Nadal sprzątają po deszczu


Podkarpacie ciągle sprząta po weekendowych silnych deszczach, a Lubelszczyzna i woj. kujawsko-pomorskie szykują się na przyjęcie fali wezbraniowej na Wiśle. Najbliższe dni będą sprzyjać porządkom, ale od poniedziałku musimy szykować się na kolejne ulewy.

- Na Podkarpaciu prawie 300 strażaków usuwało ostatniej doby skutki intensywnych opadów deszczu - poinformował w środę rano dyżurny podkarpackiej straży pożarnej, Maciej Nowak. - Wyjeżdżaliśmy do ok. 80 interwencji związanych z usuwaniem skutków opadów deszczu. Najwięcej zgłoszeń pochodziło z powiatów: niżańskiego, stalowowolskiego, tarnobrzeskiego, leżajskiego i przemyskiego - dodaje.

Pogotowie przeciwpowodziowe jeszcze nie odwołane Według Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie, pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje nadal w powiecie stalowowolskim. Na wpadającej do Sanu rzece Bukowa w Rudzie Jastkowskiej koło Stalowej Woli wciąż przekroczony jest stan alarmowy. Z kolei stany ostrzegawcze przekroczone są na Sanie w Nisku i Radomyślu koło Stalowej Woli oraz na Tanwi w Harasiukach koło Niska.

Na Podkarpaciu trwa też szacowanie strat. Do wojewody wpłynęło już 47 informacji od samorządów o powstałych zniszczeniach w infrastrukturze komunalnej. Szacowane są też straty w rolnictwie.

Wisła wzbiera w lubelskim

Od środy podnosi się stan wody w Wiśle w okolicy Puław. Wynosi już 510 cm, do ogłoszenia stanu alarmowego brakuje pół metra. Bezpośrednią przyczyną podniesienia się poziomu wód są intensywne deszcze na Podkarpaciu i Pogórzu. Po kilku dniach od ich wystąpienia, nadmiar wody spływa teraz do Wisły środkowej w odcinku lubelskim.

Wodowskazy w Annopolu, Puławach i Dęblinie wskazują stany bliskie stanom ostrzegawczym. Władze województwa uspokajają i twierdzą, że są przygotowane na akcję ratowniczą.

- Stan wałów na newralgicznych odcinkach, gdzie w zeszłym roku doszło do przerwania, polepszył się. Wał został uzupełniony i naprawiony, a dwie inwestycje w gminach Kazimierz i Gołąb są na ukończeniu - mówił w TVN24 przedstawiciel władz wojewódzkich.

Szczegóły w materiale filmowym:

Podnosi się poziom Wisły w woj. lubelskim/TVN24
Podnosi się poziom Wisły w woj. lubelskim/TVN24

Wisła wzbierze w górnym biegu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla województwa kujawsko-pomorskiego. W ciągu najbliższej doby na Wiśle poniżej zbiornika we Włocławku, woda podniesie się powyżej stanów ostrzegawczych.

W poniedziałek będzie niebezpiecznie

Do Polski zbliża się niż znad Francji, który ma przynieść ochłodzenie. Synoptycy zapowiadają też silne opady deszczu do 20 l/m kw i burze z wiatrem dochodzącym do 70 km/h. Możliwe, że lokalnie spadnie też grad. Rzeki i potoki górskie na skutek gwałtownych opadów mogą wezbrać, ale nie powinny wyrządzić większych szkód.

Autor: mm/ms / Źródło: PAP, TVN24, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości