Olsztyn – co zobaczyć? Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Aktualizacja:
[object Object]
Sowa jarzębata zaobserwowana w OlsztynieKontakt 24/Krzysztof Podgórzak
wideo 2/4

Średniowieczne zabytki, malownicze jeziora i uliczki Starego Miasta. Olsztyn to miejsce, które oferuje wiele atrakcji turystycznych. Podpowiadamy, jakie ciekawe miejsca można zobaczyć w Olsztynie.

Najsłynniejszym mieszkańcem olsztyńskiego zamku był Mikołaj Kopernik.

Na dziedzińcu Zamku Kapituły Warmińskiej koniecznie odwiedź Babę Pruską – to przykładów rzeźby antropomorficznej plemion pruskich

Na zewnętrznych ścianach ratusza zobaczyć można zegary słoneczne.

W granicach miasta znajduje się aż 11 jezior.

Olsztyn to nie tylko zabytki, to również ogromny kompleks leśny.

Olsztyn: atrakcje turystyczne – Zamek Kapituły Warmińskiej

Najstarszym zabytkiem Olsztyna jest Zamek Kapituły Warmińskiej. Jego budowa rozpoczęła się w pierwszej połowie XIV wieku. Na początku wzniesiono tylko skrzydło północne, później dołączyło do niego skrzydło południowe z 30-metrową wieżą. Warownia od początku pełniła funkcje obronne.

Najsłynniejszym mieszkańcem Zamku był Mikołaj Kopernik. Pozostawił po sobie między innymi tablicę astronomiczną na ścianie krużganku.

Ciekawy element stanowi Baba Pruska, którą zobaczyć można na dziedzińcu Zamku. Pochodzi z Barcian, ma 183 centymetry wysokości i jest jednym z kilku zachowanych do naszych czasów przykładów rzeźby antropomorficznej plemion pruskich.

SPRAWDŹ: Odkrywaj Warmię i Mazury z Reporterami 24

Ławeczka Mikołaja Kopernika

Kopernik jest niezwykle ważnym „mieszkańcem” Olsztyna. Można nawet usiąść obok niego na ławeczce. Astronom patrzy w niebo, w jednej dłoni trzymając astrolabium, w drugiej – pergamin.

Ławeczka powstała w 2003 roku. Pomnik łatwo znaleźć – jest usytuowany na Starym Mieście, przy ewangelickim kościele Chrystusa Króla. Potarcie nosa astronoma podobno przynosi szczęście.

Rynek Starego Miasta

To główny plac olsztyńskiego Starego Miasta. Jego historia sięga XIV wieku, pełnił wtedy funkcję handlową. Podczas II wojny światowej rynek uległ znacznemu zniszczeniu. Odbudowano go w latach 50. XX wieku. W jego centralnej części stoi Stary Ratusz. Rynek jest prostokątny, odchodzi od niego osiem ulic.

Stary Ratusz to najstarsza siedziba władz miejskich i sądowniczych miasta. Wzmianki o nim pochodzą już z 1500 roku. Przez lata dwukrotnie płonął. Obecnie na zewnętrznych ścianach budynku zobaczyć można zegary słoneczne.

Bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła

W samym sercu olsztyńskiego Starego Miasta (ul. Stanisława Staszica 5) podziwiać można monumentalną budowlę – kościół św. Jakuba. To najstarsza sakralna budowla w mieście, którą ukończono na przełomie XIV i XV wieku. Przez lata świątynia była niszczona i palona, remontowana i odbudowywana. W bazylice przechowywane są relikwie św. Wojciecha. Trafiły do Olsztyna z Gniezna.

Wysoka brama

Budowlę wcześniej nazywano Bramą Górną. Obecna nazwa używana jest od XIX wieku. Brama góruje nad olsztyńskimi kamienicami i jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta.

Bramę wzniesiono pod koniec XIV wieku. Wtedy wokół miasta wykopana była fosa, a nad nią rozpościerał się drewniany most. Była to też jedna z trzech bram wchodzących w skład średniowiecznych obwarowań miasta. Dwie pozostałe to Dolna i Młyńska.

Targ Rybny

W północnej części Starego Miasta warto obejrzeć Targ Rybny z XIV wieku. Powstał w miejscu graniczącym z murami miasta. Obok głównego rynku był drugim placem handlowym w średniowiecznym Olsztynie. Kamienice, które obecnie znajdują się wokół placu, są stylizowane na zabudowę przedwojenną.

Olsztyńskie fontanny

Na terenie miasta nie brak ciekawych fontann:

- fontanna Pingwiny w Parku Jakubowo, - przedwojenna fontanna w Parku Jakubowo, - fontanna z żeliwnymi ptakami w Parku Podzamcze, - Trzy Gracje na Placu Jedności Słowiańskiej.

Olsztyn – zwiedzanie: jeziora

Trudno w to uwierzyć, ale w granicach Olsztyna leży aż 11 jezior i jeszcze pięć mniejszych akwenów wodnych. Największe z nich to jezioro Ukiel (nazywane również Krzywym) – ma 412 hektarów i głębokość 43 metrów. Na jeziorze jest wiele zatok i półwyspów. Wokół niego istnieje rozbudowana infrastruktura sportowo-rekreacyjna.

Drugim co do wielkości olsztyńskim jeziorem jest Jezioro Kortowskie o powierzchni niemal 90 hektarów i głębokości 17 metrów.

Las miejski

W północnej części Olsztyna znajduje się ogromny kompleks leśny. Łącznie to ponad 1400 hektarów. Przez las przepływają dwie rzeki: Łyna i Wadąg. To popularne trasy kajakowe. Dla osób, które wolą twardo stąpać po ziemi, przez las przechodzą cztery piesze szlaki turystyczne: czerwony Kopernikowski, czarny, żółty i niebieski. Są tu też ścieżki rowerowe, ścieżki biegowe, tory saneczkowe i ścieżki edukacyjne.

Mosty kolejowe nad Łyną

Mosty będą atrakcją dla osób, które interesują się koleją lub architekturą. Zbudowane są z kamienia i czerwonej oraz żółtej cegły. Mają ponad 20 metrów od lustra wody i po trzy przęsła. Pierwszy most (północny) wybudowany został w 1871 roku, drugi (południowy) w 1893 roku.

Warto zobaczyć je z dołu – można tu zrobić świetne zdjęcia. Warto również przejechać przez nie pociągiem. Wtedy przez okno zobaczysz rozległy widok na Olsztyn.

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W nadchodzących dniach pogodę w Polsce kształtował będzie wyż Elvira. Przyniesie pogodną i słoneczną aurę. Odczuwalne będą natomiast nocne spadki temperatury, zwłaszcza na wschodzie i południu kraju. W nocy i nad ranem termometry mogą wskazać miejscami poniżej -10 stopni.

Antycyklon Elvira sprawi, że noce i poranki będą lodowate

Antycyklon Elvira sprawi, że noce i poranki będą lodowate

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW podsumował dane klimatyczne za 2024 rok w Polsce. Jak wynika z raportu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, miniony rok był najcieplejszym w historii prowadzenia pomiarów meteorologicznych.

Takiego roku jeszcze nie było. Alarmujące dane IMGW

Takiego roku jeszcze nie było. Alarmujące dane IMGW

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Woda w kanale Sarandí na przedmieściach Buenos Aires zrobiła się intensywnie czerwona. Sytuacja zaniepokoiła mieszkańców okolicy, którzy mówią, że wcześniej woda miała również inne kolory.

Woda w kanale zrobiła się czerwona. Mieszkańcy o możliwej przyczynie

Woda w kanale zrobiła się czerwona. Mieszkańcy o możliwej przyczynie

Źródło:
BBC, Reuters

Japonia kolejny dzień zmaga się z falą intensywnych opadów śniegu. W prefekturze Aomori, w północnej część wyspy Honsiu, pokrywa śnieżna sięgnęła niemal czterech metrów. W miastach służby walczą z zasypanymi drogami.

Pokrywa śnieżna sięga miejscami prawie czterech metrów

Pokrywa śnieżna sięga miejscami prawie czterech metrów

Źródło:
Reuters, The Guardian, mainichi.jp, japantimes.co.jp

Santorini od wielu dni nawiedza wzmożona aktywność sejsmiczna. Do tej pory ponad 10 tysięcy osób opuściło grecką wyspę w obawie przed wstrząsami i możliwymi osunięciami ziemi. Region odwiedził premier kraju Kiriakos Mitsotakis, zapewniając, że priorytetem władz będzie zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom oraz turystom.

10 tysięcy ludzi już uciekło. To może być nowy wulkan

10 tysięcy ludzi już uciekło. To może być nowy wulkan

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Reuters, Protothema

Ponad sto jadowitych węży z rodziny zdradnicowatych znaleziono na terenie posiadłości położonej w zachodniej części Sydney. Gadów było tak dużo, że łapacze węży poprosili o pomoc właściciela domu.

Ponad sto jadowitych węży na jednym podwórku

Ponad sto jadowitych węży na jednym podwórku

Źródło:
rnz.co.nz, ABC News

Australijscy naukowcy po raz pierwszy w historii stworzyli kangurze zarodki z pomocą zapłodnienia in vitro (IVF). Według badaczy to przełomowe osiągnięcie, które pewnego dnia może pomóc w ratowaniu zagrożonych gatunków.

Pierwszy zarodek kangura z zapłodnienia in vitro

Pierwszy zarodek kangura z zapłodnienia in vitro

Źródło:
CNN, The University of Queensland

Powódź błyskawiczna nawiedziła w czwartek miasto Nazca położone w południowo-zachodniej części Peru, w regionie Ica. Była następstwem intensywnych opadów deszczu.

Ogromne ilości błota, kamieni i gruzu wdarły się do miasta. Nagranie

Ogromne ilości błota, kamieni i gruzu wdarły się do miasta. Nagranie

Źródło:
Reuters

Pogoda na dziś. Piątek 07.02 w całym kraju zacznie się pochmurno i mgliście, jednak w ciągu dnia zaczną pojawiać się rozpogodzenia. Parasolki przydadzą się przez cały dzień tylko w zachodnich regionach. Na termometrach zobaczymy od 0 do 3 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 07.02. O poranku mglisto, potem chmury zaczną się odsuwać

Pogoda na dziś - piątek 07.02. O poranku mglisto, potem chmury zaczną się odsuwać

Źródło:
tvnmeteo.pl

W czwartkowy wieczór doszło do koniunkcji Księżyca i Jowisza. Nasz naturalny satelita i gazowy olbrzym jasno świeciły na niebie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcie tego wyjątkowego zjawiska.

Koniunkcja Księżyca i Jowisza. Pokazaliście, jak wyglądała

Koniunkcja Księżyca i Jowisza. Pokazaliście, jak wyglądała

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach"

- Przygotowywałem się od etapu do etapu, natomiast nigdy nie wiedziałem, dokąd zajdę - tak wspominał proces selekcji na astronautę dr Sławosz Uznański-Wiśniewski. Astronauta opowiadał w "Faktach po Faktach" w TVN24 o tym, jak wyglądają przygotowania do misji i co wraz z nim trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

"Przygotowywałem się od etapu do etapu, natomiast nigdy nie wiedziałem, dokąd zajdę"

"Przygotowywałem się od etapu do etapu, natomiast nigdy nie wiedziałem, dokąd zajdę"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W środę w Gdańsku doszło do poważnego pożaru i wydany został alert RCB przed możliwie toksycznym dymem. Symulacja Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazała, że przy niekorzystnej aurze takie zanieczyszczenia potrafią podróżować daleko.

Co stało się z dymem z pożaru w Gdańsku? Wyliczenia IMGW

Co stało się z dymem z pożaru w Gdańsku? Wyliczenia IMGW

Źródło:
IMGW CMM

2025 rok zaczął się od najgorętszego stycznia w historii - wynika z danych unijnego programu Copernicus. W ubiegłym miesiącu średnia globalna temperatura była wyższa o około 1,75 stopnia Celsjusza w porównaniu do czasów sprzed epoki przemysłowej. Ku zaskoczeniu naukowców, styczniowy rekord został pobity pomimo rozwijającego się zjawiska La Nina, które często prowadzi do spadku temperatury.

I bez El Nino świat się zagotował. Za nami najgorętszy styczeń w historii

I bez El Nino świat się zagotował. Za nami najgorętszy styczeń w historii

Źródło:
Reuters, Copernicus, WWF

W ludzkich mózgach znajduje się coraz więcej plastiku. Analiza składu tkanek pobranych od zmarłych wykazała, że w ciągu ośmiu lat zawartość nanoplastików w mózgach wzrosła o połowę. Jest to niepokojące, ponieważ tworzywa sztuczne zawierają wiele związków i domieszek, których wpływ na nasze zdrowie wciąż nie został dobrze zbadany.

Nawet pół procent naszych mózgów może być z plastiku

Nawet pół procent naszych mózgów może być z plastiku

Źródło:
PAP, CNN, Nature Medicine

Mieszkańcy Brazylii zmagają się z falą gorąca. Na południowym wschodzie kraju temperatura maksymalna w ostatnich dniach wynosi około 35 stopni Celsjusza. Z powodu upału wiele osób korzysta z plaż w nocy, gdy skwar nie jest tak dokuczliwy.

Tłumy na plażach w nocy. W ciągu dnia panuje ekstremalny upał

Tłumy na plażach w nocy. W ciągu dnia panuje ekstremalny upał

Źródło:
Reuters

Na portugalskiej wyspie Terceira osunęła się ziemia. Jak przekazały lokalne władze, miało to związek z aktywnością sejsmiczną wulkanu Santa Barbara. Na ten moment nie ma informacji o poszkodowanych ani poważnych zniszczeniach.

Osuwisko na portugalskiej wyspie. Miało związek z aktywnością sejsmiczną wulkanu

Osuwisko na portugalskiej wyspie. Miało związek z aktywnością sejsmiczną wulkanu

Źródło:
PAP, El Observador

Miniona noc była wyjątkowo intensywna dla ratowników Grupy Karkonoskiej GOPR. Przeprowadzono trzy różne akcje, w tym jedną we współpracy z czeską Horská služba Krkonoše.

Wyjątkowo intensywna noc dla ratowników GOPR

Wyjątkowo intensywna noc dla ratowników GOPR

Źródło:
GOPR

Vallis Schrodinger i Vallis Planck to kaniony, które znajdują się w okolicach południowego bieguna Księżyca, po stronie, której nie widzimy z Ziemi. Nowe analizy amerykańskich naukowców rzucają więcej światła na możliwe przyczyny ich powstania.

Wystarczyło 10 minut, by na Księżycu powstały ogromne kaniony

Wystarczyło 10 minut, by na Księżycu powstały ogromne kaniony

Źródło:
sciencealert.com

Populacja niedźwiedzi polarnych zamieszkujących zachodnią część Zatoki Hudsona zmniejszyła się prawie o połowę w latach 1979-2021. Zdaniem naukowców z University of Toronto jest to związane ze zmniejszeniem się zasięgu lodu morskiego na tym terenie.

Niedźwiedziom polarnym kończy się pożywienie

Niedźwiedziom polarnym kończy się pożywienie

Źródło:
University of Toronto, tvnmeteo.pl

Lód załamał się pod dzieckiem w West Long Branch w stanie New Jersey (USA). Z uwagi na niesprzyjające warunki wezwany na miejsce funkcjonariusz policji musiał sam wskoczyć do jeziora i przebijać się przez lód, by dotrzeć do tonącego. Jak później opowiadał, w takich sytuacjach liczy się każda sekunda.

Wskoczył za tonącym 11-latkiem do lodowatej wody

Wskoczył za tonącym 11-latkiem do lodowatej wody

Źródło:
ABC7 News

Powierzchnia lodu morskiego na Arktyce nadal utrzymuje się blisko rekordowo niskich poziomów. Jak wynika z danych udostępnionych przez amerykańskie Krajowe Centrum Danych o Śniegu i Lodzie (NSIDC), w styczniu zasięg pokrywy lodowej był drugim najniższym w historii pomiarów dla tego miesiąca.

O włos od rekordu. Alarmujące dane o Arktyce

O włos od rekordu. Alarmujące dane o Arktyce

Źródło:
AFP, National Snow and Ice Data Center

Tygrys i dzik zostały uwięzione w studni w środkowych Indiach. Zwierzęta wpadły do wody po nieudanym polowaniu, ale w wodzie drapieżnik i ofiara zawarły tymczasowy rozejm. Na pomoc ruszyli im pracownicy pobliskiego parku narodowego. Uwięzionym udało się bezpiecznie opuścić pułapkę.

Drapieżnik i ofiara razem w pułapce. "Misja ratunkowa, jakiej wcześniej nie było"

Drapieżnik i ofiara razem w pułapce. "Misja ratunkowa, jakiej wcześniej nie było"

Źródło:
NDTV, Times of India

Setki martwych traczy długodziobych pojawiło się w ostatnich dniach wzdłuż wybrzeża jeziora Michigan w USA. Jak podają lokalni ornitolodzy, padły na ptasią grypę. Chorobę tę potwierdzono również u gęsi, orłów, myszołowów i sów żyjących w okolicy Chicago.

Setki martwych ptaków. "Nie wiemy, kiedy zakończy się ta epidemia"

Setki martwych ptaków. "Nie wiemy, kiedy zakończy się ta epidemia"

Źródło:
CBS News

Śnieżyce nie przestają nawiedzać Japonii. We wtorek w miejscowości Obihiro spadło rekordowo dużo śniegu, ale opady dają się we znaki także mieszkańcom innych regionów, a w kolejnych dniach może dosypać go nawet 170 centymetrów. Atak zimy może potrwać nawet do niedzieli.

Spadły już ogromne ilości śniegu, w prognozach widać kolejne obfite opady

Spadły już ogromne ilości śniegu, w prognozach widać kolejne obfite opady

Źródło:
Reuters, NHK, The Japan Times

Hiszpańska policja rozbiła grupę przestępczą, która przez internet oferowała sprzedaż zwierząt, głównie psów. Potencjalnych nabywców przekonywała zdjęciami czworonogów, zwierzęta te jednak w rzeczywistości nie istniały. W ten sposób wyłudzono ponad 150 tysięcy euro.

Oszustwo na psa. Gang wyłudził ponad 150 tysięcy euro

Oszustwo na psa. Gang wyłudził ponad 150 tysięcy euro

Źródło:
Guardian, tvn24.pl

Dom wpadł do rzeki po ulewach, jakie nawiedziły północną Kalifornię. Na nisko położonych terenach hrabstwa Sonoma doszło do powodzi i konieczne były ewakuacje. Nieco na południe, w San Francisco, wtorkowe ulewy okazały się rekordowe.

Lawina błotna porwała dom i zepchnęła go do rzeki

Lawina błotna porwała dom i zepchnęła go do rzeki

Źródło:
ABC7 News, NWS Bay Area

Ogromna bryła lodu spadła na dach jednego z domów w północno-wschodniej Florydzie. W wyniku zderzenia w metalowej strukturze powstała sporych rozmiarów dziura, na szczęście nikt nie został ranny. Służby podejrzewają, że lód mógł oderwać się od lecącego samolotu. Sprawę bada amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa.

Z nieba spadła bryła lodu. W dachu powstała spora dziura

Z nieba spadła bryła lodu. W dachu powstała spora dziura

Źródło:
CNN, FOX Weather

Zmiany klimatu sprawiają, że nasza planeta staje się coraz bardziej niegościnna dla wielu gatunków zwierząt, ale nie dla szczurów. Populacja tych gryzoni ma się znakomicie, ich liczebność stale rośnie w dużych miastach i nic nie wskazuje na to, że ma się to zmienić. Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, dlaczego tak się dzieje.

Liczba szczurów gwałtownie rośnie. Będzie tylko gorzej

Liczba szczurów gwałtownie rośnie. Będzie tylko gorzej

Źródło:
livescience.com, Science