Pamiętacie, jak cała Polska żyła wydarzeniami z życia rodziny bielików zamieszkującej gniazdo w Nadleśnictwie Kutno? Teraz, dzięki transmisji online z Puszczy Białowieskiej, można podglądać żubry. Wygląda na to, że król puszczy zostanie gwiazdą Internetu.
Od czwartku każdy zainteresowany - nie ruszając się z domu - będzie miał szansę zobaczyć na własne oczy, jak żyją na wolności białowieskie żubry.
Po sukcesie bielików
Lasy Państwowe, po sukcesie swojego ostatniego przedsięwzięcia - transmisji online z gniazda bielików - postanowiły umożliwić ludziom podglądanie żubrów. Od czwartku 27 grudnia pod adresem www.lasy.gov.pl/zubr można przypatrywać się temu, jak radzą sobie na wolności te największe ssaki w Polsce.
Szykują się ciekawe widoki
Cyfrową kamerę, która zarejestruje życie żubrów, zainstalowano na terenie Nadleśnictwa Browsk na śródleśnej polanie położonej na północnym skraju Puszczy Białowieskiej. To jedno z miejsc, gdzie leśnicy wykładają zimą karmę dla żubrów, dlatego też zwierzęta te chętnie odwiedzają polanę i spędzają na niej dużo czasu.
- Doświadczenie, jakie zyskaliśmy realizując projekt Bieliki Online, pozwoliło nam tym razem zaoferować lepszą jakość obrazu. Jest to mimo wszystko trudne przedsięwzięcie, ze względu na ograniczoną przepustowość łącza w miejscu tak oddalonym od dużych miast - wyjaśnia Marek Matecki, koordynator projektu z Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.
Internauci mogą liczyć na ciekawe widoki, gdyż kamerę można zdalnie obracać i przybliżać obraz. W nocy komfortową obserwację umożliwiają reflektory podczerwieni o dużej mocy, oświetlające większą część polany. Żubry nie widzą tego światła, więc nie wpływa ono na ich zachowanie i dobowy rytm życia.
Nie tylko król puszczy
Obecnie na podglądanej polanie najczęściej zobaczyć można stado czterech-pięciu dojrzałych żubrzych byków.
- Najłatwiej jest obserwować je właśnie zimą, gdy skupiają się w większe grupy wędrujące w poszukiwaniu pokarmu. Potrafimy odróżnić poszczególne zwierzęta i tym samym stada. W tym roku najbardziej charakterystyczne jest jedno z nich, z malutkim żubrem, który późno przyszedł na świat - mówi Bogusław Dawidziuk, leśniczy z Nadleśnictwa Browsk.
Dzięki kamerze w Nadleśnictwie Browsk zobaczymy nie tylko króla polskich puszcz.
- Często widzimy, jak za żubrami rzędem stoją jelenie i sarny, czekając na swoją kolejkę. Ostatnio zdarzyło się nawet, że zwierzęta zmierzające do brogu były atakowane przez wilki, choć bez powodzenia - opowiada Dawidziuk.
Polanę odwiedzają zające, czasem pojawi się kuna, co dzień przylatują stada sójek, dzwońców i trznadli. Zimą w tej okolicy koczują też bieliki, jest więc szansa, że któryś pojawi się w zasięgu kamery. Wkrótce w polu obserwacji leśnicy postawią karmik dla ptaków, by na stałe zwabić na wizję innych mieszkańców lasu.
Transmisja do marca
Transmisja online potrwa mniej więcej do polowy marca, gdy budząca się wiosną do życia roślinność sprawi, że leśna stołówka stanie się zbędna i opustoszeje.
Autor: map/mj / Źródło: Lasy Państwowe