Najnowsze

Kosmiczny spacer Chińczyków. Odbył się po to, by działała klimatyzacja

Najnowsze


Przebywający w głównym module chińskiej stacji kosmicznej Tianhe (Niebiańska Harmonia) astronauci wykonali instalację rozbudowanych zestawów pomp podczas spaceru kosmicznego. To zajęło im dużo mniej czasu, niż przewidywali.

Jak poinformowała w piątek Chińska Agencja Kosmiczna, astronauci przeprowadzili działania na zewnątrz statku kosmicznego i bezpiecznie powrócili do modułu głównego stacji kosmicznej Tianhe. Był to już drugi raz, kiedy astronauci odbyli spacer kosmiczny podczas budowy stacji.

Misja wykonana perfekcyjnie

W piątek o godzinie 14.33 czasu pekińskiego Nie Haisheng i Liu Boming wrócili do modułu głównego, po ukończeniu wszystkich wyznaczonych zadań. Astronauci planowali misję na siedem godzin, ale okazało się, że wyrobili się godzinę przed czasem.

- Wyciągnęliśmy wnioski z pierwszego spaceru i wprowadziliśmy pewne ulepszenia i modyfikacje. Misja została wykonana perfekcyjnie, zaoszczędzono wiele czasu z harmonogramu. Astronauci perfekcyjnie wykonali swoje zadania, a dowództwo naziemne również spisało się doskonale. Misja zakończyła się pełnym sukcesem. Jesteśmy bardzo szczęśliwi - powiedział Chen Shanguang, zastępca głównego konstruktora China Manned Space Program.

Rozbudowane zestawy pomp są podstawowym wyposażeniem systemu kontroli termicznej (TCS) na stacji kosmicznej. TCS jest odpowiednikiem centralnego klimatyzatora stacji, który może utrzymać wszystkie systemy statku kosmicznego w dopuszczalnych zakresach temperatur podczas całej misji. W przestrzeni kosmicznej temperatura powierzchni statku kosmicznego może osiągnąć nawet ponad 150 stopni Celsjusza lub spaść poniżej minus 100 stopni Celsjusza.

Dodatkowe zadania

Dzięki piątkowej misji przetestowano także działanie nowego typu kombinezonu kosmicznego, funkcjonowanie wyspecjalizowanego ramienia robotycznego oraz działanie sprzętu pomocniczego.

Trzech chińskich astronautów - 56-letni Nie Haisheng, 54-letni Liu Boming i 45-letni Tang Hongbo - pracuje i mieszka na orbicie okołoziemskiej od dwóch miesięcy. Zostali tam wysłani na pokładzie statku kosmicznego Shenzhou-12. Była to siódma załogowa misja Chin w kosmosie i pierwsza podczas budowy stacji kosmicznej.

Autor: kw,anw/map / Źródło: Reuters, Enex

Pozostałe wiadomości