Najnowsze

Niebezpieczna noc. W części kraju alarmy IMGW najwyższego stopnia

Najnowsze

[object Object]
Pogoda na noc 22/23.06TVN Meteo
wideo 2/13

Ta noc przyniesie burze z ulewnym deszczem. W części Mazowsza obowiązują wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej alarmy trzeciego stopnia. Są też regiony, gdzie wydano ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia.

Alarmy trzeciego, najwyższego stopnia obowiązują w województwie mazowieckim w powiatach: mińskim, lipskim, zwoleńskim, kozienickim, garwolińskim, otwockim, piaseczyńskim, wołomińskim, legionowskim i Warszawa.

IMGW prognozuje tam wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 50 do 70 litrów wody na metr kwadratowy, a lokalnie do 80 l/mkw. oraz porywami wiatru do 65 km/h. Miejscami może padać grad.

Alarm wygaśnie w nocy z poniedziałku na wtorek o godzinie 3.

Ostrzeżenia drugiego stopnia

Oprócz tego synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali też ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem w województwach:

- warmińsko-mazurskim, w powiatach na wschodzie województwa, gdzie będą ważne od godziny 10 w poniedziałek do godz. 3 we wtorek;

- podlaskim, gdzie będą ważne do godz. 3 we wtorek;

- mazowieckim, poza powiatami, gdzie obowiązują alarmy trzeciego stopnia. Wygasną o godz. 3 we wtorek;

- lubelskim, gdzie będą ważne do godz. 3 we wtorek.

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 do 30 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie do 50 l/mkw oraz porywami wiatru do 80 kilometrów na godzinę.

Na Mazowszu i Lubelszczyźnie możliwa jest zmiana stopnia ostrzeżenia.

INTENSYWNE OPADY DESZCZU Z BURZAMI

W części kraju obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami. Alarmy przed tym zagrożeniem wydano w województwach:

- świętokrzyskim, gdzie w zachodniej części wygasną o godz. 6 we wtorek, a we wschodniej o godz. 8 we wtorek;

- podkarpackim, gdzie będą będą ważne do godz. 8 we wtorek;

- małopolskim, gdzie będą ważne do godz. 6 we wtorek.

W trakcie burz może spaść od 20 do 40 l/mkw., lokalnie do 60 l/mkw. Możliwy jest też grad. Wiatr porywach osiągnie prędkość do 80 km/h.

Jak podkreśla IMGW, ze względu na dynamiczne zmieniającą się sytuację możliwa jest aktualizacja ostrzeżenia do trzeciego stopnia.

Ostrzeżenia meteorologiczneIMGW

Ostrzeżenia pierwszego stopnia

Dla kilku województw przed intensywnymi opadami deszczu z burzami synoptycy wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia. Obowiązują w województwach:

- łódzkim, w powiatach na wschodzie województwa gdzie będą ważne do godz. 22;

- śląskim, w powiatach: żywieckim, bielskim, Bielsko-Biała, cieszyńskim, gdzie stracą ważność o północy.

Prognozowane jest wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym okresami silnym. Przewidywana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia wyniesie miejscami od 20 l/mkw. do 40 l/mkw., lokalnie 50 l/mkw, jedynie na Śląsku spadnie od 20 do 30 l/mkw., a lokalnie 40 l/mkw. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 70-75 km/h. Możliwe są opady gradu.

W wielu regionach kraju Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał też ostrzeżenia hydrologiczne. Miejscami obowiązują alarmy trzeciego - najwyższego stopnia.

Zasady bezpieczeństwa podczas burzy (RCB)Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia?

Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie trzeciego stopnia przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?

Według IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

Ostrzeżenie pierwszego stopnia według IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Burze z piorunami (Maria Samczuk, Małgorzata Latos/PAP)Maria Samczuk, Małgorzata Latos/PAP

Autor: kw,ps,dd/aw,map / Źródło: IMGW, RCB

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości