"Przełom", "rozpoczyna się nowa era". Stworzyli sztuczną macicę i rozwinęli w niej zarodki myszy

Stworzyli sztuczną macicę i rozwinęli w niej zarodki myszy
Stworzyli sztuczną macicę i rozwinęli w niej zarodki myszy
Shutterstock
Stworzyli sztuczną macicę i rozwinęli w niej zarodki myszyShutterstock

Naukowcom udało się wyhodować zarodki myszy w sztucznej macicy. Pomimo nienaturalnego otoczenia wyglądały identycznie, jakby rozwijały się wewnątrz żywego organizmu. Być może dzięki tym badaniom pewnego dnia inne ssaki będą mogły rozwijać się poza naturalnymi macicami.

To pierwszy tego typu eksperyment, w którym badaczom udało się stworzyć prawidłowo rozwijające się zarodki w środowisku innym niż prawdziwa macica. Badania przeprowadzono w Instytucie Naukowym Weizmanna w Izraelu. Ich celem miało być dostarczenie dokładnych informacji dotyczących mechanizmów wpływających na rozwój ssaków oraz dowiedzenie, w jaki sposób mutacje genów, składniki odżywcze i warunki środowiskowe oddziałują na płód.

Wyniki ujrzały światło dzienne w środę w czasopiśmie naukowym "Nature".

Stworzyli sztuczną macicę

- Świętym Graalem biologii rozwoju jest zrozumienie, w jaki sposób pojedyncza komórka, zapłodnione jajo, może wytworzyć wszystkie określone typy komórek w ludzkim ciele i rozrosnąć się do 40 bilionów komórek – powiedział Paul Tesar, biolog z akademii medycznej Case Western Reserve University w Cleveland w stanie Ohio. - Naukowcy od zarania dziejów próbują się tego dowiedzieć - dodał.

Jedynym możliwym sposobem na zbadanie rozwoju tkanek i narządów było przeprowadzenie badań na zwierzętach takich jak robaki, żaby i muchy, którym do przyjścia na świat nie są potrzebne wyspecjalizowane narządy, jakimi są macice. Drugą opcją było usuwanie zarodków na różnym etapie rozwoju z macic zwierząt doświadczalnych.

Żaden z pomysłów nie dawałby jednak dokładnych danych. Dlatego zespół pod kierownictwem doktora Jacoba Hanny postanowił stworzyć sztuczną, mechaniczną macicę, która jednocześnie zapewniałaby prawidłowy rozwój zarodków i dawała naukowcom wgląd w poszczególne etapy ich rozwoju.

Opracowanie systemu, który zapewniałby odpowiednie warunki, składniki odżywcze i dopływ powietrza, zajęło naukowcom siedem lat.

11 dni rozwoju

Zespół doktora Hanny zaczął od usunięcia zapłodnionych komórek jajowych z naturalnych macic myszy. Zarodki umieszczone zostały w szklanych fiolkach, gdzie otoczone były specjalnym płynem odżywczym. Naczynia przymocowano do powoli obracającego się koła, które chroniło płody przed przyklejeniem się do szkła, a w konsekwencji – nieprawidłowym rozwojem. Tak przygotowane inkubatory połączono z maszyną wentylacyjną, której zadaniem było dostarczenie właściwych ilości tlenu i dwutlenku węgla oraz kontrola ciśnienia i natężenia przepływu.

Rozwój myszy obserwowano przez sześć dni. 11 dni po zapłodnieniu naukowcy zbadali zarodki i porównali je z tymi, które rozwijają się w naturalnych macicach. Jak stwierdzili, po ponad połowie ciąży u myszy (trwa mniej więcej 20 dni) oba typy zarodków nie różniły się praktycznie niczym. Miały ukształtowane kończyny i układ nerwowy, a wszystkie ich narządy rozwijały się prawidłowo. Ich maleńkie serca biły z właściwą prędkością 170 uderzeń na minutę.

Jednak w tym czasie zarodki wyhodowane w laboratorium stały się zbyt duże, aby przetrwać bez dopływu krwi. Miały łożysko i pęcherzyk żółtkowy, jednak pożywka przestała być wystarczająca.

Zespół jest przekonany, że to kolejny cel do osiągnięcia. Dr Hanna przyznał, że rozważa dodanie do inkubatorów bogatszego roztworu odżywczego lub systemu sztucznego dopływu krwi, który będzie połączony z łożyskami embrionów.

Dzięki sztucznej macicy badacze będą mogli dowiedzieć się więcej o tym, jakie czynniki naturalne mogą wpływać na poronienie lub dlaczego zapłodnione komórki jajowe nie mogą się zagnieżdżać w macicy. Eksperyment daje też szansę na dokładne zaobserwowanie, jak mutacje lub delecje genów wpływają na rozwój płodu.

Przełom dla nauki

Naukowcy zajmujący się biologią rozwoju i inżynierią genetyczną są zachwyceni wynikami.

- To naprawdę niezwykłe osiągnięcie – powiedział Paul Tesar.

Alexander Meissner, dyrektor ds. regulacji genomu w Instytucie Genetyki Molekularnej im. Maxa Plancka w Berlinie uważa, że "osiągnięcie jest niesamowite" i że badanie okazało się "kamieniem milowym" w nauce.

- Praca jest przełomowa. Rozpoczyna się nowa era badania rozwoju eksperymentalnego u myszy – powiedziała Magdalena Zernicka-Goetz, profesor biologii i inżynierii biologicznej z Caltech.

Naukowcy eksperymentują dalej. Jak powiedział dr Hanna, jego zespół próbował już pobrać zapłodnione komórki jajowe z jajowodów samic myszy tuż po zapłodnieniu i od razu przenieść do mechanicznej macicy, jednak udało się je hodować tylko przez krótki czas. To nadal uniemożliwia naukowcom znalezienie odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące najwcześniejszych etapów rozwoju.

Odkrycie daje więcej możliwości. Naukowcom udało się stworzyć płody myszy z mysich fibroblastów – komórek tkanki łącznej. W ten sposób powstały embriony, które nie ukształtowały się dzięki zapłodnionej komórce jajowej. Alexander Meissner uważa, że dzięki pracy doktora Hanny i jego zespołu, "teraz nie potrzeba myszy, aby badać rozwój jej embrionów".

Wizja przyszłości

Naukowcy są zdania, że analizy tego typu mogą zacząć obejmować niebawem więcej gatunków ssaków. Dwie inne prace opublikowane w środę w czasopiśmie "Nature" donoszą o wstępnych badaniach, które zbliżają naukowców do prób stworzenia w podobny sposób wczesnych ludzkich embrionów. Oczywiście, zdaniem Meissnera, tworzenie i rozwój ludzkich embrionów poza organizmami matek to bardzo odległa przyszłość – o ile w ogóle takie działania będą dozwolone.

Jak twierdzi Tesar, dzięki badaniom opublikowanym w środę, w przyszłości pojawi się możliwość, by rozwój człowieka "od zapłodnienia po narodziny odbywał się całkowicie poza macicą".

Choć to na razie sugestie, taka wizja przyszłości może być przerażająca. Dlatego warto mieć na uwadze, że jest to dopiero początek tego typu badań na małych ssakach. Żaden naukowiec nie jest też pewien, czy ludzkie płody będą mogły kiedykolwiek rozwijać się całkowicie poza macicami, ponieważ nikt nie odważył się przeprowadzać podobnych eksperymentów.

Nawet zakładając, że taki scenariusz się sprawdzi, Tesar zaznaczył, że wcześniej konieczne będzie podjęcie szerokich dyskusji, czy taka metoda "tworzenia" człowieka będzie właściwa z etycznego i społecznego punktu widzenia.

Autor: kw / Źródło: nytimes.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami. Obowiązują alerty nawet trzeciego, najwyższego stopnia. W niektórych rejonach kraju silny deszcz może padać do późnego wieczora.

Niebezpieczne ulewy. Przybyło alarmów IMGW

Niebezpieczne ulewy. Przybyło alarmów IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W poniedziałek 28.07 rano zagrzmiało w części kraju. Aktualnie się nie błyska, ale intensywnie pada deszcz. Opady są związane z niżem genueńskim, który wędruje nad Polską. W ciągu ostatniej doby opady przekroczyły 120-140 litrów na metr kwadratowy.

Gdzie jest burza? Tu pada najmocniej

Gdzie jest burza? Tu pada najmocniej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Od północy do godziny 8 w poniedziałek strażacy przeprowadzili ponad 450 interwencji. Dotyczyły one głównie wypompowywania wody z zalanych terenów. W kilku powiatach położonych na terenie Śląska ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.

