Te kałamarnice potrafią zmieniać kolor w zależności od czystości zbiornika. Widać to na nagraniu

Źródło:
sciencealert.com
Zachowanie kałamarnic z gatunku Sepioteuthis lessoniana sp.2 przy czystym i zanieczyszczonym zbiorniku
Zachowanie kałamarnic z gatunku Sepioteuthis lessoniana sp.2 przy czystym i zanieczyszczonym zbiornikuRyuta Nakajima/OIST
wideo 2/12
Zachowanie kałamarnic z gatunku Sepioteuthis lessoniana sp.2 przy czystym i zanieczyszczonym zbiornikuRyuta Nakajima/OIST

Kałamarnice z gatunku Sepioteuthis lessoniana sp.2 potrafią zmieniać swoje ubarwienie w zależności od czystości zbiornika, w którym się znajdują. Jeśli woda jest czysta, są jasne, jeśli zaś wpływają w otoczeniu pokrytym glonami - potrafią robić się ciemne. - Ten efekt jest naprawdę niesamowity. Wciąż jestem zaskoczony, że nikt przed nami nie zauważył tej zdolności - mówił Zdenek Lajbner z Okinawa Institute of Science and Technology (OIST) w Japonii.

Zespół naukowców z Japonii odkrył, że pewien gatunek kałamarnicy, hodowany w niewoli, potrafi zmieniać swoje ubarwienie w zależności od tego, czy jego zbiornik jest czysty, czy pokryty glonami. Zazwyczaj ten gatunek, znany jako Sepioteuthis lessoniana sp.2, ma jasny kolor. Jednak w zanieczyszczonym środowisku głowonogi te potrafią stawać się znacznie ciemniejsze.

Pierwszy taki przypadek

Naukowcy eksperymentowali z tym przypadkowym odkryciem i wyczyścili jedną połowę zbiornika z kałamarnicą. Druga połowa pozostawała brudna. Na nagraniach widać, że gdy kałamarnice pływały w części z glonami, ich ciała zmieniały się natychmiast z jasnych na ciemne. Jak twierdzą autorzy, jest to pierwszy przypadek "przyłapania" kałamarnicy na takim kamuflowaniu się w warunkach laboratoryjnych.

- Ten efekt jest naprawdę niesamowity. Wciąż jestem zaskoczony, że nikt przed nami nie zauważył tej zdolności - mówił biolog Zdenek Lajbner z Okinawa Institute of Science and Technology (OIST) w Japonii. - To pokazuje, jak mało wiemy o tych wspaniałych zwierzętach - dodał.

Kałamarnice z gatunku Sepioteuthis lessoniana sp.2Ryuta Nakajima/OIST

Chronią się przed drapieżnikami

O ile zdolności do kamuflowania się ośmiornic i mątw są już dość dobrze poznane, nauka poświęciła kałamarnicom znacznie mniej uwagi. Zwierzęta te przez większość czasu żyją w otwartym oceanie, nie mają więc potrzeb, aby zmieniać swoje ubarwienie. Zamiast tego mienią się lub migoczą pod wpływem światła słonecznego.

Jednak na tle rafy koralowej lub dna morskiego stworzenia te mogą być bardziej skłonne do dopasowania się do tła. Na przykład, kałamarnice z gatunku Sepioteuthis sepioidea, żyjące na Karaibach, zostały przyłapane na zmianach koloru, by dopasować się do poszczególnych rodzajów koralowców, nawet tych o skomplikowanych cętkowanych wzorach.

Tymczasem kałamarnica Doryteuthis pealeii jest znana z tego, że potrafi przekształcić swoją skórę tak, aby drapieżniki nie mogły jej dostrzec. U tego gatunku także potwierdzono umiejętność zmieniania ubarwienia z jaśniejszego na ciemniejsze i odwrotnie.

Nawet kałamarnice zamieszkujące głębiny, takie jak Onychoteuthis banksii, potrafią ponoć zmieniać swoją przezroczystość i pigmentację, by skryć się w ciemnych wodach.

