Posprzątali Rospudę. Była pełna śmieci

Rospuda cieszy się duża popularnością turystów

Młodzież, przedstawiciele Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także sportowcy wzięli w sobotę udział w akcji sprzątania położonych w województwie podlaskim rzek Netta i Rospuda. Uporządkowano tereny wokół linii brzegowych rzek i w pobliżu jeziora Necko.

Jak poinformował Piotr Markiewicz, brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Atlancie w kajakarstwie, a obecnie szef Klubu Olimpijczyka w Augustowie, ok. 50 osób sprzątało w sobotę brzegi akwenów w pobliżu Augustowa. - Przez kilka godzin zebraliśmy duży kontener śmieci. Znaleźliśmy w wodzie opony, butelki, puszki i m.in. bęben od pralki - powiedział nadzorujący akcję Markiewicz.

Olimpijczyk zaznaczył, że celem akcji była przede wszystkim edukacja ekologiczna młodzieży, która razem z dorosłymi oczyściła 10 km brzegów Netty i Rospudy oraz jeziora Necko.

"Wzorzec postępowania dla niszczycieli przyrody" Adam Sieńko, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, powiedział , że skoro są tacy ludzie, którzy zanieczyszczają nasze wody, muszą być też osoby, które zadbają o jeziora i rzeki. Młodzieży uczestniczącej w akcji powiedział natomiast, że taka inicjatywa jest dobrym wzorcem postępowania dla niszczycieli przyrody. W tę szczególną akcję zaangażowały się firmy turystyczne z Augustowa. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Białymstoku zakupił specjalne worki i rękawice, a augustowscy WOPR-owcy użyczyli motorówek. Młodzież otrzymała za swoją pracę dyplomy uznania i upominki.

Rospuda to mekka kajakarzy Po tym, jak świat usłyszał o dolinie Rospudy, przez którą ma przebiegać obwodnica Augustowa, spływy kajakowe szlakiem Ziemi Augustowskiej aż po Rospudę stały się popularne wśród turystów. Od kiedy tysiące turystów zaczęło tamtędy pływać, akweny stały się mocno zanieczyszczone. Od kilku lat, wiosną i jesienią, organizowane są akcje oczyszczania terenów wodnych wokół Augustowa.

Autor: map//aq / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości