Najnowsze

Siedem podwodnych wulkanów, o których nie wiedzieliśmy

Najnowsze

[object Object]
Siedem podwodnych wulkanów, o których nie wiedzieliśmyGoogle Maps
wideo 2/13

Siedem wulkanów odkryli naukowcy w Morzu Tyrreńskim we Włoszech. Tworzą one łańcuch długości 90 kilometrów.

Badania prowadzili uczeni z włoskiego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii Krajowego Komitetu Badań Naukowych oraz specjaliści z Nowej Zelandii.

- Południową część Morza Tyrreńskiego charakteryzuje obecność licznych wulkanów - przypomniał wulkanolog Guido Ventura. koordynator grupy, która prowadziła projekt.

Łańcuch Palinuro liczy już 15 wulkanów

- O siedmiu odkrytych obecnie wulkanach dotąd jednak nie wiedziano - dodał. Wszystkie, z ośmioma wcześniej zidentyfikowanymi, tworzą tzw. łańcuch Palinuro. Nieznane dotąd podwodne wulkany rozciągają się w pasie położonym prawie 100 kilometrów na południe od wybrzeża w rejonie miasta Salerno w Kampanii do wysokości miasteczka Sangineto w Kalabrii, w odległości 30 kilometrów od jego brzegów.

Łańcuch znajduje się na głębokości od 3200 do 80 metrów pod poziomem morza. Ma 90 kilometrów długości i 20 kilometrów szerokości.

Większe od innych

Według naukowców wulkany te są większe od innych, znajdujących się w tym rejonie morza. Aktywne były na pewno 300-800 tysięcy lat temu. Zdaniem specjalistów nie można jednak wykluczyć, że były aktywne również w czasach późniejszych. Obserwację wulkanów prowadzono między innymi przy pomocy zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego.

Wulkany zlokalizowano w Morzu Tyrreńskim na wysokości od Salerno do SanginetoTVN24/Google Maps

Autor: rzw / Źródło: PAP, ANSA. Źródło głównego zdjęcia: CC BY 3.0 / Wikipedia

Źródło zdjęcia głównego: CC BY 3.0 / Wikipedia, Google Maps

Pozostałe wiadomości