Najnowsze

Ostrzeżenia IMGW przed ulewami

Najnowsze

[object Object]
Pogoda na niedzielę 31.05tvnmeteo.pl
wideo 2/16

Pogoda w niektórych regionach kraju może być niebezpieczna. Według prognoz synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na południu kraju pojawią się intensywne opady deszczu. Miejscami suma opadów może sięgnąć 70 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Jak poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek niż Izolda znad Ukrainy zaciągnął wilgoć znad Morza Czarnego i przyniósł obfite opady deszczu nad południowo-wschodnią Polską.

Ostrzeżenia meteorologiczne

Alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu obowiązują w województwach:

- małopolskim (powiaty: oświęcimski, wadowicki, suski, nowotarski, tatrzański, myślenicki, limanowski, nowosądecki, Nowy Sącz), gdzie spadnie od 40 do 50 l/mkw., a miejscami do 70 l/mkw. Alarmy ważne będą do godz. 3 w poniedziałek;

- śląskim (w powiatach: raciborskim, rybnickim, Rybnik, wodzisławskim, Żory, pszczyńskim, Jastrzębie-Zdrój, cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała, żywieckim), gdzie miejscami spadnie od 30 do 50 l/mkw. Alerty będą obowiązywać do północy.

Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Ostrzeżenie pierwszego stopnia według IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Autor: kw,ps,anw/aw,dd / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutetrstock

Pozostałe wiadomości