Najnowsze

W górę maszt! Curiosity gotowy do pracy

Najnowsze

Lądowanie Curiosity na Marsie (NASA)
Lądowanie Curiosity na Marsie (NASA)

Curiosity zaraz po wylądowaniu na Marsie zabrał się do roboty. Dziś z dachu łazika wysunął się wysoki na ponad dwa metry maszt, dzięki któremu największy na Marsie ziemski pojazd będzie robił zdjęcia o wysokiej rozdzielczości.

Inżynierowie NASA uznali, że łazik jest w bezpiecznym miejscu, wydali mu polecenie wysunięcia wysokiego na 2,1 m masztu (Remote Sensing Mast), na którym umocowane są kamery o wysokiej rozdzielczości.

17 kamer na Marsie

Łazik ma do dyspozycji 17 kamer. Osiem z nich umieszczono z przodu i z tyłu pojazdu, kolejne osiem umocowano na maszczie, a jedną na ruchomym ramieniu pojazdu. Cztery z nich to kamery nawigacyjne (Navcams). Kamery wykonują trójwymiarowe zdjęcia i są połączone w dwa zestawy. Połowa z nich to kamery zapasowe, zarządzane przez osobny system komputerowy.

NASA opublikowała również film z lądowania łazika na Czerwonej Planecie. Kamera umieszczona na Curiosity rejestrowała 4 klatki na sekundę od momentu oddzielenia się łazika od osłony termicznej aż po lądowanie. Nagranie powstało ze zmontowania wszystkich klatek w jedną, płynną całość.

2,5 miliarda dolarów

Curiosity wylądował na Marsie w poniedziałek rano czasu polskiego. Łazik jest największym w historii pojazdem poruszającym się po powierzchni Marsa.

Żeby dotrzeć na Czerwoną Planetę, musiał pokonać 570 milionów kilometrów. Trwało to prawie 9 miesięcy. Misja Curiosity ma potrwać jeden rok marsjański, czyli 98 ziemskich tygodni. Całkowity koszt projektu wyniesie 2,5 miliarda dolarów.

Łazik ma badać klimat planety, jej geologię i zbierać dane dla przyszłych misji na Marsa, w tym potencjalnej wyprawy załogowej, jeśli taka kiedyś nastąpi. Zebrane przez niego dane mają m.in. pozwolić ustalić, czy na Marsie występowały warunki sprzyjające rozwojowi życia.

Zdjęcie wykonane przez łazik Curiosity (NASA)

Autor: adsz/rs / Źródło: NASA, bbc.co.uk

Pozostałe wiadomości