;

- wielkopolskim,

- łódzkim;

- dolnośląskim, z wyjątkiem powiatów: jeleniogórskiego, Jelenia Góra, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych, kłodzkiego;

- opolskim;

- śląskim, z wyjątkiem powiatów: cieszyńskiego, żywieckiego, bielskiego, Bielsko-Biała;

- małopolskim, z wyjątkiem powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego;

- podkarpackim, poza powiatami położonymi na południowym wschodzie i wschodzie;

- świętokrzyskim;

- lubelskim;

- mazowieckim;

- podlaskim.

Na tych terenach prognozowana jest temperatura maksymalna do nawet 34 stopni. Temperatura minimalna w nocy ma wynieść od 16 st. C do 20 st. C.

Ostrzeżenia na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, Wielkopolsce, Dolnym Śląsku ważne będą do godz. 20 w poniedziałek, a w pozostałych regionach wygasną o godz. 20 we wtorek.

Natomiast na terenie: wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, północnych regionów woj. podlaskiego, a także powiatów położonych wschodzie woj. podkarpackiego, alerty wejdą w życie w poniedziałek o godz. 12 i będą ważne do piątku do godz. 20. 

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW

Alerty IMGW pierwszego stopnia - upał

Dla części woj. śląskiego przed upałem wydane zostały ostrzeżenia pierwszego stopnia. Obowiązują w powiatach cieszyńskim, żywieckim, bielskim, Bielsko-Biała.

Tutaj termometry mogą pokazać w dzień maksymalnie od 28 do 31 st. C, a w nocy temperatura minimalna ma osiągnąć od 14 st. C do 17 st. C. Alerty stracą ważność o godz. 20 we wtorek.

Jak przetrwać upałyRCB

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak szybko nagrzewa się samochódMaria Samczuk/PAP
Jak zasnąć i wysypiać się w upałyPAP/Maciej Zieliński

Autor:kw, ps, anw

Źródło: IMGW, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości