Kiszonki są idealne w trakcie jesieni i zimy, ponieważ wzmacniają odporność i chronią nas przed chorobami. Są także dobre dla osób na diecie oraz tych, które mają problemy z układem trawiennym. To jednak nie jedyne właściwości kiszonych warzyw i owoców.
Niewiele osób wie, że jedząc na obiad kiszone ogórki czy kapustę, dostarczamy organizmowi duże ilości witamin i minerałów. Regulują one trawienie i przepływ krwi, a także dobroczynnie wpływają na urodę.
Mało kalorii
Kiszonki są bardzo dobre dla osób na diecie, ponieważ zawierają bardzo mało kalorii. Dzieje się tak, dlatego że proces fermentacji obniża kaloryczność. Cukry proste zawarte w komórkach roślinnych rozkładają się na kwas mlekowy, przez co średniej wielkości ogórek lub miseczka kiszonej kapusty to jedynie około 12 kcal.
Źródło witamin i minerałów
Przede wszystkim zawierają dużo witaminy C, ale są także bogatym źródłem witamin B1, B2, B3, które regulują metabolizm i ułatwiają trawienie. Kiszone warzywa i owoce wpływają także korzystnie na naszą urodę, m.in. wzmacniając włosy i paznokcie oraz zawierają dużo magnezu, wapnia, fosforu i potasu.
Właściwości antynowotworowe
W trakcie kiszenia powstaje nie tylko kwas mlekowy. Podczas tego procesu wytwarzane są także izotiocyjaniany (sole lub estry kwasu izotiocyjanowego), które mogą działać przeciwrakowo.
Wzmacniają organizm
Dzięki zawartości kwasu mlekowego i witaminy C, kiszonki oczyszczają organizm i wzmacniają system obronny, chroniąc nas przed chorobami. Są więc idealne w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy bardziej podatni na przeziębienia.
Wspomagają trawienie
Kiszonki są bardzo dobre dla osób, które mają problemy z układem pokarmowym. Są bowiem lekkostrawne. Przez zawartość witamin z grupy B ułatwiają trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów. Zawarty w kiszonych produktach kwas mlekowy wpływa także na lepsze funkcjonowanie układu trawiennego, ponieważ reguluje florę bakteryjną w jelitach.
Regulują ciśnienie krwi
Spożywanie kiszonych warzyw i owoców jest szczególnie polecane osobom, które mają problemy z ciśnieniem. Regulują one przepływ krwi i zmniejszają poziom cholesterolu. Kiszonki pomagają także przy stanach depresyjnych, zwiększając przepływ krwi do mózgu.
Lekarstwo na kaca
W miarę fermentacji cenne składniki z owoców i warzyw przenikają do zalewy, dlatego jest ona równie wartościowa co same kiszone produkty. Pijąc taki "sok", szybko zaspokoimy niedobór wypłukanych z organizmu przez alkohol witamin i soli mineralnych.
Autor: zupi/map / Źródło: x-news