Rezerwat przyrody Czarnówko utworzono w Puszczy Rominckiej na Mazurach - podała w środę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Na objętym ochroną obszarze występuje wiele rzadkich gatunków roślin, np. jedyne w Polsce stanowisko manny litewskiej.
Zarządzenie o uznaniu ponad 32 ha gruntów w Nadleśnictwie Gołdap za leśny rezerwat przyrody wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie (RDOŚ). Ma ono umożliwić m.in. zachowanie borealnej świerczyny bagiennej, boru sosnowego bagiennego i torfowiska wysokiego.
Znajdziecie tam turzyce i widłaka
Jak poinformowała rzeczniczka RDOŚ Justyna Kostrzewska, na objętym ochroną obszarze występuje wiele rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków roślin, w tym reliktów epoki lodowcowej. Rośnie tam np. manna litewska (Glyceria lithuanica). To jedyne w kraju stanowisko, gdzie stwierdzono występowanie tej trawy.
Puszcza Romincka jest też głównym miejscem występowania turzycy skąpokwiatowej (Carex pauciflora) w północno-wschodniej Polsce. Rosną tam również: turzyca szczupła (Carex disperma), turzyca życicowa (Carex loliacea), fiołek torfowy (Viola epipsila), listera sercowata (Listera cordata) oraz widłak wroniec (Huperzia selago).
Dołączy do Boczków i Mechacza
W pobliżu rezerwatu Czarnówko znajdują się już trzy inne: Boczki z dobrze zachowanymi zespołami grądów, świerczyn, łęgów, olsów i borów bagiennych, Czerwona Struga, w którym występuje cenna paproć pióropusznik strusi, oraz rezerwat torfowiskowy Mechacz Wielki.
Według Kostrzewskiej różnymi formami ochrony przyrody objęto blisko 46 proc. powierzchni woj. warmińsko-mazurskiego. Wśród nich jest 111 rezerwatów. Największy z nich to rezerwat faunistyczny Ostoja Bobrów na rzece Pasłęce, który zajmuje ponad 4,2 tys. ha. Najmniejszy - Wyspę na jeziorze Partęciny Wielkie w gminie Kurzętnik, o powierzchni 0,6 ha - utworzono w celu ochrony obuwika pospolitego, rośliny z rodziny storczykowatych.
Autor: js/mj / Źródło: PAP