"Żywot" plastiku może być dłuższy niż myślimy. To sztuczne tworzywo znajduje się już nie tylko na wysypiskach. Niedawno naukowcy odkryli, że fragmenty plastiku zamieniają się w... skały i zalegają na hawajskich plażach. Zdaniem wielu ekspertów to znak nowej epoki, którą tworzy człowiek - antropocenu.
Patricia Corcoran, geolog z Uniwersytetu Zachodniego Ontario (Kanada) oraz Charles Moore, kapitan statku badawczego Alguita odkryli "plastikowe skały" na jednej z plaż Wielkiej Wyspy (Hawaje). Później skały te zostały nazwane plastiglomeratami.
Sklejony plastik, skały i muszle
Zdaniem naukowców plastiglomeraty uformowały się podczas topnienia - np. wtedy, gdy człowiek rozpalał ognisko, a w pobliżu znajdowały się fragmenty plastiku.
Kiedy plastik zaczyna się topić, skleja skały, piasek, muszle i wszystko, na co natrafi. Czasami gorące, płynne tworzywo sztuczne może spłynąć wewnątrz innej skały i zacząć wypełniać znajdujące się w niej pęknięcia i pęcherzyki.
- Wszędzie tam, gdzie występuje źródło ciepła, czyli na przykład podczas pożarów lasów, wypływów strumieni lawy, istnieje możliwość utworzenia się plastiglomeratów - zaznaczyła Corcoran.
Od szczoteczki do zębów po widelce i liny
Corcoran dodała przy tym, że niekiedy w skałach można rozpoznać fragmenty szczoteczek do zębów, widelce, liny i "wszystko, co tylko można sobie wyobrazić". Po fuzji plastiku z innymi materiałami plastikowe skały dostają się do morza i opadają na jego dno. Przez to mogą znacznie dłużej pozostawać na naszej planecie.
Wszechobecne plastikowe skały
Badaczka zaznaczyła również, że plastiglomeraty znajdują się na całej Wielkiej Wyspie, a to, że akurat jej udało się je odkryć, jest czystym przypadkiem. Według Corcoran skały te można odkryć na całym świecie od dawna, tylko nikt ich jeszcze nie zauważył.
Reklamówka, w której zmieści się Ziemia
Eksperci, którzy nie byli związani z badaniem podkreślają, że odkrycie "plastikowej skały" to kolejny powód do debaty na temat tego, czy człowiek inicjuje już nową epokę w dziejach ludzkości - antropocen.
- Tworzywa sztuczne są już wszechobecne. Można je dostrzec w wielu różnych miejscach, m.in. na dnie oceanów, czy w żołądkach dzikich zwierząt. Masa plastiku wyprodukowana od 1950 roku stanowi blisko 6 mld ton, a to wystarczyłoby do stworzenia reklamówki, w którą można by wrzucić całą Ziemię - powiedział Jan Zalasiewicz z Uniwersytetu w Lancaster.
Jak dodał, tak duża masa plastiku sprawia, że może on dostać się do zapisu kopalnianego. Tworzywa sztuczne i plastiglomeraty mogą stać się więc jednym z kluczowych markerów początku ery antropocenu.
Autor: kt/map / Źródło: Science