- Jeśli dla kałamarnic podłoże jest istotne aby uniknąć ataku drapieżnika, to oznacza to, że wzrost lub spadek ich populacji jest jeszcze bardziej powiązany ze zdrowiem rafy koralowej, niż wcześniej sądziliśmy - mówił Ryuta Nakajima, który zajmuje się badaniami zachowań głowonogów w OIST.

Kałamarnice z gatunku Sepioteuthis lessoniana sp.2Ryuta Nakajima/OIST

Maksymalnie dwie sekundy

Dorosłe kałamarnice Sepioteuthis lessoniana sp.2, badane w tej analizie, zostały wyhodowane w niewoli. Naukowcy zebrali wcześniej jaja w środowisku naturalnym. U wszystkich osobników stwierdzono te umiejętności.

Zbadano, że wszystkie zmieniały kolor w ciągu maksymalnie dwóch sekund, by dopasować się do otoczenia. Zmiany te następowały po każdym przekroczeniu granicy między czystym a zanieczyszczonym środowiskiem. Jak dodali badacze, chociaż ich kamuflaż opiera się w dużej mierze na przezroczystości, zwierzęta te używają również komórek pigmentowych, zwanych chromatoforami, aby dostosować swój kolor do otoczenia.

Wciąż nie jest jasne, jak Sepioteuthis lessoniana sp.2 zachowują się w środowisku naturalnym. Autorzy badania zauważyli jednak, że w podobnym czasie, w którym przeprowadzono te eksperymenty, opublikowano film, w którym kałamarnice innego podtypu kamuflują się w podobny sposób w wodach otaczających rafy koralowe w Tanzanii.

- Kałamarnice Sepioteuthis lessoniana sp.2 posiadają rzadką kombinację półprzezroczystości i zdolności do zmiany koloru ciała za pomocą chromatoforów. To pozwala im z powodzeniem zamieszkiwać zarówno środowiska pelagiczne (niezwiązane ze stałym podłożem - red.), jak i rafowe - stwierdzili autorzy. - Dlatego organizmy te stanowią modelowy przykład do badania ekologii, ewolucji i neurobiologii wszechstronnego, dynamicznego kamuflażu - podsumowali.

Zachowanie kałamarnic z gatunku Sepioteuthis lessoniana sp.2 przy czystym i zanieczyszczonym zbiorniku
Zachowanie kałamarnic z gatunku Sepioteuthis lessoniana sp.2 przy czystym i zanieczyszczonym zbiornikuRyuta Nakajima/OIST

Autorka/Autor:kw

Źródło: sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: Ryuta Nakajima/OIST

Pozostałe wiadomości

Po dwóch dniach upałów nadciąga chwilowe ochłodzenie - temperatura spadnie nawet o kilkanaście stopni. Wysokie wartości na termometrach wrócą jednak w weekend. Jak długo z nami zostaną? Sprawdź, co przyniesie nadchodzący czas w pogodzie.

Czeka nas szok termiczny

Czeka nas szok termiczny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W nocy w części Polski prognozowane są burze. W kilku województwach obowiązują żółte alarmy.

Uwaga, tutaj w nocy możliwe są burze. IMGW ostrzega

Uwaga, tutaj w nocy możliwe są burze. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. W nocy w części kraju pojawią się opady deszczu, lokalnie może zagrzmieć. Piątek 4.07 przyniesie spadek temperatury - odpoczniemy od upału. Miejscami możliwe są opady, a nawet burze.

Pogoda na jutro - piątek 4.07. Nocą w części kraju popada

Pogoda na jutro - piątek 4.07. Nocą w części kraju popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na greckiej Krecie trwa walka z pożarem. W akcji gaśniczej biorą udział setki strażaków, a także samoloty i śmigłowce gaśnicze. Ewakuowano kilka tysięcy turystów. W mieście Jerapetra i jego okolicach wprowadzono stan wyjątkowy. Ogień pojawił się też w okolicy Aten, tymczasowo zamknięto jedną z tamtejszych dróg.

