Najnowsze

Ponad 31 st. C - padł rekord Polski

Najnowsze

W Pile w słońcu było bardzo ciepło

- W sobotę na polu temperatury padł rekord dla kwietnia - informuje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. - Temperatura maksymalna w cieniu przekroczyła 31 st. Celsjusza w Słubicach, a w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim Toruniu oraz Bydgoszczy sięgnęła tego pułapu - wylicza i porównuje, jak 28 kwietnia było przez ostatnich 10 lat.

- W zeszłym roku odnotowaliśmy wartości rzędu od 17 st. C na Pomorzu do 25 st. C na Kujawach - podaje Unton-Pyziołek. - Było nie tylko ciepło, lecz także pogodnie. A więc zupełnie inaczej niż zaledwie rok wcześniej - dodaje.

28 kwietnia 2010 roku należał bowiem do pochmurnych i tych chłodniejszych. Tylko 8-9 st. C pokazywały termometry na Wybrzeżu, 14 st. C - w Warszawie. Najwięcej, bo 18 st. C, było w Słubicach.

Było i 26 st. C

- Jako bezdeszczowy zapamiętaliśmy 28 kwietnia 2009 roku. Temperatura maksymalna wynosiła wtedy 26 st. C na Pomorzu, w Zielonej Górze i, ponownie, w Słubicach - mówi Unton-Pyziołek.

- Równie ładnie, choć już nie tak ciepło, było rok wcześniej. Słupki rtęci podskoczyły do 18-22 st. C - zaznacza.

Kilkanaście stopni różnicy

28 kwietnia 2007 roku upłynął pod znakiem znacznej różnicy temperatur w najcieplejszym momencie dnia. 11 st. C odnotowano na Wybrzeżu, ale już 25 st. C w Polsce centralnej i południowej.

- Deszczowy i chłodny front atmosferyczny nadciągnął nad Polskę w 2006 roku - opowiada synoptyk. - Tylko 7 st. C wskazywały termometry w Łebie. Powyżej 20 st. C było na wschodzie kraju, jednak z biegiem dnia temperatura szybko spadała.

Słubice najcieplejsze?

- Dużo chmur, przeważnie deszczowych, zawisło nad Polską siedem lat temu - mówi synoptyk. - Marzliśmy przy 8-15 st. C.

- Z kolei w roku 2004, pomiędzy epizodami opadów, miały miejsce i przejaśnienia. Temperatura wynosiła wtedy 10-19 st. C i tę najwyższą wartość osiągnęła w Słubicach - wylicza Unton-Pyziołek.

I znów duże wahania

Z podobnym "rozrzutem" temperatur jak w 2006 roku mieliśmy do czynienia w kwietniu 2003. Na północy kraju termometry wskzywały ledwie 7 kresek, mieszkańcy wschodu z kolei cieszyli się ponad 20-stopniowym ciepłem. Niestety - grzmiało.

10 lat temu dużo chłodniej

- Równo 10 lat temu, a więc 28 kwietnia 2002 roku, najwyższa temperatura była aż o 14 st. C niższa od sobotniej. Wyniosła 17 st. C - porównuje Unton-Pyziołek. - Najmniej, bo 11 st. C, tego pochmurnego i deszczowego dnia pokazały termometry w Łebie.

Kwiecień i Słubice szczęśliwe

Zdaniem Arlety Unton-Pyziołek, końcówka kwietnia ma szczęście do dobrej pogody i temperatur oscylujących wokół 15-25 st. C.

- Myślę, że to szczęście mają również lubuskie Słubice, gdzie bardzo często, jak to na południowym zachodzie, jest najcieplej, a nawet rekordowo ciepło - uśmiecha się synoptyk.

Autor: map/ŁUD / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości