Najwięcej osób zginęło w Nowym Jorku. Wschodnie Wybrzeże sprząta po Sandy


Huragan Sandy pozbawił życia co najmniej 64 osoby, aż 22 spośród nich zginęły w samym Nowym Jorku. Tam sytuacja nadal jest bardzo trudna. W Wielkim Jabłku dopiero zaczyna działać transport publiczny, a przez brak prądu w metropolii z jednego z publicznych szpitali ewakuowano 500 pacjentów.

Sandy z każdą godziną słabnie, ale wciąż przynosi ogromne zniszczenia. Jeszcze większe odsłania za sobą. Na Wschodnim Wybrzeżu trwa walka ze skutkami huraganu.

64 zmarłych

Według najnowszych szacunków zginęły co najmniej 64 osoby. W całym stanie Nowy Jork Sandy zabił 30 osób. Kolejnych 9 zmarło na skutek niszczycielskiej działalności Sandy w Maryland. W New Jersey i w Pensylwanii żywioł pochłonął po 6 ofiar śmiertelnych. Pozostałe ofiary pochodziły z takich stanów jak Connecticut, Wirginia, Wirginia Zachodnia czy Karolina Północna. Jedna z ofiar zginęła w Toronto w Kanadzie.

Nowy Jork po Sandy

Po ataku huraganu wciąż nie może pozbierać się Nowy Jork. - To był dewastujący huragan, być może największy, jakiego doświadczyliśmy - powiedział burmistrz metropolii Michael Bloomberg. - Pierwsze skojarzenie, jakie mam po przejściu huraganu, to zdjęcia pokazujące zniszczenia pod koniec II Wojny Światowej - dodał.

W samym Nowym Jorku zginęły 22 osoby. Część utonęła na zalanych terenach nadbrzeżnych, niektóre zginęły przygniecione upadającymi drzewami, inne w czasie pożaru na półwyspie Rockaway w gminie Queens, gdzie spłonęło 80 domów.

Problemy z transportem

Może upłynąć kilka dni, nim sieć transportu publicznego w Nowym Jorku - największa w USA - wznowi pracę. W środę ma zostać częściowo przywrócona komunikacja autobusowa, ale tylko na niektórych liniach. Tego samego dnia po południu ruszy też miejscowa kolej.

Bloomberg poinformował, że przez kilka dni nowojorskie mosty i tunele - poza mostem Jerzego Waszyngtona - będą otwarte tylko dla pojazdów przewożących wielu pasażerów naraz. Jak poinformował gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo, nowojorskie metro zacznie kursować w czwartek, ale w ograniczonym zakresie.

Odwołana impreza sportowa

Ponieważ transport publiczny w najbliższym czasie nie będzie działał tak jak powinien, odwołano czwartkowy mecz otwarcia ligi NBA pomiędzy New York Knicks i Brooklyn Nets. W najbliższą niedzielę odbędzie się za to słynny doroczny maraton, który od 1970 roku biegnie w pierwszą niedzielę listopada. Jego uczestnicy przebiegną przez wszystkich pięć okręgów Nowego Jorku.

Otwarto Wall Street

Po dwudniowym zamknięciu, otwarto nowojorskie giełdy. Wznowienie działalności NYSE obwieścił za pomocą słynnego dzwonka burmistrz Bloomberg. Nadal jednak zamknięte są biura ONZ przy 42. Ulicy i 1. Alei.

JFK i Newark zaczynają pracę

Powoli normalizuje się sytuacja na nowojorskich lotniskach. W środę częściowo otwarte zostały dwa międzynarodowe porty - im. Johna Kennedy'ego i Newark. Nie obsługiwały one pasażerów od poniedziałku.

Jak jednak powiedział rzecznik władz lotniczych w Nowym Jorku i New Jersey Ron Marsico, lotniska wznowiły działalność "w bardzo ograniczonym stopniu". Zaapelował do pasażerów, by przed udaniem się na lotnisko skontaktowali się ze swoim przewoźnikiem i dowiedzieli się, czy ich połączenie zostanie zrealizowane.

Bez wypożyczalni aut i benzyny na lotniskach

Z powodu przerw w dostawach prądu wywołanych uderzeniem Sandy na lotniskach nieczynne będą stacje benzynowe i wypożyczalnie samochodów, z wyjątkiem jednego biura. Lotniska La Guardia i Teterboro pozostaną na razie zamknięte.

W normalnych warunkach lotniska nowojorskie obsługują ok. 300 tys. pasażerów dziennie. Od niedzieli odwołanych zostało blisko 19 tysięcy lotów.

Czwartkowy rejs z Warszawy aktualny

PLL Lot nie miał w środę w rozkładzie lotu do Nowego Jorku, natomiast 1 listopada rejs z Warszawy jest zaplanowany na godz. 16.40 czasu polskiego. We wtorek biuro prasowe LOT informowało, że rejs jest aktualny. Pasażerowie mogą uzyskać informacje o zmianach rezerwacji w biurze przedstawiciela PLL LOT na lotniskach w Warszawie i Nowym Jorku.

Zalane New Jersey

Znaczne tereny stanu New Jersey wciąż znajdują się pod wodą, a osiedla położone na wyspach wybrzeża są praktycznie odcięte od świata.

Gubernator stanu New Jersey Chris Christie poinformował, że część wybrzeża jest nadal zalana, a przebiegające w pobliżu linie kolejowe zostały zniszczone. Zniszczona została też m.in. słynna drewniana promenada nadmorska w Atlantic City, nadmorskim kurorcie i mieście hazardu.

- Nie spodziewałem się, że kiedykolwiek zobaczę coś takiego - powiedział Christie.

Bez prądu

W środę rano bez prądu pozostawało jeszcze około 6,5 miliona ludzi, z tego 4 miliony w stanach Nowy Jork i New Jersey. Za sprawą braku prądu, z najstarszego publicznego szpitala w Nowym Jorku, tzw. Bellevue na Manhattanie, ewakuowano w środę 500 pacjentów.

Do wyłączeń elektryczności z powodu huraganu doszło nawet w tak odległych od wybrzeża stanach jak Wisconsin. Naprawianie zerwanych sieci energetycznych może potrwać wiele dni.

Gigantyczne straty

Według firmy IHS Global Insight, huragan Sandy mógł wyrządzić straty materialne w wysokości ok. 20 mld dolarów. Dalsze 10-30 mld zostało utraconych w rezultacie niedotrzymanych umów i wstrzymania działalności.

Na północ

Huragan osłabł i oddala się obecnie w kierunku północno zachodnim, ale rozmiar strat dopiero jest szacowany. We wtorek po południu czasu lokalnego znajdował się w odległości ok. 190 km na wschód od Pittsburga, w Pensylwanii. Prędkość wiatru zmalała do 72 km/h, ale towarzyszyły mu wciąż gwałtowne opady deszczu wywołujące lokalne powodzie - powiedział Daniel Brown z National Hurricane Center w Miami.

W paśmie górskim Appalachów ciągnącym się przez kilka stanów, huragan spowodował obfite opady śniegu, w niektórych rejonach sięgające nawet ponad pół metra.

Autor: adsz, js, map/ŁUD, rs / Źródło: reuters, pap

Pozostałe wiadomości

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima wróciła w weekend do Polski, a wszystko wskazuje na to, że chłodniejsza aura pozostanie z nami na dłużej. Również opady przyjmą w nadchodzących dniach zimowy charakter. W większości kraju zagości deszcz ze śniegiem, lokalnie może także dosypać śniegu.

W prognozach widać śnieg. Gdzie dosypie go najwięcej?

W prognozach widać śnieg. Gdzie dosypie go najwięcej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 07.04. Noc w prawie całym kraju będzie mroźna - tylko na północnym zachodzie temperatura nie spadnie poniżej zera. Lokalnie może prószyć śnieg. Również dzień przyniesie nam niskie wartości na termometrach, pochmurne niebo i opady.

Pogoda na jutro - poniedziałek 07.04. Nocą poprószy śnieg i ściśnie mróz

Pogoda na jutro - poniedziałek 07.04. Nocą poprószy śnieg i ściśnie mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W prawie całej Polsce nadchodzące noce będą mroźne - przy gruncie temperatura może spadać nawet do -6 stopni Celsjusza. Lokalnie alarmy będą w mocy aż do czwartku.

Alarmy dla wszystkich województw. IMGW ostrzega

Alarmy dla wszystkich województw. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

Źródło:
TVN24

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC

Niedźwiedź zaatakował zbieracza poroża w obwodzie moskiewskim. Według lokalnych mediów mężczyzna przeżył, ponieważ udawał martwego. Ranny trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy i twarzy.

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Źródło:
Reuters, gazetametro.ru

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

Fale powodziowe zmyły most kolejowy... wraz ze stojącym na nim pociągiem. Do zdarzenia doszło w stanie Arkansas, który od kilku dni zmaga się z intensywnymi opadami deszczu. Jak podały lokalne media, chociaż wypadek wyglądał groźnie, nikt nie został ranny.

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Źródło:
CNN, KY3

Sobota przyniosła części kraju niebezpieczną aurę. Strażacy przeprowadzili łącznie 1317 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu - poinformował w niedzielę st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze, którym towarzyszył ulewny deszcz, nawiedziły południowe i środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 16 osób - podały lokalne media.

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Źródło:
Reuters, PAP, france24.com

imowa aura nastała na Podkarpaciu i Podlasiu, a także i w Małopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały pokrytych śniegiem krajobrazów.

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na Wielkanoc. Trwające znaczne ochłodzenie w Polsce i powrót zimowej pogody każą nam zadać pytanie o to, co czeka nas w pogodzie w trakcie zbliżających się świąt wielkanocnych. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w amerykańskich i europejskich modelach meteorologicznych.

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Źródło:
tvnmeteteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W kilku regionach kraju występują opady śniegu. Krótkotrwała zawieja pojawiła się także w Warszawie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Po wielu ciepłych dniach do Polski wróciła zimno. Nocami może chwytać silny mróz. Niska temperatura może powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Schorzenie nazywane jest pokrzywką z zimna.

Zimno też może uczulać

Zimno też może uczulać

Źródło:
American Academy of Dermatology, alergia.org.pl

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News

W łożyskach kotek, a także w płodach, może znajdować się mikroplastik - wynika z niewielkiego badania naukowców z Uniwersytetu w Parmie. Zdaniem ekspertów niebezpieczne cząsteczki mogą przenikać przez barierę łożyskową i kumulować się w płodach.

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Źródło:
PAP

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Minionej nocy na polskim niebie pojawiła się zorza polarna. Świetlny spektakl był widoczny między innymi na północy kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters