Satelity pomogą przewidzieć wędrówkę zwierząt

Satelity pomogą przewidzieć wędrówkę zwierząt
Satelity pomogą przewidzieć wędrówkę zwierząt
NASA
NASASatelity pomogą przewidzieć wędrówkę zwierząt

Zebry słyną z tego, że ich migracje są wyjątkowo długie. Dotąd jednak nie można było przewidzieć ani kiedy wyruszą w drogę, ani jakie miejsce będzie celem ich podróży. Teraz, dzięki danym satelitarnym pochodzącym od NASA, amerykańscy i brytyjscy badacze nareszcie będą mieli możliwość przewidzenia trasy wędrówki zebr. To, w jaki sposób będą działać, opisali w "Journal of Geophisical Research - Biogeosciences".

Każdego września, począwszy od 2004 roku afrykańskie zebry wyruszają w 580 km wędrówkę ku delcie Okawango w Botswanie. Podróż zwierząt odbywa się właśnie w tym miesiącu, ponieważ jest deszczowy, a w delcie Okawango rośnie wówczas bujna trawa, którą posilają się zwierzęta.

Wędrówki przodków

Tę samą drogę przemierzali zresztą także przodkowie zebr, jednak musieli przestać z niej korzystać w 1968 roku. Wtedy to w okolicy ludzie rozstawili płoty, mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób bydła. Te bariery usunięto w 2004 roku, jednak żadna z zebr migrujących do delty Okawango nie dożyła tego czasu (średnia długość życia tych zwierząt to 20 lat).

Naukowców zaciekawił fakt, że potomkowie tych zebr, kiedy tylko droga do delty Okawango znów stała się dostępna, zaczęli sami się tam wybierać - przecież takiego zachowania nie nauczyli ich rodzice. Dlatego tez postanowiono zbadać, co stoi za migracją.

GPS na karku

Żeby dowiedzieć się dokładnie, co skłania zwierzęta do wędrówki, po pierwsze zebrom założono kołnierze wyposazone w GPS. Po drugie, zaczęto brać pod uwagę dane pochodzace z satelitów NASA monitorujących środowisko naturalne (Terra i Aqua) oraz z amerykańsko-japońskiego satelity przeznaczonym do zbierania wiadomości na temat opadów (Tropical Rainfall Measuring Mission).

- Porównując wyniki pochodzące z różnych modeli, można było określić, jakie zmienne środowiskowe są najbardziej efektywne w przewidywaniu ruchu zebr, a następnie spróbować wnioskować, jakie decyzje podejmą zwierzęta - powiedział Gil Bohrer z Uniwersytetu Stanowego Ohio.

Według naukowców, zdobyte dane będzie można stosować m.in. przy wykonywaniu planów zagospodarowania terenu.

Autor: map,kt/jaś / Źródło: NASA, redorbit.com

Pozostałe wiadomości