Najnowsze

Jest mapa asteroid groźnych dla Ziemi

Najnowsze

2012 DA14 na obrazie radarowym (NASA)
2012 DA14 na obrazie radarowym (NASA)

Powstała mapa asteroid, które mogą zagrozić bezpieczeństwu Ziemi. Rzecz jasna znalazły się na niej te obiekty, które są znane NASA.

Na mapie stworzonej przez NASA widać orbity ponad 1,4 tys. asteroid, które krążą na tyle blisko Ziemi, by móc zagrozić jej bezpieczeństwu.

"Te asteroidy uważa się za groźne, dlatego, że są duże (mają co najmniej 140 m średnicy), a także przez to, że poruszają się po orbitach, które znajdują się blisko Ziemi (w odległości do 7,5 mln km)" - wyjaśniają pracownicy NASA, opisując rysunek.

Nie wszystkie poznaliśmy

NASA pociesza, że w ciągu najbliższych 100 lat żadna z tych asteroid nie zbliży się do Ziemi na zagrażającą nam odległość. Jest jednak pewien haczyk - na mapie znajdują się orbity tych obiektów, które są znane naukowcom.

Gdy w atmosferze pojawi się kosmiczna skała

Nie bez powodu ludzie obawiają się tego, że w Ziemię uderzy kosmiczny obiekt. W niedalakiej przeszłości dochodziło już do takich incydentów.

W 1908 roku w ziemskiej atmosferze pojawiła się skała, która zmieniła oblicze środkowej Syberii. Tak zwany meteoroid tunguski uderzył tam o poranku 30 czerwca, wyzwalając energię równą energii 185 bomb atomowych - takich jak ta, którą w 1945 roku zrzucono na Hiroszimę.

Do katastrofy tunguskiej (nazwa pochodzi od przepływającej w okolicy rzeki Podkamienna Tunguzka) doszło na szczęście na bezludnym leśnym obszarze. Życie straciły wtedy setki reniferów, nie zginął ani jeden człowiek.

Słońce, Merkury, Wenus, Ziemia i Mars w plątaninie orbit
Niebieskie linie to orbity potencjalnie groźnych asteroid

Autor: map//tka / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości