Rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa jest "bardzo intensywne", ale nie ma jeszcze pandemii - uważa Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Jej przedstawiciele wyrażają nadzieję, że dzięki krokom podjętym w celu zahamowania koronawirusa, uda się powstrzymać jego przekazywanie z człowieka na człowieka.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie ma jeszcze pandemii nowego koronawirusa (2019-nCoV), jednak doszło do epidemii o wielu ogniskach.
- Mamy nadzieję, że dzięki krokom podjętym w prowincji Hubei, a także w innych regionach, gdzie pojawiły się przypadki zakażenia, zdołamy powstrzymać przekazywanie wirusa - powiedziała dyrektor WHO do spraw globalnych zagrożeń chorobami zakaźnymi Sylvie Briand.
Dodała, że z uwagi na łatwość przenoszenia się wirusa jest to poważne wyzwanie.
- Nie twierdzę, że będzie to łatwe, ale sądzimy, że jest to możliwe - zaznaczyła. Podkreśliła, że przenoszenie się wirusa pomiędzy ludźmi w Wuhanie będącym stolicą prowincji Hubei i epicentrum koronawirusa jest "bardzo intensywne".
Jak podaje WHO, do tej pory udokumentowano 27 przypadków przeniesienia się koronawirusa z człowieka na człowieka w dziewięciu krajach poza Chinami.
Briand przypomniała, że Chiny wdrożyły środki mające ograniczać jego rozprzestrzenianie się. Niemal całkowicie zamknięte i odcięte od świata jest miasto Wuhan, ale również inne metropolie, między innymi Wenzhou w prowincji Zhejiang. Wiele osiedli i ulic opustoszało. Zamknięte są jedne z największych atrakcji turystycznych, na przykład Zakazane Miasto i częściowo Wielki Mur Chiński. Zamknięto też największe centrum hazardu na świecie. Noszenie maseczek jest obowiązkowe.
"Strach i stygmatyzacja"
W tym tygodniu WHO przeprowadzi telekonferencję z przedstawicielami sektorów transportu i turystyki, aby przekazać rekomendacje dotyczące ochrony pracowników, w tym załóg samolotów. Ma to pozwolić na ponowne podjęcie lotów, które zawiesiło wiele linii lotniczych. Także inne linie lotnicze na świecie nie obsługują połączeń do Chin, w tym między innymi British Airways, niemiecka Lufthansa oraz polskie linie LOT.
22 kraje wprowadziły restrykcje związane z handlem z Chinami i podróżami do tego kraju. Zdaniem dyrektora generalnego WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, wszystkie zarządzenia powinny być proporcjonalne do zagrożenia, krótkoterminowe i na bieżąco powinna być sprawdzana ich konieczność. Dodał, że niepotrzebne decyzje mogą powodować "strach i stygmatyzację".
Jak powiedział ambasador Chin przy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) Chen Xu, niektóre postanowienia są sprzeczne z zaleceniami ONZ.
Dyrektor generalny WHO wezwał wszystkich ministrów zdrowia do natychmiastowego usprawnienia wymiany informacji na temat koronawirusa.
- Na 176 przypadków zakażenia poza Chinami, WHO otrzymała kompletne formularze z informacjami o nich tylko w 38 procentach. Niektóre kraje o wysokich dochodach spóźniają się z dzieleniem się tymi kluczowymi danymi. Nie sądzę, by powodem był brak środków - powiedział Ghebreyesus.
Dodał, że wyśle zespół międzynarodowych ekspertów do współpracy z przedstawicielami chińskiej służby zdrowia. Wcześniej WHO przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne dotyczące zapobiegania zakażeniom koronawirusem i ich kontroli.
Stan "światowego pogotowia"
- Ogłaszam stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym w związku z globalnym wybuchem epidemii 2019-nCoV - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. Jak podkreślił, największym zagrożeniem jest rozprzestrzenianie się wirusa na kraje wyposażone w słabe systemy opieki zdrowotnej.
Stan Zagrożenia Zdrowia Publicznego o Znaczeniu Międzynarodowym (PHEIC) oznacza nadzwyczajne zdarzenie, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego innych państw poprzez rozprzestrzenianie się choroby na skalę międzynarodową lub ewentualnie wymagające skoordynowanej interwencji międzynarodowej. Takie zdarzenia muszą być "poważne, nagłe, niezwykłe i niespotykane".
Epidemia a pandemia
Pandemią nazywa się stan, w którym rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej występuje na bardzo rozległym obszarze, nawet na całym świecie, i dochodzi do tego w szybkim czasie. Epidemia to pojawienie się dużej liczby zachorowań wśród ludności na danym terenie.
Obecnie potwierdzone są 20423 przypadki zakażenia koronawirusem. Znaczną większość odnotowano w Chinach, ale przypadki infekcji są w kilkunastu krajach na świecie. Zmarło 427 osób, w tym dwie poza Chinami.
Autor: ps/map / Źródło: PAP, Reuters, tvnmeteo.pl