Najnowsze

Runął ponad stuletni most. Nie wytrzymał naporu rwącej rzeki

Najnowsze


Z wyjątkowo uciążliwą pogodą zmagają się mieszkańcy Krety, największej greckiej wyspy. Gwałtowne ulewy i silny wiatr doprowadziły do podtopień i powodzi. Pod naporem wody zawalił się 111-letni most. Jest co najmniej jedna ofiara śmiertelna żywiołu.

Nad północną część Grecji front Oceanis - nazwany tak przez meteorologów z Obserwatorium Narodowego w Atenach - sprowadził w nocy z soboty na niedzielę prawdziwą zimę, z mrozem i obfitym śniegiem.

Gwałtowna pogoda rozprzestrzeniła się na cały obszar kraju. Szczególnie dokuczliwa aura panuje na Krecie, największej greckiej wyspie, jednej z najbardziej wysuniętych na południe.

40 procent rocznej normy w kilka dni

Mieszkańcy Krety zmagają się z ulewami, gradem i silnym wiatrem. Od soboty do wtorku w pobliżu miasta Chania spadło 496 litrów na metr kwadratowy deszczu, co stanowi ponad 40 procent rocznej sumy opadów.

W całym regionie doszło do poważnych zakłóceń w dostawach energii elektrycznej. Zajęcia w wielu szkołach zostały odwołane.

Z powodu powodzi trzeba było ewakuować mieszkańców niektórych terenów.

Runęły mosty

Komunikacja na Krecie została sparaliżowana. Ulewy zalały drogi, silny wiatr spowodował zakłócenia w ruchu lotniczym. Zawieszono kursowanie większości promów.

Runęły dwa niewielkie mosty. Najpierw naporu wody nie wytrzymał 111-letni kamienny most Keriti; zdarzenie transmitowała miejscowa stacja telewizyjna. Następnie zawaliła się część konstrukcji innego mostu, w Platanias.

Nie żyje 61-letni rolnik

W poniedziałek w gminie Apokoronas na Krecie wezbrana woda porwała samochód osobowy, którym jechał 61-letni rolnik. Od tego czasu ponad 30 strażaków, z pomocą policjantów i nurków, przeczesywało teren w poszukiwaniu kierowcy.

We wtorek grecka telewizja ERT poinformowala, że na brzegu rzeki ratownicy znaleźli ciało mężczyzny.

To nie pierwszy atak gwałtownej pogody na Krecie w tym miesiącu. W czasie wcześniejszych ulew śmierć poniosły cztery osoby.

Gubernator Stavros Arnaoutakis ocenił, że wartość zniszczeń spowodowanych pogodą może osiągnąć dziesiątki milionów euro.

Autor: sc//rzw / Źródło: Reuters, floodlist.com, ekathimerini.com

Pozostałe wiadomości