Śnieg będzie mocno sypał aż do rana. Żółte alerty IMGW na północy kraju

Aktualizacja:
Autor:
kw,
anw
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Miejscami może spaść nawet do 20 centymetrów. W kolejnych dniach zimowa aura nie odpuści, co wynika z prognozy zagrożeń.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia. Obowiązuje również prognoza zagrożeń na kolejne dni.

Alerty IMGW pierwszego stopnia - intensywne opady śniegu

Alarmy IMGW przed intensywnymi opadami śniegu wydano dla województw:

- pomorskiego, w powiatach północnych i centralnych;

- zachodniopomorskiego, w powiatach: sławieńskim, koszalińskim, Koszalin.

Prognozowane są opady śniegu powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej do 10-15 centymetrów, punktowo możliwe jest około 20 cm.

Ostrzeżenia będą ważne do godziny 8 w czwartek.

>>> Czytaj dalej: Nadchodzi uderzenie zimy. Wraz ze śniegiem powróci mróz za dnia

IMGW

Prognoza zagrożeń na piątek

W piątek może mocno sypnąć śniegiem na południu Polski. Alerty przed intensywnymi opadami śniegu mogą zostać wydane dla województw małopolskiego (południowych powiatów) i śląskiego (powiatów położonych na południu regionu).

Mogą pojawić się też opady marznące. Ostrzeżenia przed nimi mogą pojawić się w województwach: lubelskim (poza powiatami północnymi), podkarpackim (na północy regionu), świętokrzyskim (na południu regionu), małopolskim (w powiatach północnych i centralnych).

Prognoza zagrożeń IMGW na piątekIMGW

Prognoza zagrożeń na sobotę

W sobotę opady marznące mogą zostać wydane w województwie podkarpackim.

Prognoza zagrożeń IMGW na sobotęIMGW

Prognoza zagrożeń na niedzielę

W niedzielę zimowa aura może dać się we znaki w wielu regionach kraju. IMGW planuje wydać ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu w województwie: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, łódzkim.

Poza tym mogą pojawić się też zawieje/zamiecie śnieżne. Alerty przed nimi mogą pojawić się w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, świętokrzyskim, łódzkim, śląskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim.

Kolejnym zagrożeniem, jakie może tego dnia się pojawić, to opady marznące. Ostrzeżenia przed nimi mogą pojawić się w województwach: lubelskim, podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, mazowieckim.

Prognoza zagrożeń IMGW na niedzielęIMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest prognoza zagrożeń

Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Jak powstaje szklanka na drogachPAP
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kw, anw

Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości