Od zmierzchu do świtu wędrują po Tatrach niedźwiedzie. Lepiej im nie stanąć na drodze

W Bieszczadach mężczyzna został zaatakowany przez niedźwiedzia
TVN 24W Bieszczadach mężczyzna został zaatakowany przez niedźwiedzia

Od kwietnia do końca listopada po Tatrach nie można wędrować od zmierzchu do świtu. Ograniczenie ma związek z ochroną dzikich zwierząt – informują władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Na początku marca, kiedy w Tatrach zrobiło się cieplej, zaobserwowano pierwsze w tym roku pojedyncze tropy niedźwiedzi. Aktywność tych zwierząt wymaga od turystów specjalnego zachowywania się.

- Sieć szlaków turystycznych często krzyżuje się ze ścieżkami zwierząt, co utrudnia im swobodne żerowanie, dlatego już od 10-ciu lat obowiązuje zakaz nocnego wędrowania po TPN. Po zmierzchu musimy dać odpocząć przyrodzie - powiedział dyrektor parku Szymon Ziobrowski.

Niebezpieczne spotkanie z niedźwiedziem

Ograniczenie w poruszaniu się po turystycznych szlakach ma także ustrzec ludzi przed spotkaniem np. z żerującymi niedźwiedziami. Takie sytuacje mogą skończyć się niebezpiecznie dla człowieka. Zimą ryzyko spotkania dużego drapieżnika jest niewielkie, ponieważ niedźwiedzie zapadają w sen, dlatego wówczas nie obowiązuje ograniczenie w poruszaniu się.

Kary finansowe

Nieprzestrzeganie zakazu grozi mandatem.

- Jeżeli komuś pobyt w górach się przedłużył, a przez to po zmroku zszedł do schroniska, nie musi się obawiać konsekwencji. Inna sytuacja jest wtedy, kiedy turysta planuje nocną wędrówkę i np. zajeżdża na parking tuż przed zmrokiem - tłumaczy w rozmowie z tvn24.pl wicedyrektor TPN Filip Zięba.

- Sankcje uzależnione są od postawy, miejsca. Przewidujemy kary od pouczenia po mandat - precyzuje z kolei Ziobrowski.

Mandat może wynieść nawet 1000 zł.

Ruch w Tatrach

W polskiej części Tatr jest 275 km oznakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności - od bardzo łatwych po bardzo trudne - wyposażone w łańcuchy, klamry i drabinki. Co roku Tatry odwiedza około 3 mln turystów, z czego największy ruch przypada podczas wakacji.

Autor: PW/rp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/WWF Polska

Pozostałe wiadomości