Tegoroczny listopad był najcieplejszym w historii pomiarów, podała Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA), badająca globalną temperaturę od 1880 r. Także okres wrzesień-listopad i minione 11 miesięcy, były najgorętsze w historii.
Średnia temperatura powierzchni lądu i wód oceanicznych w listopadzie była o 0,97 st. C powyżej średniej XX wieku. Ponadto był to najcieplejszy listopad w historii pomiarów, czyli w latach 1880-2015. Poprzedni rekord należał do 2013 r. i był niższy o 0,15 st. C. Co więcej, listopad to już siódmy miesiąc z rzędu, kiedy pada globalny rekord ciepła.
Temperatura powierzchni lądu w listopadzie okazała się być o 1,31 st. C wyższa od średniej dla całego XX w., a powierzchni oceanów o 0,84 st. c.
Najcieplejszy kwartał w historii
Miesiące wrzesień, październik i listopad były o 0,96 st. C cieplejsze niż średnia XX w. Był to jednocześnie najcieplejszy 3-miesięczny okres w historii pomiarów, bijąc zeszłoroczny rekord, wynoszący wzrost o 0,21 st. C od średniej.
3-miesięczna średnia temperatura powierzchni lądu była o 1,27 st. C wyższa od średniej XX w. i najwyższa w historii pomiarów. Natomiast 3-miesięczna średnia temperatura powierzchni oceanów, była o 0,84 st. C wyższa od średniej XX w. i najwyższa w historii pomiarów, łamiąc zeszłoroczny rekord.
Najcieplejszy rok w historii
Miesiące styczeń-listopad były najcieplejsze w historii pomiarów. Tym samym został pobity zeszłoroczny rekord. Także globalna temperatura była o 0,87 st. C wyższa niż średnia dla XX w. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że rok 2015 będzie najcieplejszy w historii pomiarów meteorologicznych.
Naukowcy podejrzewają, że przyczyną rekordowo ciepłych miesięcy jest wyjątkowo silne zjawisko pogodowe El Nino, nazwane w tym roku Godzillą.
Autor: mar/mab / Źródło: NOAA