Najnowsze

Olsztyn – co zobaczyć? Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Najnowsze

Aktualizacja:
Sowa jarzębata zaobserwowana w Olsztynie
Sowa jarzębata zaobserwowana w OlsztynieKontakt 24/Krzysztof Podgórzak
wideo 2/4

Średniowieczne zabytki, malownicze jeziora i uliczki Starego Miasta. Olsztyn to miejsce, które oferuje wiele atrakcji turystycznych. Podpowiadamy, jakie ciekawe miejsca można zobaczyć w Olsztynie.

Najsłynniejszym mieszkańcem olsztyńskiego zamku był Mikołaj Kopernik.

Na dziedzińcu Zamku Kapituły Warmińskiej koniecznie odwiedź Babę Pruską – to przykładów rzeźby antropomorficznej plemion pruskich

Na zewnętrznych ścianach ratusza zobaczyć można zegary słoneczne.

W granicach miasta znajduje się aż 11 jezior.

Olsztyn to nie tylko zabytki, to również ogromny kompleks leśny.

Olsztyn: atrakcje turystyczne – Zamek Kapituły Warmińskiej

Najstarszym zabytkiem Olsztyna jest Zamek Kapituły Warmińskiej. Jego budowa rozpoczęła się w pierwszej połowie XIV wieku. Na początku wzniesiono tylko skrzydło północne, później dołączyło do niego skrzydło południowe z 30-metrową wieżą. Warownia od początku pełniła funkcje obronne.

Najsłynniejszym mieszkańcem Zamku był Mikołaj Kopernik. Pozostawił po sobie między innymi tablicę astronomiczną na ścianie krużganku.

Ciekawy element stanowi Baba Pruska, którą zobaczyć można na dziedzińcu Zamku. Pochodzi z Barcian, ma 183 centymetry wysokości i jest jednym z kilku zachowanych do naszych czasów przykładów rzeźby antropomorficznej plemion pruskich.

SPRAWDŹ: Odkrywaj Warmię i Mazury z Reporterami 24

Ławeczka Mikołaja Kopernika

Kopernik jest niezwykle ważnym „mieszkańcem” Olsztyna. Można nawet usiąść obok niego na ławeczce. Astronom patrzy w niebo, w jednej dłoni trzymając astrolabium, w drugiej – pergamin.

Ławeczka powstała w 2003 roku. Pomnik łatwo znaleźć – jest usytuowany na Starym Mieście, przy ewangelickim kościele Chrystusa Króla. Potarcie nosa astronoma podobno przynosi szczęście.

Rynek Starego Miasta

To główny plac olsztyńskiego Starego Miasta. Jego historia sięga XIV wieku, pełnił wtedy funkcję handlową. Podczas II wojny światowej rynek uległ znacznemu zniszczeniu. Odbudowano go w latach 50. XX wieku. W jego centralnej części stoi Stary Ratusz. Rynek jest prostokątny, odchodzi od niego osiem ulic.

Stary Ratusz to najstarsza siedziba władz miejskich i sądowniczych miasta. Wzmianki o nim pochodzą już z 1500 roku. Przez lata dwukrotnie płonął. Obecnie na zewnętrznych ścianach budynku zobaczyć można zegary słoneczne.

Bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła

W samym sercu olsztyńskiego Starego Miasta (ul. Stanisława Staszica 5) podziwiać można monumentalną budowlę – kościół św. Jakuba. To najstarsza sakralna budowla w mieście, którą ukończono na przełomie XIV i XV wieku. Przez lata świątynia była niszczona i palona, remontowana i odbudowywana. W bazylice przechowywane są relikwie św. Wojciecha. Trafiły do Olsztyna z Gniezna.

Wysoka brama

Budowlę wcześniej nazywano Bramą Górną. Obecna nazwa używana jest od XIX wieku. Brama góruje nad olsztyńskimi kamienicami i jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta.

Bramę wzniesiono pod koniec XIV wieku. Wtedy wokół miasta wykopana była fosa, a nad nią rozpościerał się drewniany most. Była to też jedna z trzech bram wchodzących w skład średniowiecznych obwarowań miasta. Dwie pozostałe to Dolna i Młyńska.

Targ Rybny

W północnej części Starego Miasta warto obejrzeć Targ Rybny z XIV wieku. Powstał w miejscu graniczącym z murami miasta. Obok głównego rynku był drugim placem handlowym w średniowiecznym Olsztynie. Kamienice, które obecnie znajdują się wokół placu, są stylizowane na zabudowę przedwojenną.

Olsztyńskie fontanny

Na terenie miasta nie brak ciekawych fontann:

- fontanna Pingwiny w Parku Jakubowo, - przedwojenna fontanna w Parku Jakubowo, - fontanna z żeliwnymi ptakami w Parku Podzamcze, - Trzy Gracje na Placu Jedności Słowiańskiej.

Olsztyn – zwiedzanie: jeziora

Trudno w to uwierzyć, ale w granicach Olsztyna leży aż 11 jezior i jeszcze pięć mniejszych akwenów wodnych. Największe z nich to jezioro Ukiel (nazywane również Krzywym) – ma 412 hektarów i głębokość 43 metrów. Na jeziorze jest wiele zatok i półwyspów. Wokół niego istnieje rozbudowana infrastruktura sportowo-rekreacyjna.

Drugim co do wielkości olsztyńskim jeziorem jest Jezioro Kortowskie o powierzchni niemal 90 hektarów i głębokości 17 metrów.

Las miejski

W północnej części Olsztyna znajduje się ogromny kompleks leśny. Łącznie to ponad 1400 hektarów. Przez las przepływają dwie rzeki: Łyna i Wadąg. To popularne trasy kajakowe. Dla osób, które wolą twardo stąpać po ziemi, przez las przechodzą cztery piesze szlaki turystyczne: czerwony Kopernikowski, czarny, żółty i niebieski. Są tu też ścieżki rowerowe, ścieżki biegowe, tory saneczkowe i ścieżki edukacyjne.

Mosty kolejowe nad Łyną

Mosty będą atrakcją dla osób, które interesują się koleją lub architekturą. Zbudowane są z kamienia i czerwonej oraz żółtej cegły. Mają ponad 20 metrów od lustra wody i po trzy przęsła. Pierwszy most (północny) wybudowany został w 1871 roku, drugi (południowy) w 1893 roku.

Warto zobaczyć je z dołu – można tu zrobić świetne zdjęcia. Warto również przejechać przez nie pociągiem. Wtedy przez okno zobaczysz rozległy widok na Olsztyn.

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości