Najnowsze

Południe Polski wdycha trujący smog. Miejscami jest fatalnie

Najnowsze

Jakie są normy jakości powietrza?
Jakie są normy jakości powietrza?tvn24
wideo 2/31

W wielu regionach Polski w sobotę wieczorem pojawił się smog. Najgorzej jest na południu kraju.

SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ AKTUALNĄ JAKOŚĆ POWIETRZA W TWOIM MIEŚCIE

O godzinie 21 w sobotę najgorszą - fatalną - jakość powietrza odnotowano w Nowej Rudzie. Stężenie pyłu zawieszonego PM10 wyniosło 289 mikrogramów na metr sześcienny. Fatalnie było też w Pabianicach, Tarnowie, Prudniku i Rybniku. Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie PM10 nie przekracza 60 µg/m3.

Źle było na stacjach pomiarowych w Opolu, Piotrkowie Trybunalskim, Jarosławiu, Nowym Targu i w wielu innych miejscach. Ponadto w wielu miastach na południu kraju oddychano powietrzem niezdrowym lub średniej jakości.

Poziom zanieczyszczenia pyłem PM10 o godzinie 21 (tvnmeteo.pl za GIOŚ)tvnmeteo.pl za GIOŚ

Stężeniu pyłu PM2,5

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenie pyłu PM2,5 wynosi mniej niż 36 µg/m3. W sobotę stacje pomiarowe zarejestrowały przekroczenia tej wartości.

Najgorszą sytuację o godzinie 21 odnotowano na stacji Dębica-Grottgera-WIOS (175 µg/m3), gdzie jakość powietrza okazała się fatalna.

Złym powietrzem oddychano w okolicach stacji pomiarowej w Bielsko-Białej, Rzeszowie, Zgierzu i kilku innych miastach.

Na smogowej mapie Polski widać było również wiele ciemnopomarańczowych punktów, które świadczą o powietrzu niezdrowym.

Pyły PM2,5 są drobniejsze i bardziej niebezpieczne dla naszego organizmu od pyłów PM10, ponieważ docierają nie tylko do układu oddechowego, lecz także przedostają się do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostają w naszym organizmie.

Poziom zanieczyszczenia pyłem PM2,5 o godzinie 21 (tvnmeteotvnmeteo.pl za GIOŚ

Jak wpływa na nas smog?

O wpływie smogu na nasze zdrowie pisze Polski Alarm Smogowy (PAS). Jak podaje, kiedy powietrze jest mocno zanieczyszczone, objawy chorób układu krążenia - duszność, niemiarowa praca serca, bóle w klatce piersiowej, czy wyraźny wzrost ciśnienia tętniczego krwi - mogą się nasilać nawet u osób zażywających leki. Niektóre składowe zanieczyszczenia powietrza mogą wywołać podobne objawy także u osób zdrowych. Ponadto w ostatnich latach wykazano związek zanieczyszczenia powietrza z szybszym rozwojem miażdżycy i szybszym starzeniem się układu krążenia.

PAS podaje, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wywołuje dolegliwości ze strony układu oddechowego. U osób zamieszkałych w zanieczyszczonych aglomeracjach pospolite infekcje układu oddechowego ciężej przebiegają i przewlekają się. W przypadku osób, które cierpią na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, objawy mogą zaostrzyć się do tego stopnia, że będą wymagać hospitalizacji.

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowieMaria Samczuk , Adam Ziemienowicz/PAP

Autor: dd / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości