Najnowsze

Zachodnia dieta osłabia i uszkadza mózg

Najnowsze

shutterockZachodnia dieta osłabia mózg i powoduje, że nie wiemy kiedy jesteśmy syci

Uwielbiasz fast-food, tłusty nabiał i czerwone mięso? Łapiesz się na tym, że podjadasz, nie będąc głodnym i nie umiesz ocenić, czy się najadłeś? Prawdopodobnie zamiłowanie do tzw. zachodniej diety bogatej w tłuszcze i cukier uszkodziło część mózgu odpowiedzialną za przetwarzanie tego typu informacji.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Wiele osób łączy fakt, że jedzą, chociaż ich organizm nie potrzebuje pokarmu. Nic dziwnego - widok jedzenia sprawia, że zastanawiamy się co byśmy zjedli. Do jedzenia stymuluje nas widok kogoś jedzącego i bliskość ulubionej restauracji lub fast-foodu.

Szukając odpowiedzi

Będąc subtelnie i nieustannie bombardowani przez producentów reklamami poświęcamy sporo uwagi jedzeniu. A ponieważ myślenie o nim powoduje, że cieknie mam ślinka chętniej sięgamy po różne przekąski, które niestety nie zawsze są zdrowe. Nic więc dziwnego, że nadwaga lub otyłość różnego stopnia to dość powszechne zjawisko.

Powiększający się obwód w pasie społeczeństwa to wynik tego, że jemy za dużo i niezdrowo - wie to nawet dziecko. Ale dlaczego jemy za dużo i najczęściej niezdrowo? Na to pytanie naukowcy postanowili znaleźć konkretną odpowiedź.

I znaleźli, dowodząc, że powszechna w zachodniej kulturze bogata w tłuszcze dieta jest powiązana z dolegliwościami mózgu osłabiającymi w efekcie zdolność jednostki do nieprzejadania się.

Wina reklamy i genów

Przyjęło się uważać, że otyłości sprzyja nie tylko to, że ludzkie ciało jest "zaprogramowane" na nabieranie masy. Część naukowców uważa, że ciągły przekaz zachęcający do kupowania i spożywania jedzenia upośledził nasz instynkt podpowiadający nam kiedy i ile właściwie powinniśmy zjeść.

W efekcie w samych tylko Stanach Zjednoczonych 2/3 dorosłych oraz ponad 1/3 dzieci ma nadwagę albo jest otyłe. A im więcej dodatkowych kilogramów tym większe szanse na cukrzycę, nadciśnienie i patologie serca.

Szkodliwa zachodnia dieta

Problemem jest nie tylko sam fakt objadania się. Lubiane i często wybierane produkty, takie jak czerwone mięso czy nabiał, nierzadko są źródłem niezdrowych tłuszczów nasyconych.

Od kilku lat zespoły naukowców alarmują, że tzw. zachodnia dieta - uboga w warzywa, ryby czy owoce, a bogata w ciężkostrawne smażone potrawy, białe pieczywo, gazowane napoje i fast food - powoduje nie tylko wzrost wagi, ale i uszkadza mózg. Z tego powodu u otyłych ryzyko na rozwój choroby Alzheimera jest wyższe niż u osób o prawidłowej masie ciała.

Tłuszcz upośledza

Cierpią jednak nie tylko otyli dorośli. Ostatnie badania sugerują, że karmione w ten sposób siedmioletnie dzieci w konsekwencji są grubsze i mają problemy z pamięcią. Badania na gryzoniach laboratoryjnych dowiodły, że u osobników karmionych paszą bogatą w cukier i nasycone kwasy tłuszczowe silnie osłabła bariera między krwią a mózgiem.

Ta fizyczna, uwarunkowana strukturą morfologiczną i biochemiczna bariera pomiędzy naczyniami krwionośnymi a tkanką nerwową jest jedną z najważniejszych w organizmie. Zabezpiecza układ nerwowy przed szkodliwymi czynnikami i gwarantuje selektywny transport substancji z krwi do płynu mózgowo-rdzeniowego. Jej osłabienie oznacza duże ryzyko na przedostanie się do mózgu szkodliwych substancji mogących w konsekwencji upośledzić pracę organu lub wywołać ciężkie choroby czy śmierć jednostki.

Barwny trop

Naukowcy wstrzyknęli barwnik do krwiobiegu gryzoni i zlokalizowali najbardziej zagrożony osłabieniem się bariery obszar mózgu. Był nim odpowiedzialny za pamięć hipokamp, występujący u ssaków podwójnie (po jednym na półkulę) element układu limbicznego, który koordynuje orientację przestrzenną i przenosi informacje z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej.

Podczas badań naukowcy zaobserwowali, że u szczurów na tzw. zachodniej diecie był w stanie zapalnym i zmieniła się jego aktywność na poziomie elektrochemicznym oraz zachowanie zwierząt. Gryzonie nie były w stanie z niego korzystać.

Niezdolność do przetworzenia

Jak to się ma do jedzenia? Ano tak, że jeden typ informacji przetwarzanej właśnie w hipokampie ma formę zbliżoną do wewnętrznych sygnałów odnośnie zapotrzebowania pokarmu. W efekcie posiadający uszkodzony hipokamp szczur - albo człowiek - nie jest w stanie ocenić, czy potrzebuje się pożywić oraz czy zjadł wystarczająco. Niemożność odpowiedzi na to drugie pytanie powoduje, że w środowisku pełnym bodźców zachęcających do jedzenia jednostka może ulec, w efekcie przejadając się.

Nadwaga i upośledzenie

A objadając się jedzeniem niezdrowym z powodu ilości tłuszczy i cukrów nie tylko finalnie przytyjemy, ale i pogłębimy degenerację hipokampu, znacznie pogarszając tym samym swoje funkcje poznawcze. Obecnie naukowcy badają, czy proces jest odwracalny i szukają sposobu na wzmocnienie osłabionej bariery krew-mózg.

Autor: stella/rp / Źródło: The Conversation

Źródło zdjęcia głównego: shutterock

Pozostałe wiadomości