Za Belgią weekend z gwałtowną pogodą, przez kraj przetoczyła się burza Odette. Wiał tak silny wiatr, że łamał drzewa i gałęzie oraz uszkodził dachy domów.
W weekend belgijska gmina Wetteren stała się najbardziej mokrym regionem w kraju. Dotarła do niego burza Odette. Spadło tam prawie 120 litrów deszczu na metr kwadratowy, czyli tyle, ile normalnie napadałoby w ciągu półtora miesiąca.
- Przewidywaliśmy, że spadnie 30-80 litrów wody na metr kwadratowy. Ale w połowie trwania burzy osiągnęliśmy już te średnie wartości, potem napadało jeszcze więcej - powiedział David Dehenauw, prezenter pogody z telewizji VTM (Vlaamse Televisie Maatschappij). - Suma opadów wynosząca 100-120 litrów wody na metr kwadratowy, która spadła w ciągu 48 godzin, nie była odnotowana od 30 lat. Można więc uznać, że jest wyjątkowa - dodał.
Ulewny deszcz
Burzy Odette towarzyszyły opady deszczu o sumie 10-40 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru sięgające 100 kilometrów na godzinę. Wiatr był tak silny, że zwiewał piach z wybrzeża w głąb lądu. Przysypane nim zostały samochody, wstrzymano ruch tramwajów w Middelkerke.
- To nic nowego, że po burzy na torach jest dużo piasku - powiedziała Karen Van Der Sype, rzeczniczka belgijskiego transportu publicznego "De Lijn".
Na stacji meteorologicznej Wichelen, położonej we Flandrii Wschodniej, we wrześniu suma opadów średnio wynosi 66 l/mkw. Podczas burzy spadło 119 l/mkw., co stanowi 23,5 procenta wszystkich opadów w 2020 roku - informują synoptycy.
Straż pożarna miała pełne ręce roboty, odnotowano ponad 60 interwencji (w sobotę informowaliśmy o 40 zgłoszeniach). - Większość interwencji dotyczy powalonych drzew i połamanych gałęzi, zerwanych dachów, przewróconych znaków drogowych i tablic - powiedział Kristof Louagie, rzecznik straży pożarnej regionu Westhoek.
Autor: anw / Źródło: The Brussels Times, hln.be
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Po obfitych opadach deszczu doszło do powodzi w północno-wschodniej Argentynie, przy granicy z Urugwajem. Według służb tak intensywnych opadów nie widziano w kraju od lat. Wody powodziowe uwięziły autobus z 44 pasażerami, konieczna była pomoc ratowników.
Autobus pełen pasażerów uwięziony przez wody powodziowe
W nadchodzących dniach nadal będziemy pod wpływem niżu Lorenz, którzy nieść będzie opady deszczu. Dopiero w połowie nowego tygodnia stery w pogodzie przejmie wyż Tabea. Zrobi się pogodnie, a temperatura może osiągnąć 20 stopni.
Czeka nas ciepły epizod. Potem przyjdzie kolejna fala chłodu
Choroby odkleszczowe mogą u części pacjentów wiązać się z nietypowymi objawami - ostrzegła WHO. Pokazuje to historia 43-letniej Belgijki, która zauważyła u siebie nagłe wyczerpanie. Ustalenie, że cierpi na boreliozę, wymagało konsultacji z różnymi lekarzami. Na jej skórze nie pojawił się rumień wędrujący, nie zauważyła nawet samego ugryzienia.
Ukąsił ją kleszcz. Nagle stała się "cieniem dawnej siebie"
Ostatnie dni przyniosły w Polsce wyczekane opady deszczu. Jest to szczególnie istotne w tym roku, gdy rośliny zostały osłabione przez suszę i przeplatankę dużego ciepła i zimna. Jak opowiadał na antenie TVN24 meteorolog Michał Brennek, przez zmiany klimatyczne w przyszłości może czekać nas więcej takich kontrastów.
"Nowy klimat to jest właśnie klimat kontrastów"
Bociany wybudowały gigantyczne gniazdo. Znajduje się ono na budynku gospodarczym w północnej Hiszpanii, który przechylił się pod jego ciężarem. Jak podały lokalne media, konstrukcja ma około dwóch metrów wysokości i może ważyć nawet tonę.
Budynek przechylił się pod ciężarem gniazda bocianów
Piątek przyniósł w części kraju zimowe opady. Na północnym wschodzie pojawił się deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Bardziej jesienna niż wiosenna aura jest związana z niżem, który znajduje się nad Polską. Czy zimowa aura w połowie maja powinna zaskakiwać? Z historycznych danych wynika, że śnieg na polskich nizinach potrafi pojawić się nawet w czerwcu.
Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu
Władze miasta Jundiai w brazylijskim stanie Sao Paulo badają wpływ wycieku niebieskiego barwnika do pobliskiej rzeki po wypadku cysterny. Woda w niej zrobiła się nienaturalnie błękitna, co odbiło się na żyjących w rzece zwierzętach.
Cysterna uderzyła w słup, kaczki i ryby nabrały błękitnego koloru
Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać życie dzikich zwierząt - wilków i jeleni. Wysłał je Reporter24. "Ten film to kolejny niezbity dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda, a różne gatunki dzikich zwierząt mogą żyć w tej samej części lasu" - napisał.
"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"
- Źródło:
- tvnmeteo.pl, Kontakt24
Alergie mogą być utrapieniem dla wielu osób, szczególnie najmłodszych w wieku szkolnym. Eksperci zwracają uwagę, jakie rodzaje tych schorzeń są największą udręką dla dzieci oraz jak można z nimi walczyć.
W czwartek nad Polską przesuwają się fronty atmosferyczne, które przynoszą ze sobą burze z gradem. Gwałtowna pogoda utrzymuje się w Polsce od rana - na północy pojawiła się krupa śnieżna, a na południu padał śnieg. Zdjęcia zjawisk otrzymaliśmy na Kontakt24.
Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem
Młody niedźwiedź pojawił się na podwórku mieszkanki jednej z bieszczadzkich miejscowości. Jak opowiadała kobieta, zwierzę najprawdopodobniej skusił pozostawiony poza domem smalec. Niedźwiedzia obserwowała z okna, oczekując na przyjazd policji. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.
Niedźwiedź na podwórku Reporterki24. "Dojadał sobie smalczyk"
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 wystąpiło w pobliżu wyspy Karpatos na Morzu Śródziemnym, niedaleko Krety. Wstrząsy były odczuwalne także na Rodos oraz w Egipcie. Lokalne władze wprowadziły tymczasowe ostrzeżenie przed tsunami, które w środę zostało odwołane.
Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"
Fala zimna obejmująca Polskę potęguje tęsknotę za ciepłem i latem. W świetle najnowszych materiałów prognostycznych termicznie wkroczyć mamy w lato po 25 maja, tuż przed 1 czerwca, kiedy rozpocznie się lato meteorologiczne.