Zmiany klimatu grożą wyginięciem kilkuset gatunkom ptaków w Ameryce Północnej

[object Object]
Ameryka straciła prawie trzy miliardy ptaków TVN24 BiS
wideo 2/2

Naukowcy z amerykańskiej organizacji National Audubon Society alarmują, że dwie trzecie gatunków ptaków w Ameryce Północnej może wyginąć na zawsze. Stanie się tak, jeśli nie zostaną podjęte żadne działania w celu spowolnienia zmian klimatu.

- To jest sytuacja kryzysowa - powiedział David Yarnold, przewodniczący pozarządowej organizacji National Audubon Society (NAS), zajmującej się ochroną przyrody.

Według najnowszych badań, jeśli na naszej planecie nie zmniejszy się poziom emisji gazów cieplarnianych, 389 z 604 gatunków ptaków żyjących na terenie Ameryki Północnej wyginie. Wraz z ocieplaniem się klimatu ptaki będą zmuszone do poszukiwania bardziej korzystnych warunków klimatycznych, a wiele z nich może nie przetrwać tych podróży.

Kryzys klimatyczny zagrożeniem dla ptaków

Zdaniem specjalistów, jeśli spodziewany wzrost średniej temperatury na Ziemi o 3 stopnie Celsjusza do 2080 roku zostanie spowolniony do 1,5 st. C, prawie 40 procent zagrożonych ptaków może zostać uratowanych. Najbardziej narażone są gatunki żyjące w rejonie Arktyki oraz na wybrzeżach.

- Więcej niż 50 procent ptaków zamieszkujących strefy przybrzeżne będzie musiało się dostosować - powiedziała doktor Brooke Bateman z NAS.

Na liście organizacji znalazły się takie gatunki ptaków jak sieweczka blada, kacyk północny czy orzeł przedni.

Jak dodała Bateman, kiedy niektóre ptaki będą narażone na wyginięcie, inne żyjące w cieplejszych warunkach przeniosą się z północy na południe. W niektórych przypadkach te migracje już się rozpoczęły. Bateman relacjonowała, że jej ojciec widzi regularnie na terenie nowojorskiej wyspie Long Island, gdzie jest jego dom, strzyżyki karolińskie pochodzące z Karoliny Południowej.

To nie jedyne takie badania

Raport opublikowany przez National Audubon Society został opublikowany kilka tygodni po innych badaniach dotyczących wymierania ptaków, które pojawiły się w magazynie "Science". Naukowcy dowiedli w nich, że populacja ptaków w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie spadła o 29 procent od 1970 roku, co oznacza, że w ciągu prawie 50 lat kraje te straciły 2,9 miliardów ptaków. CZYTAJ WIĘCEJ O BADANIACH NAUKOWCÓW

Kacyk północny też może wyginąć (Public Domain)public domain

Autor: dd/rp / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: public domain

Pozostałe wiadomości