Pożar na Krecie i w pobliżu Aten. "Dym jest zbyt gęsty"

Pożar na Krecie i w pobliżu Aten. "Dym jest zbyt gęsty"

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, ekriti.gr, documentonews.gr, greekreporter, ekathimerini.com, PAP

W południowej i zachodniej Turcji trwa walka z pożarami. Szczególnie trudna sytuacja jest w Izmirze, gdzie w wyniku żywiołu odnotowano kolejną ofiarę śmiertelną. Z ogniem walczy kilkaset strażaków.

Kolejna ofiara śmiertelna pożarów w Turcji

Kolejna ofiara śmiertelna pożarów w Turcji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, hispanatolia.com, Polish Consulate in Instanbul, milliyet.com.tr, hurriyet.com.tr, PAP

Na słynnej górskiej drodze Transfogaraskiej w rumuńskich Karpatach niedźwiedź zaatakował motocyklistę, doprowadzając do jego śmierci. Ciało mężczyzny znaleziono w 60-metrowej przepaści po ponad godzinie akcji poszukiwawczej.

Atak niedźwiedzia w Rumunii. Nie żyje motocyklista

Atak niedźwiedzia w Rumunii. Nie żyje motocyklista

Źródło:
Reuters, Știrile Pro TV, tvnmeteo.pl

Dolinę Las Vegas w Nevadzie nawiedziły silne podmuchy wiatru, które wywołały burzę piaskową. Pył pokrył między innymi lotnisko, znacznie ograniczając widoczność. Wiatr przewrócił na jezdnię słupy energetyczne, co zarejestrowała kamera zamontowana w aucie.

Słupy energetyczne runęły na jezdnię i auta. Nagranie

Słupy energetyczne runęły na jezdnię i auta. Nagranie

Źródło:
USA Today, Las Vegas Review-Journal, CNN

W znacznej części kraju panuje susza hydrologiczna. Odzwierciedlają ją wodowskazy z dramatycznie niskim stanem rzek. Susza i wysoka temperatura sprzyjają wybuchom pożarów. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby nie rozpalać ognisk i grilla w pobliżu lasów.

"Takich przykładów jest bardzo dużo". Czarne trójkąty na mapie Polski

"Takich przykładów jest bardzo dużo". Czarne trójkąty na mapie Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, RCB

Wokół Wysp Tokara, słabo zaludnionej części południowej Japonii, w ostatnim czasie znacząco wzrosła aktywność sejsmiczna. Trzęsienia ziemi o niewielkiej sile budzą niepokój wśród mieszkańców. W rozmowie z lokalnymi mediami przyznają, że "czują, jakby ciągle się trzęsło". Władze radzą przygotować się do ewakuacji, która może zostać zarządzona w każdej chwili.

Ponad 900 trzęsień ziemi w dwa tygodnie. Mieszkańcy mają być gotowi do ewakuacji

Ponad 900 trzęsień ziemi w dwa tygodnie. Mieszkańcy mają być gotowi do ewakuacji

Źródło:
BBC, The Guardian

Na podwórku jednego z naszych czytelników pojawił się diabełek pyłowy. Zjawisko zostało zarejestrowane na nagraniu, które otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Widziałem to pierwszy raz. Totalne zaskoczenie"

"Widziałem to pierwszy raz. Totalne zaskoczenie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Duża część Europy zmaga się z upałami. Miejscami na Bałkanach temperatura przekracza 40 stopni. Przed skwarem ostrzegają służby meteorologiczne. W Serbii, Chorwacji, Czarnogórze obowiązują alarmy przed spiekotą.

Upał na Bałkanach. Jest gorzej niż w Bangladeszu

Upał na Bałkanach. Jest gorzej niż w Bangladeszu

Źródło:
Reuters, BBC News, PAP

Minionej nocy na niebie mogliśmy oglądać obłoki srebrzyste. Świetliste smugi były dobrze widoczne w wielu miejscach naszego kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy mnóstwo zdjęć od naszych czytelników.

Obłoki srebrzyste zachwycają na waszych zdjęciach

Obłoki srebrzyste zachwycają na waszych zdjęciach

Źródło:
Kontakt24

Choć w Europie panują ekstremalne upały, na półkuli południowej trwa zima. Mróz zaatakował m.in. Argentynę, gdzie - według informacji lokalnych mediów - doprowadził do śmierci co najmniej dziewięciu osób.

Mróz zbiera śmiertelne żniwo. Lokalne media: wśród ofiar noworodek

Mróz zbiera śmiertelne żniwo. Lokalne media: wśród ofiar noworodek

Źródło:
PAP

W 2025 roku badacze z Uniwersytetu w Manchesterze przyjrzeli się temu, jaka przyszłość czeka grzyby z rodzaju Aspergillus. Chociaż łacińska nazwa może nam niewiele mówić, każdy z nas się z nimi zetknął. Charakterystyczny puchaty nalot na przeterminowanym chlebie mógł być efektem działalności właśnie tych organizmów. Gatunków pleśni jest na świecie mnóstwo, ale Aspergillus, po polsku nazywany kropidlakiem, to częsty gość w naszych domach, a nawet wewnątrz naszych organizmów - czy tego chcemy, czy nie.

Są wszędzie. Zmiana klimatu może sprawić, że będą zagrażać milionom

Są wszędzie. Zmiana klimatu może sprawić, że będą zagrażać milionom

Źródło:
TVN24+

Za Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim kolejna doba na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W trakcie szóstego dnia astronauta między innymi połączył się z polską młodzieżą i dziećmi, a także rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem. W czwartek, po tygodniu od dotarcia na ISS, załoga misji Ax-4 będzie miała czas na odpoczynek i regenerację.

Sławosz Uznański-Wiśniewski ma dziś "off-duty day"

Sławosz Uznański-Wiśniewski ma dziś "off-duty day"

Źródło:
POLSA, PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przebywa na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podzielił się w mediach społecznościowych kolejnymi zdjęciami. Pokazał na nich, gdzie śpi na ISS.

Tak wygląda "sypialnia" na ISS. Polak podzielił się kolejnymi zdjęciami

Tak wygląda "sypialnia" na ISS. Polak podzielił się kolejnymi zdjęciami

Źródło:
X, tvnmeteo.pl

Dwóch mężczyzn w wieku 75 i 60 lat zmarło nagle w środę we Włoszech. Ich śmierć wiąże się z upałami panującymi na Półwyspie Apenińskim od kilku dni.

Dwie osoby zmarły na plażach Sardynii

Dwie osoby zmarły na plażach Sardynii

Źródło:
PAP, Il Messaggero

We wtorek na stan Nowa Południowa Walia w Australii natarła potężna bomba niżowa. W nocy i rano w środę żywioł pozbawił prądu dziesiątki tysięcy domów oraz wywołał powodzie. Władze apelują do mieszkańców o pozostanie w domu.

Bomba niżowa się "rozgościła". Setki domów pod wodą

Bomba niżowa się "rozgościła". Setki domów pod wodą

Źródło:
Reuters, The Independent, Guardian, news.com.au

Znaczna część Europy zmaga się z ekstremalnym upałem. Podczas gdy w Portugalii temperatura przekracza 46 stopni Celsjusza, termometry w Moskwie pokazują zaledwie kilkanaście stopni. O obecnej sytuacji na Starym Kontynencie opowiadał w programie "Wstajesz i wiesz" synoptyk i prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

Szaleńczy upał w Europie, ale nie w Moskwie

Szaleńczy upał w Europie, ale nie w Moskwie

Źródło:
TVN24

W podparyskim Wersalu zmarła 10-letnia dziewczynka z USA, która zwiedziała tamtejszy pałac z rodzicami i skarżyła się na upał. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wyjaśnienia przyczyny śmierci.

10-letnia dziewczynka zmarła w Wersalu

10-letnia dziewczynka zmarła w Wersalu

Źródło:
PAP

W Hiszpanii dwulatek zmarł po tym, jak został zostawiony przez ojca w samochodzie. Według służb prawdopodobną przyczyną śmierci dziecka był udar cieplny. Chłopiec przez kilka godzin przebywał w skrajnie niebezpiecznych warunkach.

Nie żyje dwulatek zostawiony w nagrzanym samochodzie

Nie żyje dwulatek zostawiony w nagrzanym samochodzie

Źródło:
Enex, Diari De Tarragona, RTVE

Mija kolejny dzień misji Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W środę Polak połączył się między innymi z dziećmi zebranymi w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Całe połączenie Ziemia-Międzynarodowa Stacja Kosmiczna można zobaczyć w TVN24+.

Co robi Polak w kosmosie? Zjada wodę, żeby się nie zgubiła

Co robi Polak w kosmosie? Zjada wodę, żeby się nie zgubiła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Starym Kontynentem przetacza się fala upałów. Ekstremalnie wysokie temperatury odnotowuje się w wielu krajach. Tylko w Hiszpanii w czerwcu z powodu upałów zmarło co najmniej 380 osób. Władze apelują o bezpieczeństwo. Komunikaty rozesłały także polskie ambasady i konsulaty generalne.

Żar zalewa Europę. Polskie placówki dyplomatyczne apelują do turystów

Żar zalewa Europę. Polskie placówki dyplomatyczne apelują do turystów

Źródło:
PAP

Temperatura wody Morza Śródziemnego sięga prawie 30 stopni Celsjusza, a mamy dopiero początek lipca. To aż 6-7 stopni powyżej normy. Jak zaznaczył Tomasz Wasilewski, prezenter pogody tvnmeteo.pl, woda będzie się jeszcze bardziej nagrzewać.

Morze Śródziemne to zupa, która będzie jeszcze gorętsza

Morze Śródziemne to zupa, która będzie jeszcze gorętsza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wiele europejskich krajów mierzy się z upałem. Jednym z nich są Czechy, gdzie skwar trwa od kilku dni. W środę temperatury w niektórych miejscach kraju mogą niebezpiecznie zbliżyć się do 40 stopni Celsjusza.

W Czechach tak gorąco, że niedźwiedzie polarne tarzają się w lodzie

W Czechach tak gorąco, że niedźwiedzie polarne tarzają się w lodzie

Źródło:
PAP, Reuters, Brno Daily

We wtorek w mieście Vienna w amerykańskim stanie Wirginia doszło do rzadkiego zdarzenia. Andrew, mieszkaniec miasta, pracował zdalnie we własnym domu, gdy nagle usłyszał grzmot, który mocno go przestraszył.

Piorun dwa razy trafił dom

Piorun dwa razy trafił dom

Źródło:
CNN

Czy woda najlepiej nawadnia organizm? Szkoccy naukowcy donoszą, że niekoniecznie. W badaniu opublikowanym na łamach pisma Amerykańskiego Towarzystwa Żywieniowego "The American Journal of Clinical Nutrition" udowadniają, że lepszym wyborem mogą być inne płyny.

Co nawadnia lepiej niż woda

Co nawadnia lepiej niż woda

Źródło:
PAP

Włochy zmagają się z ekstremalną pogodą. Z powodu upału oraz gwałtownych burz z silnym deszczem w kraju zginęły co najmniej dwie osoby. We Florencji na skutek gorąca doszło do przerw w dostawach prądu. Dynamiczna aura sparaliżowała także ruch kolejowy. Do odwołania zostało wstrzymane połączenie między Paryżem i Mediolanem.

Między skwarem a burzami. Trzy osoby nie żyją, blackout we Florencji

Między skwarem a burzami. Trzy osoby nie żyją, blackout we Florencji

Źródło:
Ansa, ENEX

Fala upałów, która nawiedziła Francję, dotyka nie tylko mieszkańców miast. Lokalny dziennik poinformował, że wysokie temperatury skłoniły operatora elektrowni atomowej Goltech do jej czasowego wyłączenia.

Wyłączyli elektrownię atomową przez upały

Wyłączyli elektrownię atomową przez upały

Źródło:
PAP, Sud Ouest

Francja mierzy się z rekordową falą upałów - we wtorek w 16 departamentach ogłoszono czerwony alert pogodowy, a temperatury sięgają 41 stopni Celsjusza. Zamknięto setki szkół i szczyt wieży Eiffla, a w regionie stołecznym wprowadzono ograniczenia w ruchu drogowym.

Zamknięto szczyt wieży Eiffla

Zamknięto szczyt wieży Eiffla

Źródło:
PAP