Pasma mgieł ciągną się na przestrzeni tysięcy kilometrów. Skąd się biorą?

Zamglona Warszawa
Zamglona Warszawa
tvnwarszawa.pl
tvnwarszawa.plZamglona Warszawa

Południowa Skandynawia, Dania, Niemcy, Belgia, Holandia, Anglia, Polska, państwa nadbałtyckie, Białoruś, Ukraina, Słowacja, Rumunia i Bułgaria to kraje, w których w godzinach rannych oraz przedpołudniowych królują gęste mgły.

Ta część Europy znajduje się pod wpływem wyżów z centrami nad Skandynawią i nad Alpami oraz płytkiego niżu znad Karpat. Słaba cyrkulacja powietrza i silne wypromieniowanie ciepła nocą sprawiają, że powstają mgły ciągnące się z przerwami tysiące kilometrów.

Cecha szczególna jesieni

Mgły mają na ogół charakter radiacyjny, choć miejscami, np. na Bałkanach, adwekcyjny, czyli napływowy. Cechują się zmienną gęstością, dzięki czemu mocno zmienia się w nich widzialność (wynosi od 900 do 100 m, miejscami przechodzi w zamglenia).

JESIENNY PORANEK W GĘSTEJ MGLE - CZYTAJ W SERWISIE KONTAKT 24

To jesienne mgły, które w październiku powinny rozmywać się około południa i przechodzić w szarą chmurę Stratus, która ma nisko zawieszoną jednostajną podstawie. Następnie powinna zajść przemiana Stratusa w wyższy, porozrywany i skłębiony Stratocumulus.

Mgły przez cały dzień

Jednak w miejscach o szczególnych uwarunkowaniach, tj. wilgotnych, niżej położonych, mgły mogą utrzymać się do godzin wieczornych, by w nocy ponowne gęstnieć i brać w swe posiadanie kolejne regiony.

Mgły, obejmujące jedną trzecią kontynentu europejskiego, powodować mogą utrudnienia w komunikacji lądowej i lotniczej.

TU ZNAJDZIESZ INNE WPISY AUTORKI

SPRAWDŹ PROGNOZĘ POGODY "METEO NEWS" NA ŚRODĘ DLA EUROPY:

Prognoza pogody "Meteo News"
Prognoza pogody "Meteo News"TVN Meteo

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości