W jednym z nich nie dożywa się 50-tki. Oto najbardziej skażone miejsca świata

Najbardziej skażone miejsca na świecieBlacksmith Institute

Poważne skażenie kojarzy się głównie z katastrofami elektrowni atomowych. Jednak według najnowszego rankingu opublikowanego przez międzynarodową organizację Blacksmith Institute, skutki kryzysów radioaktywnych wcale nie są większym problemem niż odpady elektroniczne, wycieki ropy naftowej czy rakotwórcze ścieki odprowadzane do wody. - W krajach rozwijających się zanieczyszczenia zagrażają zdrowiu ponad 200 mln osób - alarmują autorzy raportu.

- W tegorocznym sprawozdaniu opisujemy najbardziej zanieczyszczone miejsca, jakie znaleźliśmy. Ale trzeba podkreślić, że problem dotyczy znacznie większej liczby lokalizacji niż te dziesięć - podkreślił w specjalnym oświadczeniu, dotyczącym tegorocznego raportu Richard Fuller, prezes Blacksmith Institute.

Jego instytut jest międzynarodową organizacją non profit zajmującą się walką z zanieczyszczeniem w krajach rozwijających się. Wskazuje najbardziej skażone miejsca na świecie i działa na rzecz ich oczyszczenia. Wyniki swoich badań od kilku lat publikuje w specjalnych rankingach.

Nowotwory, zatrucia, zaburzenia

- Szacujemy, że w krajach rozwijających się zanieczyszczenia zagrażają zdrowiu ponad 200 milionom osób - powiedział Fuller. Przypomniał też, że według raportu Światowej Organizacji Zdrowia około 23 proc. przypadków zgonów w tych krajach może się wiązać z czynnikami środowiskowymi, takimi jak zanieczyszczenie.

Narażenie organizmu na oddziaływanie toksycznych substancji chemicznych może powodować występowanie nowotworów, ostre i przewlekłe zatrucia, zaburzenia poznawcze, uszkodzenia narządów i problemy z oddychaniem. Na te niebezpieczne konsekwencje najbardziej podatne są dzieci.

Autorzy listy najbardziej skażonych miejsc wytypowali je, kierując się stopniem zagrożenia, jakie stanowią dla ludzkiego zdrowia. Podkreślają też, że to przykłady obrazujące różne rodzaje najgroźniejszych zanieczyszczeń występujących na świecie. O pozycji na liście zadecydowała jednak kolejność alfabetyczna.

Oto 10 najbardziej skażonych miejsc na świecie, według BI (alfabetycznie):

Agbogbloshie, Ghana

To drugi co do wielkości w Afryce Zachodniej obszar składowania i przetwarzanie odpadów elektronicznych. Podczas spalania części, np. przewodów, w celu odzyskania surowców takich jak miedź, cząsteczki metali ulatniają się do powietrza i osiadają w glebie. Szacuje się, że skażenie dotknęło już 40 tys. ludzi.

Czarnobyl, Ukraina

Miejsce największej na świecie katastrofy jądrowej, do której doszło w 1986 roku. Uwolniła ona sto razy większe promieniowanie niż bomby atomowe, które spadły na Hiroszimę i Nagasaki. Mieszkańcy okolicznych obszarów, również z Białorusi i Rosji, cierpią na zmiany skórne, choroby układu oddechowego, niepłodność. Odnotowano tam też znaczny wzrost występowania raka tarczycy i wad wrodzonych. Szacuje się, że problem dotyczy około 10 mln ludzi.

Rzeka Citarum, Indonezja

Zanieczyszczenie chemiczne jej dorzecza pochodzące ze źródeł przemysłowych i domowych dotyka bezpośrednio 500 tys. osób, a na 5 mln wpływa pośrednio. Stężenie ołowiu, aluminium, manganu i żelaza w tamtejszych wodach jest kilka razy wyższe od średniej światowej.

Dzierżyńsk, Rosja

Duży ośrodek przemysłowy. Dominuje tam przemysł chemiczny, ale funkcjonuje także maszynowy, drzewny, materiałów budowlanych i spożywczy. W wodach gruntowych panuje wysoki poziom zanieczyszczeń takich jak dioksyny i fenol. Mieszkańcy cierpią z powodu chorób i nowotworów oczu, płuc i nerek. Długość życia w mieście wynosi zaledwie 47 lat dla kobiet i 42 lata dla mężczyzn.

Hazaribagh, Bangladesz

Tamtejsze garbarnie korzystające ze starych, przestarzałych i nieefektywnych metod przetwarzania skór każdego dnia wypuszczają do głównej rzeki w mieście 22 tys. litrów sześciennych toksycznych, rakotwórczych odpadów, które oddziałują na zdrowie 160 tys. ludzi.

Kabwe, Zambia

Dziesięciolecia nieuregulowanego wydobycia ołowiu w tym afrykańskim mieście wywoływały poważne problemy zdrowotne u mieszkańców. Szacuje się, że dotykają one ponad 300 tys. osób. W 2006 roku badania wykazały, że poziom ołowiu we krwi tamtejszych dzieci przekraczał dopuszczalne wartości od 5 do 10 razy.

Kalimantan, Indonesia

Region wyspy Borneo jest skażony rtęcią w związku z wydobyciem złota. Konsekwencje zdrowotne dotykają 225 tys. ludzi.

Matanza Riachuelo, Argentyna

Do tej rzeki przechodzącej przez Buenos Aires ścieki wypuszcza prawdopodobnie około 15 tys. różnych zakładów przemysłowych. Efekt to poważne zanieczyszczenie wody pitnej m.in. cynkiem, ołowiem, miedzią, niklem i chromem, zagrażające ponad 20 tys. mieszkańców.

Delta Nigru, Nigeria

Gęsto zaludniony rejon jest zanieczyszczony przez intensywnie rozwijający się przemysł naftowy. W latach 1976-2001 odnotowano tam około 7 tys. przypadków wycieków ropy.

Norylsk, Rosja

Miasto przemysłowe w syberyjskiej Rosji. Znajduje się tam największy na świecie zakład wytopu metali ciężkich. Każdego roku do powietrza uwalnianych jest tam prawie po 500 ton tlenków miedzi i niklu oraz 2 mln ton dwutlenku siarki. Średnia długość życia pracowników fabryki w Norylsku jest o 10 lat niższa od rosyjskiej średniej.

Autor: js//kdj,map / Źródło: Live Science, worstpolluted.org

Źródło zdjęcia głównego: Blacksmith Institute

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju prognozowane są burze z obfitymi opadami deszczu. Obowiązują czerwone, pomarańczowe i żółte alarmy. Sprawdź szczegóły.

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Gdzie jest burza? W środę rano pojawiły się w części kraju wyładowania atmosferyczne. Aura na chwilę się uspokoiła, ale po południu znowu słychać grzmoty. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu i silne porywy wiatru. Poznaj aktualną sytuację pogodową w kraju w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Znowu słychać grzmoty

Gdzie jest burza? Znowu słychać grzmoty

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W związku z prognozowanymi gwałtownymi burzami z silnym wiatrem wydano alert RCB. SMS-owe ostrzeżenia otrzymali odbiorcy na terenie trzech województw.

Alert RCB. "Śledź komunikaty"

Alert RCB. "Śledź komunikaty"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Finlandię nawiedziły upały. Gorąco jest nie tylko na południu kraju, ale również na północy, w tym w Rovaniemi, które znane jest jako miejsce zamieszkania świętego Mikołaja.

Upały nawet w domu świętego Mikołaja

Upały nawet w domu świętego Mikołaja

Źródło:
Reuters

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Dwa potężne pożary lasów spustoszyły prowincje w północno-zachodniej Turcji, zmuszając setki mieszkańców do ewakuacji i mobilizując służby ratunkowe. To kolejny dramatyczny epizod tegorocznego lata.

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Źródło:
Reuters

Pogoda na dziś. Środa 16.07 przyniesie chmury w całej Polsce. W niektórych rejonach spodziewane są burze, w innych jedynie popada. Temperatura w większości kraju przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Najbliższe dni przyniosą ciepłą i jednocześnie dynamiczną aurę. Nad krajem pojawią się fronty niosące obfite opady deszczu, a miejscami burze. Temperatura maksymalna na ogół będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza, a pod koniec tygodnia zbliży się do 30 st. C.

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr