Najnowsze

To najbardziej szalona rzecz jaką widzieliście

Najnowsze

To symbol Maroka

Te marokańskie kozy potrafią wykonywać akrobacje w trudnych warunkach. By pałaszować liście i owoce drzew arganowych, wspinają się na ich konary. Z odchodów tych zwierząt wybierane są pestki. To z nich powstaje doceniany w przemyśle kosmetycznym olej arganowy.

Kozy na arganiach są symbolem Maroka. Na jednym drzewie może znaleźć się 20 przedstawicieli tych zwierząt. Jedna koza potrafi zdjęć kilka kilogramów owoców dziennie.

Organizm kozy trawi mięsistą część, natomiast pestki są wydalane, które z ziemi wybierają Berberowie (rdzenna ludność z Afryki Północnej i Sahary). Z zebranych, nadtrawionych nasion wytłacza się drogocenny olej.

Szerokie zastosowanie

Olej wytłaczany z nasion jest wykorzystywany m.in. do gotowania (zawiera 80 proc. nienasyconych kwasów tłuszczowych). Popularny jest również w wyrobie mydeł, czy innych kosmetyków.

Wytłoki z nasion służą często jako pasza dla wielbłądów, owiec, bydła i kóz. Natomiast w wyniku fermentacji miąższu owoców powstaje napój alkoholowy zwany mahia d'Argan. Lekkie drewno drzew arganowych służy również do wyrobu mebli.

Tylko w Maroko

Drzewo arganowe (agrania żelazna) to gatunek drzewa monotypowego występujący na południu Maroka w regionie Sus (pomiędzy As-Sawira a Agadirem). Na tym obszarze rośnie około 21 milionów tego typu drzew, Jednak naukowcy podkreślają, że ich liczba powoli maleje.

Autor: PW/rp / Źródło: x-news