"Morskie pająki" potrafią zregenerować swój odwłok. "Nikt się tego nie spodziewał"

Autor:
anw/dd
Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl
Nowo odkryta grupa pająków w Australii
Nowo odkryta grupa pająków w Australii Jeremy Wilson, Lewis Wilson, Michael Rix, Eamon Amsters
wideo 2/19
Pająki i inne

Kikutnice, zwane też "morskimi pająkami", posiadają niezwykłą, nieznaną wcześniej zdolność - potrafią zregenerować swój odwłok. Naukowcy uważają, że to odkrycie może doprowadzić w przyszłości do przełomu w odtwarzaniu utraconych części ludzkiego ciała. Badania przeprowadzono na gatunku Pycnogonum litorale, a wyniki opublikowano na łamach pisma "Evolution".

Niemieccy naukowcy przeprowadzili serię eksperymentów i odkryli, że młode osobniki kikutnic z gatunku Pycnogonum litorale były w stanie zregenerować amputowane części ciała, takie jak odnóża kroczne, narządy rozrodcze czy nawet odbyt.

Kikutnice zwane "morskimi pająkami". Nieznana zdolność

Kikutnice (Pycnogonida) to gromada stawonogów. Osobniki te potocznie nazywane są "morskimi pająkami". Żyją w wodach Morza Śródziemnego, Morza Karaibskiego, a także w Oceanie Arktycznym i Antarktycznym. Istnieje ponad 1300 gatunków kikutnic.

Choć wyglądem przypominają pająki lądowe, są z nimi bardzo daleko spokrewnione. Kikutnice nie są ani pająkami ani nawet pajęczakami, zaliczane są do szczękoczułkowców (Chelicerata). Inne stawonogi, takie jak pająki, stonogi i kraby, również potrafią zregenerować części ciała, co pozwala im na ucieczkę przed drapieżnikami, które je odgryzły. Przez długi czas zakładano jednak, że kikutnice nie posiadają tej zdolności, ponieważ naukowcy nigdy jej nie zaobserwowali. Sądzono, że ich twarde egzoszkielety chronią je przed drapieżnikami, co sugerowało, że nie potrzebują żadnej innej formy obrony.

W nowym badaniu, opublikowanym 23 stycznia w czasopiśmie Evolution, naukowcy sprawdzili to założenie, amputując różne części ciała 23 młodym i 23 dorosłym osobnikom Pycnogonum litorale. Stasze osobniki nie były w stanie zregenerować żadnej z utraconych części ciała, ale - co zaskakujące - większość młodych zregenerowała brakujące kończyny.

- Jako pierwsi pokazaliśmy, że jest to możliwe - powiedział Gerhard Scholtz, zoolog z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie w Niemczech, autor badania. - Nikt się tego nie spodziewał - dodał.

Kikutnice należą do gromady PycnogonidaShutterstock

Badania pomogą ludziom?

W trakcie badań kikutnicom usunięto różne tylne części ciała, takie jak tylne odnóża kroczne, jelito tylne, odbyt, różne partie mięśni i narządy rozrodcze.

Dorosłe osobniki nie były w stanie zregenerować utraconych części ciała i większość z nich zmarła. W przypadku młodych - 16 przeżyło amputacje, a 14 było w stanie w pełni zregenerować utracone części ciała. Zespół chce teraz odkryć dokładny mechanizm wyzwalający regenerację u "morskich pająków" i porównać go ze zdolnościami regeneracyjnymi innych stawonogów.

"Badanie zdolności regeneracyjnych stawonogów i innych zwierząt może pewnego dnia doprowadzić do przełomu w odtwarzaniu utraconych części ludzkiego ciała" - napisali naukowcy.

- Być może mechanizmy, które odkrywamy u stawonogów, pomogą nam w leczeniu utraty kończyny lub palca - powiedział Scholtz. - To jest nadzieja - dodał.

Autor:anw/dd

Źródło: livescience.com, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości