Skutki zmiany klimatu to coś więcej niż tylko cieplejsze morze i nieobliczalna pogoda. Według naukowców może nastąpić zmiana kształtu naszej planety. A stanie się to za sprawą erozji wywołanej topnieniem lodowców.
W pięcioletnim badaniu opublikowanym w czasopiśmie "Nature" porównano lodowce Patagonii z lodowcami na Półwyspie Antarktycznym. Główna autorka badania Michele Koppes z katedry Geografii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej wraz z zespołem odkryła, że lodowce w cieplejszej Patagonii przemieszczają się szybciej powodując większą erozję od tych w Antarktyce. Przyczyną jest wyższa temperatura i topniejący lód nadający lodowcom poślizg.
- Odkryliśmy, że lodowce erodują od 100 do 1000 razy szybciej w Patagonii niż w Antarktyce - powiedziała Koppes. - Antarktyka się ociepla i, w miarę jak temperatura przekracza 0 st. C, ruch lodowców przyspiesza, powodując większą erozję poprzez drążenie głębszych dolin, a także wtrącanie większej ilości osadu do oceanów.
Niebezpieczne skutki erozji
Następstwa takiej erozji są kolejnym aspektem bardzo złożonych efektów zmiany klimatu w regionach polarnych. Osady pochodzące z erozji mają negatywny wpływ na rybołówstwo i dostęp czystej wody dla społeczności w regionach górskich.
- Krawędzie pasywne kontynentów w regionach polarnych cechują się zwykle dużym zróżnicowaniem biologicznym - zauważa Koppes. - Jeżeli do wody nagle wpuści się tak wiele osadów, nastąpi zmiana w podwodnych siedliskach.
Największa erozja pod koniec zlodowacenia
Stwierdzenie Koppes i jej współautorów rozstrzyga naukową dyskusję o tym, w którym momencie lodowce mają największy wpływ na kształtowanie krajobrazu. Sugerują, że najbardziej erozyjna działalność zachodzi pod koniec każdego cyklu zlodowacenia, a nie w jego okresie szczytowym.
Ostatni znaczący cykl lodowcowy w okolicach Vancouver zakończył się około 12500 lat temu.
Autor: ab/rp / Źródło: sciencedaily.com
Źródło zdjęcia głównego: USGS