Koszmary senne mogą być wczesną oznaką choroby Parkinsona

Autor:
as/dd
Źródło:
University of Birmingham
Zdrowy sen. Ile należy spać, by się wyspać?
Zdrowy sen. Ile należy spać, by się wyspać?tvn24
wideo 2/5
tvn24Zdrowy sen. Ile należy spać, by się wyspać?

Jak wskazuje badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Birmingham, koszmary nocne mogą być wczesną oznaką choroby Parkinsona. Wyniki pokazywały, że pojawiają się one kilka lat przed zaobserwowaniem innych objawów.

Nocna aktywność naszego mózgu stanowi fascynujący temat badawczy dla neurologów i psychiatrów. Jak się okazuje, sny i koszmary dają nie tylko wgląd w psychikę danej osoby, ale mogą posłużyć również do wczesnego wykrywania poważnych schorzeń, w tym choroby Parkinsona.

Statystycznie wyższe ryzyko

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 3818 mężczyzn w wieku powyżej 67 lat o pełnej samodzielności. Na początku badania uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie kwestionariusza z pytaniami o ich dokładny wiek, stan zdrowia i jakość snu. Osoby, które skarżyły się na regularne występowanie koszmarów przynajmniej raz z tygodniu, wypełniły podobny kwestionariusz po 12 latach.

Wśród uczestników zdiagnozowano 91 przypadków choroby Parkinsona. Analiza danych wskazała, że osoby cierpiące na regularne koszmary senne były dwukrotnie bardziej narażone na rozwój choroby niż mężczyźni, którzy nie mieli tego problemu.

Większość diagnoz miała miejsce w ciągu pierwszych pięciu lat badania. Co najważniejsze, złe sny pojawiały się na kilka lat przed zaobserwowaniem charakterystycznych objawów choroby Parkinsona, w tym drżenia i sztywności.

Koszmary senne a choroba ParkinsonaMotortion Films/Shutterstock

Diagnostyczny koszmar

Jak zaznacza autor badania, dr Abidemi Otaiku, regularne występowanie koszmarów nocnych może w przyszłości posłużyć do wczesnej diagnozy choroby Parkinsona.

- Jeśli uda nam się określić znaczenie pojawienia się złych snów, będzie to ważny znak dla osób starszych - opowiada naukowiec. - Wtedy, gdy doświadczą one nagłych zmian w swoich snach, powinny zasięgnąć porady lekarza - dodaje.

Częste występowanie koszmarów u pacjentów z chorobą Parkinsona jest dobrze udokumentowane naukowo, ale do tej pory nie były one uważane za potencjalny wczesny objaw schorzenia. Naukowcy planują rozszerzyć swoje badania o analizę elektroencefalograficzną, która może rzucić światło na biologiczne podstawy złych snów, a także dążyć do powtórzenia wyników badań w większych, bardziej zróżnicowanych grupach.

Autor:as/dd

Źródło: University of Birmingham

Źródło zdjęcia głównego: Motortion Films/Shutterstock

Pozostałe wiadomości