Pogotowie przeciwpowodziowe, ewakuacje obozów harcerskich. Ulewy w Polsce

Pogotowie przeciwpowodziowe, ewakuacje obozów harcerskich. Ulewy w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Wokół Bursy, czwartego co do wielkości miasta Turcji, już trzeci dzień szaleją pożary. Podczas walki z żywiołem śmierć poniosły cztery osoby. Płoną także inne rejony kraju.

Spadła cysterna, zginęły trzy osoby

Spadła cysterna, zginęły trzy osoby

Źródło:
PAP, BBC News Turkce, Hurriyet

Północne Chiny wciąż zmagają się z silnymi deszczami, które powodują ryzyko groźnych zjawisk. W poniedziałek rano osuwisko zabiło cztery osoby w północnej części kraju. Ofiara śmiertelna pojawiła się również w centrum Chin.

Deszcz sprawił, że ziemia osunęła się na wioskę

Deszcz sprawił, że ziemia osunęła się na wioskę

Źródło:
Reuters, PAP

W związku z intensywnymi opadami deszczu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia hydrologiczne przed wezbraniami rzek. Obowiązują alarmy nawet trzeciego stopnia.

Czerwone alarmy przed wezbraniami rzek

Czerwone alarmy przed wezbraniami rzek

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Poniedziałek 28.07 upłynie pod znakiem opadów deszczu, a także możliwością burz w znacznej większości kraju. Prognozowane są też silne porywy wiatru. Termometry pokażą do 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 28.07. W pogodzie będzie się dużo dziać

Pogoda na dziś - poniedziałek, 28.07. W pogodzie będzie się dużo dziać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nie mamy dobrych wiadomości dla ciepłolubnych - wszystkich nas czeka spadek temperatury znacznie poniżej średniej. Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: ofensywa zimna w samym środku wakacji

Pogoda na 16 dni: ofensywa zimna w samym środku wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w niedzielę SMS-owe ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu i burzami dla mieszkańców kolejnych województw. Na skutek opadów możliwe są gwałtowne wezbrania rzek.

Alert RCB. "Możliwe gwałtowne wezbrania rzek"

Alert RCB. "Możliwe gwałtowne wezbrania rzek"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Polskę nadciąga niż genueński. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje, aby w niedzielę nie podejmować żadnych aktywności w Tatrach. Powodem są wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia turystów.

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Temperatura 50,5 stopni Celsjusza została zmierzona 25 lipca w mieście Silopi na południowym wschodzie Turcji. To najwyższa odnotowana wartość w historii kraju.

Ponad 50 stopni. Najwyższa temperatura w historii kraju

Ponad 50 stopni. Najwyższa temperatura w historii kraju

Źródło:
PAP, Deutsche Welle

W rejonie Pekinu i północno-wschodnich Chin ulewne deszcze spowodowały powodzie i lawiny błotne, w wyniku których zginęły dwie osoby, a dwie kolejne są zaginione. W przemysłowym mieście Baoding w ciągu jednej nocy spadło aż 145 litrów na metr kwadratowy deszczu, co wymusiło ewakuację ponad trzech tysięcy mieszkańców.

W nocy spadły zatrważające ilości deszczu. Nie żyją dwie osoby

W nocy spadły zatrważające ilości deszczu. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
PAP

Kiedy nastanie jakaś stabilizacja w pogodzie? Czy po deszczowym lipcu sierpień będzie ratunkiem dla branży turystycznej? W wielu regionach kraju słychać narzekania na pogodę. Ostatnie lata z lipcami suchymi i gorącymi jak w Hiszpanii rozpieściły nas i pozwoliły zapomnieć, jak wyglądał kiedyś lipiec w naszym kraju.

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

Źródło:
TVN24+

Gwałtowna burza przeszła w sobotę przez Zakopane. Towarzyszył jej ulewny deszcz i bardzo silny wiatr. Na nagraniu widać, jak mocno padało.

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę około południa na greckiej wyspie Eubei wybuchł pożar. Zdjęcia i nagranie unoszącego się dymu nad płonącym lasem otrzymaliśmy na Kontakt24. W gaszeniu ognia biorą udział samoloty gaśnicze.

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Źródło:
Kontakt24, protothema.gr, naftemporiki.gr

Para z Kansas City została obudzona w piątek rano przez głośny huk. Okazało się, że na ich dom spadło drzewo. Przebiło ono sufit, a przez dziurę do salonu wlała się woda.

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Źródło:
CNN, fox4kc.com

Przez kanadyjską prowincję Quebec przeszły silne burze z deszczem, a miejscami gradem. Wywołały szereg szkód. Samochody utknęły w tunelach, powalone zostały liczne drzewa. W pewnym momencie bez prądu było kilkadziesiąt tysięcy odbiorców.

Silne burze uwięziły samochody

Silne burze uwięziły samochody

Źródło:
cbc.ca, theweathernetwork.com

Miasto Ruidoso w amerykańskim stanie Nowy Meksyk po raz trzeci tego lipca nawiedziła powódź błyskawiczna. Co najmniej kilka osób zostało uwięzionych przez rwącą wodę.

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Źródło:
Reuters, USA Today

W piątek odwołano ponad 20 rejsów między Maderą a kilkoma lotniskami w Europie. Powodem był utrzymujący się nad portugalską wyspą porywisty wiatr.

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Źródło:
PAP

Powrót wilków do amerykańskiego Parku Narodowego Yellowstone sprawił, że po raz pierwszy od 80 lat zaczęły rosnąć dawno niewidziane tam drzewa - donoszą amerykańscy naukowcy.

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Źródło:
livescience.com

Małopolska Trzebinia to miejsce, gdzie można spędzić aktywnie czas. Wszystko dzięki między innymi festynowi Małopolska Tour. Poza rajdem rowerowym to także impreza dla rodzin z dziećmi. A to dopiero początek atrakcji, które czekają na turystów w tym mieście.

W Trzebini każdy znajdzie coś dla siebie

W Trzebini każdy znajdzie coś dla siebie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W okolicach miasta Delvine w południowej Albanii trwa walka z pożarem roślinności. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i zagraża mieszkańcom okolicznych wiosek. Co najmniej pięć osób zostało przewiezionych do szpitala. Albańskie ministerstwo obrony zarządziło natychmiastową ewakuację miejscowej ludności.

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

Źródło:
Reuters, Bold News, shqiptarja.com

"Niże pozostają przy piłce" - donoszą niemieccy meteorolodzy. To stwierdzenie zgadza się z rytmem natury, choć bywa on ostatnio mocno zachwiany. Między 21 a 30 lipca ma zwykle miejsce piąta fala monsunu europejskiego w Europie Środkowej, a między 1 a 10 sierpnia - szósta fala.

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Źródło:
TVN24+

W Finlandii trwa najdłuższa od 1961 roku fala ciepła. W piątek w tym kraju odnotowano czternasty dzień z rzędu z temperaturą powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza. Upał doskwiera także innymi krajom nordyckim. Norweskie pielęgniarki obawiają się o zdrowie pacjentów w szpitalach, a w Szwecji panuje niezwykle wysokie zagrożenie pożarowe.

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Źródło:
ENEX, 8sidor.se, PAP

W piątek w Radżastanie w Indiach silne opady doprowadziły do zawalenia się dachu szkoły. Katastrofa budowlana doprowadziła do śmierci kilkorga dzieci.

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Źródło:
Reuters, indianexpress.com

W ostatnich dniach północne Włochy nawiedziły burze, które połamały wiele drzew, zalały ulice i pola i wywołały osuwiska. Strażacy otrzymali setki wezwań do interwencji.

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Źródło:
ENEX, oggitreviso.it

W piątek rano na popularnym wśród turystów kurorcie Mamaja na południowym wschodzie Rumunii obowiązywał zakaz pływania. Powodem wywieszenia czerwonej flagi nie były jednak wysokie fale i wzburzone morze, a gęsta mgła. Nad ranem widzialność na plaży wynosiła poniżej 20 metrów, co uniemożliwiało pracę ratowników.

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Źródło:
ENEX

Tajfun Co-May uderzył w piątek rano w Filipiny. Przyniósł ze sobą obfite opady deszczu, które doprowadziły do powodzi i osunięć ziemi. Jak podają lokalne władze, żywioł zmusił do ewakuacji tysiące osób.

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, AP News, vietnamplus.vn

Ekolodzy odnaleźli na Barbadosie najmniejszego węża świata Tetracheilostoma carlae - przekazał brytyjski dziennik "The Guardian", powołując się na tamtejsze ministerstwo środowiska. Gatunek ten uznano za wymarły 20 lat temu.

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Źródło:
PAP, The Guardian