Mity na temat diety. Naukowcy obalają niektóre z nich

Zobacz, czego nie robić, jeśli chcemy schudnąć

W walce o doskonałą sylwetkę stosujemy różne sztuczki, które powszechnie uważa się za skuteczne przy odchudzaniu. Okazuje się jednak, że nie wszystkie z nich działają. Sprawdź, które ze znanych sposobów na obniżenie wagi są mitami.

Znaczna część populacji chce pozbyć się dodatkowych kilogramów. Naukowcy sprawdzili, które z powszechnie stosowanych metod nie są skuteczne, a czasami dają wręcz efekty przeciwne do zamierzonych.

"Ujemne" kalorie selera

Jednym z mitów dotyczących odchudzania jest ten o "ujemnych" kaloriach selera. "Ujemne" kalorie oznaczają, że spożywane produkty dostarczają nam mniej energii niż nasz organizm zużywa na ich strawienie i przyswojenie.

15-centymetrowa łodyga selera ma 19 kilodżuli (czyli pięć kalorii). Do strawienia jej nasz organizm zużywa około 10 procent całkowitej wartości kilodżuli tego warzywa, co nazywamy efektem termicznym żywności. Problem polega na tym, że w ten sposób spalamy jedynie jeden lub dwa kilodżule, więc bardzo mało.

Prawdziwy efekt "ujemnych" kalorii występuje w przypadku zimnej wody. Jest to spowodowane tym, że żeby się wchłonęła, musi się najpierw rozgrzać do temperatury ciała. I właśnie ten proces "podgrzewania" spala kalorie. Sama woda ich nie zawiera, więc w jej przypadku rzeczywiście mamy do czynienia z "ujemnymi" kaloriami.

Niejedzenie po godzinie 18

Wiele osób, które są na diecie, stara się jeść ostatni posiłek do godziny 18, ponieważ uważa się, że przyspiesza to utratę wagi. Od pory dnia, o której jemy, o wiele ważniejsze jest jednak to, co jemy i w jakich ilościach. O tym, czy przybieramy na wadze, chudniemy lub utrzymujemy wagę zależy całkowita liczba kalorii, jakie przyjmujemy i nasza aktywność fizyczna w ciągu całego dnia. Bez względu na to o jakiej porze jemy, jeśli przyjmujemy więcej kalorii niż potrzebuje nasz organizm, będzie on odkładał nadmiar w postaci tłuszczu.

Analiza przeprowadzona w 2016 roku przez Kristę A. Varady z Uniwersytetu Illinois w Chicago wykazała, że zmiana częstotliwości posiłków nie wpływa na zmianę masy ciała. W opracowaniu brano pod uwagę to, czy je się jeden, dwa czy trzy posiłki dziennie.

Picie wody przed jedzeniem

Co z piciem wody przed posiłkami? Jednym pomaga zrucać zbędne kilogramy, innym - nie.

Kompleksowa analiza badań na temat wpływu picia wody na metabolizm i przyjmowaną przez nas energię, przeprowadzona przez Jodi J. Stookey ze Szpitala Dziecięcego w Instytucie Badawczym Oakland, wykazała wysoce zmienne wyniki, które wahały się od negatywnych do pozytywnych efektów.

Choć w przypadku niektórych to naprawdę działa. Wykazały to badania opublikowane w 2015 roku, przeprowadzone przez brytyjskich naukowców z uniwersytetów Birmingham i Oxford. Badacze podzielili dorosłe osoby z otyłością na dwie grupy. Jedna z nic miała pić 500 ml wody na pół godziny przed śniadaniem, obiadem i kolacją, a druga grupa na pół godziny przed posiłkiem miała wyobrazić sobie, że ich żołądek jest pełny. W ciągu 12 tygodni wszystkie badane osoby schudły, jednak te, które piły wodę, straciły o 1,3 kg więcej.

Trzeba pamiętać o tym, że picie wody może przyczynić się do zmniejszenia całkowitego dziennego spożycia kalorii, jeśli zastąpimy nią soki i słodzone gazowane napoje.

Dietetyk o wodzie: źródlanej, mineralnej, gazowanej i "normalnej"
Dietetyk o wodzie: źródlanej, mineralnej, gazowanej i "normalnej"TVN Meteo Active

Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna to taka, w której spożywa się dużo tłuszczów, a mało węglowodanów. Ma ona wielu zwolenników, ale czy naprawdę jest lepsza od innych?

W 2013 roku brazylijscy naukowcy z Uniwersytetu Federalnego Alagoas przeprowadzili metaanalizę 13 badań dotyczących utraty wagi, które trwały co najmniej przez rok. Opracowanie wykazało nieznacznie większą utratę masy ciała (o 900 gramów) u osób stosujących dietę ketogeniczną w porównaniu do ludzi na diecie o niskiej zawartości tłuszczu.

Dieta ketogeniczna może być stosowana jedynie pod nadzorem lekarza. W innym wypadku może mieć wiele skutków ubocznych, takich jak bóle głowy, chorobę pęcherzyka żółciowego i zaparcia.

Żucie gumy a utrata wagi

Uważa się, że życie gumy przyspiesza utratę zbędnych kilogramów. Gdy żujemy, do naszego mózgu dociera sygnał, że zaczynamy jeść i niebawem będziemy nasyceni. R. D. Matters z amerykańskiej uczelni Purdue University sprawdził, jaki wpływ na nasz apetyt ma żucie gumy.

Okazało się, że jest on zależny od tego, kto ją żuje. U szczupłych osób dorosłych powodowało ono niewielkie zmniejszenie spożycia energii, z kolei u osób z nadwagą zwiększało ilość spożywanego pokarmu.

W 2015 roku powstała też analiza badań, która miała na celu sprawdzenie związku pomiędzy żuciem, apetytem i spożywaniem pokarmów. Badacze z uniwersytetów Leeds i California, a także z francuskiego ośrodka dietetycznego VAB Nutrition wykazali w metaanalizie 13 opracowań, że żucie gumy wiązało się ze zmniejszeniem odczucia głodu. Z kolei według 10 z 16 eksperymentalnych badań żucie zmniejszało ilość spożywanego jedzenia.

Obecnie nie ma żadnych badań na temat tego, czy żucie gumy sprawia, że tracimy kilogramy.

Trening na czczo a spalanie tłuszczu

Zdania na temat jedzenia przed wysiłkiem fizycznym są podzielone. Jedni uważają, że odbywanie treningu na czczo powoduje większe spalanie tłuszczu, według innych nie powinno się ćwiczyć bez jedzenia. Powstało na ten temat opracowanie, które może rozwiać wątpliwości.

W badaniach prowadzonych przez naukowców z Centrum Badań Nad Mózgiem, Wydajnością i Odżywianiem na angielskiej uczelni Northumbria University porównywano całkowite wydatki energetyczne oraz ilość tłuszczu i węglowodanów spalonych przed, podczas i po wysiłku u 12 aktywnych, zdrowych mężczyzn.

Badano ich z samego rana na czczo, a innego dnia po śniadaniu. Niejedzenie przed ćwiczeniami pozwalało spalić o 15 proc. więcej tłuszczu w trakcie ćwiczeń. Jednak jedzenie śniadania powodowało o 20 proc. większy wydatek energetyczny (podstawowy parametr określający ilość energii wydatkowanej przez człowieka podczas wykonywania pracy) w ogóle.

O czym należy pamiętać na siłowni?
O czym należy pamiętać na siłowni?TVN Meteo Active

Zielona herbata a metabolizm

Powszechnie uważa się, że picie zielonej herbaty "podkręca" metabolizm, przez co łatwiej nam schudnąć. W 2012 roku badacze z farmaceutycznego college'u kanadyjskiego Uniwersytetu Dalhousie przeanalizowali 15 różnych badań sprawdzających wpływ zielonej herbaty na utratę lub utrzymanie wagi na grupie osób z nadwagą lub otyłością. Naukowcy nie stwierdzili znaczących długotrwałych efektów.

Jednak analiza przeprowadzona w 2015 roku przez badaczy z chińskich uczelni Jiao Tong i Second Military Medical University w Szanghaju wykazała coś innego. Naukowcy sprawdzili wpływ wszystkich rodzajów herbaty lub jej ekstraktu na osoby z zespołem metabolicznym (zbiorem wzajemnie powiązanych czynników zwiększających ryzyko rozwoju miażdżycy i cukrzycy typu 2 oraz powikłań naczyniowych). Okazało się, że picie herbaty wywierało niewielki korzystny wpływ na utratę wagi.

Najzdrowsze herbaty świata
Najzdrowsze herbaty świataTVN Meteo Active

Jedzenie grejpfrutów

Wiele osób, odchudzając się, sięga po te owoce, ponieważ mają one podobno pomagać w spalaniu tkanki tłuszczowej. Metaanaliza trzech badań sprawdzających wpływ spożywania grejpfrutów na masę ciała, przeprowadzona przez badaczy z Wydziału Nauk Podstawowej Opieki Zdrowotnej na Uniwersytecie Oksfordzkim, nie wykazała zmiany masy ciała po jedzeniu tych owoców.

Owocowa sałatka na zdrowie i potencję
Owocowa sałatka na zdrowie i potencję

Autor: zupi/map / Źródło: IFL Science, National Center for Biotechnology Information

Pozostałe wiadomości

W weekend pogodę w Polsce będzie nadal kształtował pochmurny i deszczowy niż Horst. Przyniesie on części kraju przelotne opady i burze. Nie zabraknie też miejsce, gdzie będzie pogodnie, a temperatura wzrośnie do 30 stopni.

Pogoda na weekend: już wkrótce będzie 30 stopni

Pogoda na weekend: już wkrótce będzie 30 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

"Dobrze, że już koniec tej żenady i mistyfikacji nakręconej gdzieś w studiu" - wbrew pozorom nie jest to recenzja kiepskiego filmu klasy B, a jeden z wielu komentarzy dotyczących misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W sieci nie brakuje zwolenników teorii spiskowych zakładających, że lot Polaka w kosmos był jednym wielkim oszustwem. Filmy ukazujące rzekome oszustwo cieszą się dużą popularnością w serwisach społecznościowych.

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Źródło:
TVN24+

Kamera zainstalowana przy wejściu do domu uchwyciła przerażające nagranie. Widać na nim, jak piorun uderza tuż obok kuriera doręczającego paczkę.

"Myślałem, że piorun uderzył we mnie". Przerażające nagranie

"Myślałem, że piorun uderzył we mnie". Przerażające nagranie

Źródło:
CNN, live5news.com

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami. Z prognoz wynika, że może spaść lokalnie 60 litrów na metr kwadratowy. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Niebezpiecznie na południu kraju. W mocy żółte alarmy

Niebezpiecznie na południu kraju. W mocy żółte alarmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na piątek, 18.07. W nocy w części kraju pojawią się zamglenia i mgły. Dzień przyniesie deszcz, lokalnie może też zagrzmieć. Termometry wskażą maksymalnie 25 stopni.

Pogoda na jutro - piątek, 18.07. Czeka nas pochmurna i mglista noc

Pogoda na jutro - piątek, 18.07. Czeka nas pochmurna i mglista noc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej 63 osoby zginęły w ciągu minionej doby w pakistańskiej prowincji Pendżab w powodzi - poinformowała w czwartek agencja Reuters. Dodała, że w tym samym czasie prawie 300 osób zostało rannych. Powódź wywołały obfite opady związane z monsunem.

Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób

Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób

Źródło:
Reuters, PAP

Czwartek to kolejny burzowy dzień. Na Górnym Śląsku pojawił się lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej. Ponadto na terenie województwa doszło do obfitych opadów deszczu, w wyniku których została zablokowana droga ekspresowa.

Lej kondensacyjny wirował nad Śląskiem

Lej kondensacyjny wirował nad Śląskiem

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, TVN24

Intensywne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznej w mieście Kansas City położonym w stanie Missouri. Pod wodą znalazły się auta, ulice i domy.

Brodzili w wodzie sięgającej pasa, aby pomóc ludziom

Brodzili w wodzie sięgającej pasa, aby pomóc ludziom

Źródło:
Reuters, foxweather.com

Lokalne podtopienia i setki interwencji służb - to niektóre skutki wielogodzinnych ulew, jakie od środy nawiedziły Warmię i Mazury. Opady deszczu doprowadziły także zalania kilku pomieszczeń szpitalnego oddziału ratunkowego w szpitalu powiatowym w Giżycku.

Silny deszcz na Warmii i Mazurach. Podtopienia na ulicach, zalany SOR

Silny deszcz na Warmii i Mazurach. Podtopienia na ulicach, zalany SOR

Źródło:
TVN24

Mieszkańcy zachodnich regionów Korei Południowej zmagają się z skutkami powodzi wywołanej przez ekstremalne opady deszczu. Według najnowszych informacji zginęły co najmniej trzy osoby, a ponad tysiąc zostało ewakuowanych. W niektórych miejscach padły historyczne rekordy.

Pierwsze tak silne ulewy w historii. Nie żyją trzy osoby

Pierwsze tak silne ulewy w historii. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
Reuters, Channel News Asia

Jedna osoba nie żyje, a 13 zostało rannych po tym, jak piorun uderzył w grupę osób przebywających na strzelnicy łuczniczej w stanie New Jersey. Wśród poszkodowanych są także dzieci. Od kilku dni nad wschodnimi i środkowymi regionami Stanów Zjednoczonych występują ulewy oraz groźne burze.

Piorun uderzył w grupę osób. Jeden zabity, wielu rannych

Piorun uderzył w grupę osób. Jeden zabity, wielu rannych

Źródło:
PAP, ABC News, CNN

Amerykańscy policjanci otrzymali nietypowe wezwanie - zostali poproszeni o pomoc w złapaniu owcy. Funkcjonariusze udali się w pogoń za zwierzęciem, a po drodze znaleźli nawet jego właściciela.

Pogoń za owcą. "Nazwiemy ją sierżant"

Pogoń za owcą. "Nazwiemy ją sierżant"

Źródło:
CNN, CBS News

Mieszkańcy okolic góry Skarfjellet w środkowej Norwegii żyją w niepewności z powodu jej niepokojąco wysokiej aktywności. Służby monitorują sytuację, a władze wydały ostrzeżenia dla turystów i wspinaczy.

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Źródło:
Reuters

Kilkanaście zniszczonych budynków i tysiące hektarów spalonego terenu - to skutki pożaru Deer Creek, który od tygodnia trawi amerykański stan Utah. Walkę z ogniem utrudniają między innymi silne porywy wiatru. Ekstremalne warunki doprowadziły do powstania ognistego tornada w rejonie Old La Sal.

W Utah pojawiło się ogniste tornado

W Utah pojawiło się ogniste tornado

Źródło:
KTVZ, The Weather Channel, The Watchers, Colorado Public Radio, abc4, denver7

Ulewne deszcze doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego w Nowym Jorku. Na jednej ze stacji metra położonych na Manhattanie powstał gejzer. Eric Adams, burmistrz miasta, powiedział, że nie przypomina sobie tak obfitych opadów.

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Źródło:
CNN, Reuters

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Finlandię nawiedziły upały. Gorąco jest nie tylko na południu kraju, ale również na północy, w tym w Rovaniemi, które znane jest jako miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja.

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Źródło:
Reuters

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Dwa potężne pożary lasów spustoszyły prowincje w północno-zachodniej Turcji, zmuszając setki mieszkańców do ewakuacji i mobilizując służby ratunkowe. To kolejny dramatyczny epizod tegorocznego lata.

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Źródło:
Reuters

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP