"Ofiarą tajfunu padła co dwudziesta osoba"


- Tajfun wdarł się w miejsce, gdzie mieszka 200 tys. osób. Czyli, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że około 10 tys. osób zmarło w samym mieście, ofiarą tajfunu padła co dwudziesta osoba - relacjonuje Andrzej Patyra, Polak mieszkający na Filipinach.

Płynące z Filipin komunikaty informują, że obecnie zginęło tam 10 tys. osób. - Wszelkie źródła zaczynają potwierdzać ten czarny scenariusz, że już około 10 tys. osób padło ofiarą tajfunu. To jest opinia policji oraz wojska. Tak naprawdę nie mamy jeszcze kontaktu z komunikacją, nie działają telefony, prawdopodobnie zostaną przywrócone za dwa lub trzy dni. Wtedy dowiemy się dokładnie jaka jest liczba ofiar - powiedział na antenie TVN24 Andrzej Patyra, Polak mieszkający na Filipinach.

Brakuje żywności i wody

Jak zaznacza Patyra, prócz prawidłowej komunikacji, brakuje też wielu innych rzeczy, m.in. prądu, wody pitnej i żywności. Jednak sytuacja powoli się poprawia, bo do miejsc, w których tajfun wywołał największe szkody dociera wojsko, które rozdaje ludności żywność oraz wodę pitną.

- Tajfun wdarł się w miejsce, gdzie mieszka 200 tys. osób. Czyli, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że około 10 tys. osób zmarło w samym mieście, ofiarą tajfunu padła co 20 osoba - podsumował Andrzej Patyra.

Wiatr z prędkością ponad 300 km/h

Hayian narodził się nad Pacyfikiem i od początku swojego istnienia poruszał się na zachód. W piątek, jako tajfun piątej kategorii uderzył w Filipiny. Wówczas prędkość jego wiatru sięgała ponad 300 km/h. Obecnie Haiyan spadł do rangi tajfunu drugiej kategorii, ponieważ jego prędkość zmalała niemal o połowę.

Sunie w kierunku kontynentu

Cyklon ten znajduje się tuż obok Wietnamu i Laosu.

- Wydaje się, że Laos nie pozostanie katastrofalnie dotknięty przez tajfun, natomiast w Wietnamie będzie z pewnością ulewny deszcz - wyjaśnił Tomasz Wasilewski, prezenter TVN Meteo.

Pomimo tego, że kiedy tajfun dotrze do Wietnamu, jego siła będzie mniejsza niż na Filipinach, to mieszkańcy i tak się boją. Z trudem radzą sobie z tym, że tegoroczny sezon cyklonów jest szczególnie aktywny. - W zeszłym roku nie było tak często powtarzających się się tajfunów, ale w tym roku jest ich dużo, szczególnie w środkowym Wietnamie. Kiedy władze przystępują do uprzątania miasta, do przywracania dawnego stanu, nadchodzi informacja, że idzie kolejny tajfun. To jest taki stały stan pogotowia w tym roku - powiedziała Małgorzata Kasprzyk, konsul RP w Wietnamie.

Prędkość wiatru spada

Na szczęście prędkość wiatru zaczęła spadać i to całkiem gwałtownie. Choć w momencie uderzenia w Filipiny prędkość wiatru tego tajfunu sięgała ponad 300 km/h, obecnie jest to około 160 km/h. Kiedy żywioł dotrze do Wietnamu będzie to około 120 km/h, a później 80 km/h. Dla mieszkańców tej części Azji prędkość wiatru około 100 km/h nie są zaskakującym zjawiskiem.

Jak się narodził?

A w jaki sposób dochodzi do powstania takiego zjawiska?

- Potrzebnych jest kilka warunków, żeby taki wielki niż mógł powstać. Przede wszystkim gorące wody oceanu, z temperaturą powyżej 26,5 st. C. Tworzy się najpierw niż - taki ośrodek ciśnienia, jaki znamy z naszych szerokości geograficznych, czyli wir powietrza, w którym są chmury i burze, tyle tylko, że ta ogromna energia, związana z parowaniem gorącej wody z oceanu powoduje, że tamten taki dla nas zwykły niż coraz bardziej się rozrasta i o wiele silniejsze są w nim procesy, zarówno te wznoszące czyli unoszenie się powietrza, jak i te procesy wokół niego to znaczy, prędkość wiatru. Różnica ciśnienia między środkiem cyklonu, a tym co dzieje się na jego obrzeżach jest zdecydowanie większa. Później ten niż przemieszczając się zasysa kolejne porcje gorącego powietrza i znowu zyskuje energię, ponieważ cały czas parowanie nad tymi gorącymi wodami jest ogromne i powstaje taki układ (a może on się obracać, bo jest na Ziemi siła Coriolisa), który coraz bardziej wprawiony w ruch zaczyna coraz szybciej wirować i karmi się tą energią z parowania. Kiedy wkracza nad ląd i nie ma skąd czerpać tej energii zaczyna słabnąć - wyjaśnił Tomasz Wasilewski.

Autor: kt/map / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwają przygotowania do powrotu załogi Axiom-4, wśród której jest Sławosz Uznański-Wiśniewski, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. O godzinie 13.05 ma ruszyć procedura oddokowania. Powrót polskiego astronauty relacjonujemy na bieżąco w tvn24.pl.

Polak wraca na Ziemię. Astronauci zajmują miejsca w kapsule

Polak wraca na Ziemię. Astronauci zajmują miejsca w kapsule

Źródło:
tvn24.pl

Właz kapsuły Dragon, w której znajdują się członkowie misji Axiom 4, w tym Sławosz Uznański-Wiśniewski, został zamknięty. Oznacza to początek powrotu polskiego astronauty na Ziemię.

Właz zamknięty, systemy sprawdzone

Właz zamknięty, systemy sprawdzone

Źródło:
TVN24

Gdzie jest burza? W poniedziałek 14.07 przed południem zaczęło grzmieć w części kraju. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszą przelotne opady deszczu i silny wiatr, możliwy jest także grad. Sprawdź aktualną sytuację pogodową w kraju w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Zaczyna grzmieć w części kraju

Gdzie jest burza? Zaczyna grzmieć w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Niedziela była ostatnim pełnym dniem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Polak osiągnął wszystkie priorytetowe cele misji IGNIS i pożegnał się z astronautami pozostającymi w kosmosie.

Misja wykonana w stu procentach. Polak żegna się z ISS

Misja wykonana w stu procentach. Polak żegna się z ISS

Źródło:
PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed burzami, którym miejscami będzie towarzyszyć silny deszcz. W mocy są alerty pierwszego stopnia. Gdzie aura będzie groźna?

Alarmy IMGW dla 13 województw. Zagrzmi, będzie silnie padać

Alarmy IMGW dla 13 województw. Zagrzmi, będzie silnie padać

Źródło:
IMGW

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr

Zaraz po weekendzie temperatura zbliży się do 30 stopni. Co czeka nas w kolejnych dniach? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek ma rozpocząć się powrót załogi Axiom-4 z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła Dragon wejdzie w atmosferę z prędkością 27 tysięcy kilometrów na godzinę. Sprawdź, jak będą przebiegały poszczególne etapy powrotu Polaka na Ziemię.

Powrót Polaka z kosmosu krok po kroku

Powrót Polaka z kosmosu krok po kroku

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Pogoda dziś. Poniedziałek 14.07 przyniesie niespokojną aurę, w wielu regionach pojawią się burze. Wyładowaniom towarzyszyć mogą opady gradu i porywisty wiatr. Warunki biometeo będą niekorzystne.

Pogoda na dziś - poniedziałek 14.07. Dzień pod znakiem burz i deszczu

Pogoda na dziś - poniedziałek 14.07. Dzień pod znakiem burz i deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Hubert Kijek mówił na antenie TVN24, że powrót załogi misji Axiom-4 na Ziemię będzie niebezpiecznym i skomplikowanym manewrem. - Osłona termiczna nagrzeje się nawet do dwóch tysięcy stopni Celsjusza i stracimy łączność z nimi na sześć minut. Nie będziemy wiedzieli, co się będzie działo - opowiadał.

"Osłona nagrzeje się do dwóch tysięcy stopni, stracimy łączność na sześć minut"

"Osłona nagrzeje się do dwóch tysięcy stopni, stracimy łączność na sześć minut"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski szykuje się na powrót na Ziemię. W niedzielę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) odbyła się ceremonia pożegnania załogi Axiom-4. - Niebo nie jest poza naszym zasięgiem - powiedział Polak.

"Jestem smutny, że misja dobiega końca"

"Jestem smutny, że misja dobiega końca"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Sławosz Uznański-Wiśniewski zrealizował już prawie wszystkie cele misji IGNIS i powoli przygotowuje się do opuszczenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W sobotę Polak otwierał listy od bliskich. Ten wzruszający moment poprzedził pożegnanie polskiego astronauty z kosmosem, które nastąpi już dziś. Na transmisję ze stacji kosmicznej zapraszamy o 15.55 do TVN24 I TVN24+.

Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS

Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS

Źródło:
PAP, POLSA

W ostatnich dniach w Skandynawii panują wyjątkowo wysokie temperatury. Gorąco jest zwłaszcza w Norwegii - w sobotę w wielu rejonach kraju słupki rtęci pokazały ponad 30 stopni, a noc była miejscami tropikalna.

Upał i noc tropikalna w Norwegii

Upał i noc tropikalna w Norwegii

Źródło:
nettavisen.no, vg.no

W ostatnim czasie nad Bałtykiem mocno wiało. Piasek zasypał jeden z barów na plaży w Jantarze, a wideo stamtąd obiegło media społecznościowe.

Piasek zasypał bar na plaży w Jantarze

Piasek zasypał bar na plaży w Jantarze

Źródło:
tvnmeteo.pl, Na Mierzeję

Jest już 129 ofiar śmiertelnych powodzi w Teksasie. Zwiększył się także bilans osób zaginionych - poinformowały w sobotę amerykańskie media, powołując się na władze.

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Źródło:
USA Today

Hiszpania mierzy się ze skutkami ulew związanych ze zjawiskiem DANA, które nawiedziły kraj w piątek i sobotę. W Katalonii trwają poszukiwania dwóch osób, które mogły zostać porwane przez rzekę.

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Wraz z wielkim deszczem przyszedł wielki chłód. Choć lato termiczne w Polsce się trzyma, bo średnia dobowa temperatura nie spada na nizinach poniżej 15 stopni, to w najwyższe partie Tatr wkroczyła na chwilę zima. Wierzchołki Karpat przyprószył niedawno śnieg i w weekend również zrobi się tam biało. Kropla chłodu, w której znalazła się Europa Środkowa, zostanie wkrótce wyparta przez napierające od południa masy ciepłego powietrza.

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Źródło:
TVN24+

17-letni chłopak zginął na plaży we włoskim Montalto di Castro. Został zasypany przez piasek po tym, jak położył się w wykopanym przez siebie tunelu.

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Źródło:
PAP

Alert przed tornadem zakłócił w piątek wyścigi samochodowe w stanie Iowa. Na nagraniach z miejsca zdarzenia widać ciemne chmury i słychać syreny alarmowe. Wszystkie wydarzenia sportowe zaplanowane tego dnia na torze zostały odwołane.

Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"

Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"

Źródło:
Reuters, NWS, Des Moines Register

Trudno uwierzyć w te zniszczenia - powiedział Donald Trump po wizycie w Teksasie, gdzie doszło do ogromnej powodzi, która zabiła co najmniej 121 osób. Prezydent USA odwiedził miejsca, w których odnotowano największe zniszczenia, i spotkał się z rodzinami ofiar.

Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego

Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego

Źródło:
PAP

W Kolorado i Arizonie wybuchły duże pożary, które zmusiły władze do ewakuacji turystów i pracowników z dwóch parków narodowych: Black Canyon of the Gunnison oraz Wielkiego Kanionu.

Ewakuacje w parkach narodowych, w tym w Wielkim Kanionie

Ewakuacje w parkach narodowych, w tym w Wielkim Kanionie

Źródło:
CNN, AP News

Niecodzienny widok zaskoczył mieszkańców jednego z osiedli w Great Falls w stanie Wirginia: ulicami dumnie przechadzał się paw. Jak się okazało, kolorowy ptak nie był uciekinierem z ogrodu zoologicznego, lecz ich sąsiadem.

Zniknął bez śladu, potem pojawił się w wieczornych wiadomościach

Zniknął bez śladu, potem pojawił się w wieczornych wiadomościach

Źródło:
CNN

Meksykańskie władze tresują psy do wykrywania groźnych pasożytów zwierząt i ludzi. Muchy śrubowe pojawiają się coraz bliżej granicy ze Stanami Zjednoczonymi, negatywnie wpływając na gospodarkę południowego sąsiada USA.

"Zadziorne szczeniaki" powalczą z pasożytem bydła i ludzi

"Zadziorne szczeniaki" powalczą z pasożytem bydła i ludzi

Źródło:
PAP

Tokio i okolice zmagały się w czwartek wieczorem z gwałtownymi ulewami, które spowodowały powodzie. Japońska Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenia, prognozując kolejne intensywne opady i apelując do mieszkańców o zachowanie ostrożności. Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Jokohamie.

Zalane drogi, wyrwana studzienka. Chaos po ulewach

Zalane drogi, wyrwana studzienka. Chaos po ulewach

Źródło:
ENEX, NHK

Zbliża się coroczny maraton na biegunie północnym, podczas którego biegacze mogą zobaczyć niedźwiedzia polarnego. Uczestnicy przygotowują się do wysiłku, trenując na pokładzie lodołamacza. Dostarczenie zawodników na biegun nie jest jednak jedynym celem statku.

Walczą z zimnem, zobaczą niedźwiedzie polarne. Wyjątkowy maraton coraz bliżej

Walczą z zimnem, zobaczą niedźwiedzie polarne. Wyjątkowy maraton coraz bliżej

Źródło:
Reuters

Zjechali z autostrady, by zobaczyć piękne górskie widoki. Nie spodziewali się jednak, że w ciągu kilku minut spotkają aż pięć niedźwiedzi. Pan Przemysław i jego syn uwiecznili niezwykłe spotkanie z dziką naturą w Tatrach Słowackich, a nagranie wysłali na Kontakt24.

Spotkali pięć niedźwiedzi w 10 minut. "Dla takich chwil warto żyć"

Spotkali pięć niedźwiedzi w 10 minut. "Dla takich chwil warto żyć"

Źródło:
Kontakt24

Nadleśnictwo Baligród podzieliło się w mediach społecznościowych zdjęciem znalezionego w strumieniu realgaru - rzadkiego minerału, który w Polsce można znaleźć w Bieszczadach. Choć piękny, realgar jest jednak niebezpieczny i nie powinno się go dotykać.

Niezwykły kamień znaleziony w Bieszczadach. Jest niebezpieczny

Niezwykły kamień znaleziony w Bieszczadach. Jest niebezpieczny

Źródło:
tvn24.pl, South Australian Museum, Encyklopedia PWN