Najnowsze

Jakość powietrza w Chinach coraz gorsza. "Ta zima będzie sprawdzianem"

Najnowsze


Jak wynika z najnowszych statystyk Greenpeace, jakość powietrza na północy Chin, w tym w Pekinie, była w październiku i listopadzie gorsza niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Zgodnie z szacunkami naukowców z organizacji Berkeley Earth smog zabija rocznie ponad półtora miliona mieszkańców tego kraju.

Na podstawie oficjalnych statystyk Greenpeace stwierdził, że w chińskiej stolicy wskaźnik PM2,5, określający stężenie groźnych dla zdrowia drobnych cząstek w powietrzu, był w październiku i listopadzie o 10 procent wyższy niż w tych samych miesiącach 2017 roku.

Zimą jest najgorzej

Analitycy ze szczególną uwagą obserwują wyniki zanieczyszczenia właśnie w tych dwóch miesiącach, gdyż rozpoczyna się wtedy zimowy sezon grzewczy, w którym smog staje się z reguły znacznie dotkliwszy. Według części komentatorów władze w Pekinie rozluźniły kontrolę nad zanieczyszczeniem w związku ze spowolnieniem gospodarczym oraz wojną handlową z USA.

W ubiegłym roku chińskie władze ogłosiły przełomowy plan zmniejszenia wskaźnika PM2,5 w miesiącach zimowych o co najmniej 15 procent każdego roku w 28 zmagających się ze smogiem miastach na północy kraju. We wszystkich tych miastach ubiegłej zimy odnotowano poprawę.

W październiku i listopadzie tego roku poziom PM2,5 w tych samych 28 miastach był jednak średnio o 4 procent wyższy niż w roku ubiegłym - przekazał Greenpeace. Tej zimy miastom nakazano obniżenie emisji zaledwie o 3 procent, zezwalając im jednocześnie na wytyczenie planów tej redukcji we własnym zakresie.

- Ta zima będzie sprawdzianem, czy przekazanie odpowiedzialności za zmniejszenie emisji lokalnym rządom jest skuteczne, i co stanie się teraz, kiedy istnieje ryzyko, że cele nie będą osiągnięte - ocenił ekspert do spraw energii z Greenpeace Lauri Myllyvirta, który przeanalizował chińskie dane.

Przekroczone normy jakości powietrza

Ministerstwo ekologii i środowiska nie odpowiedziało na przesłaną przez agencję Reutera prośbę o komentarz. Szef tego resortu Li Ganjie wezwał wcześniej lokalnych urzędników, by tej zimy nie ustawali w wysiłkach na rzecz kontroli zanieczyszczeń. Ministerstwo oceniło jednak, że notowane tej zimy stosunkowy słaby wiatr i wysoka temperatura w porównaniu z poprzednim rokiem będą w tych wysiłkach przeszkadzać.

W ramach kampanii ekologicznej łącznie 79 chińskich miast ustaliło tej zimy cele kontroli zanieczyszczenia. Są wśród nich miasta z uprzemysłowionego okręgu Pekin-Tiencin-Hebei, bogatych w złoża węgla obszarów prowincji Shanxi, Shaanxi i Henan oraz delty rzeki Jangcy, gdzie leży Szanghaj.

Z analizy statystyk zanieczyszczenia przeprowadzonej przez agencję Reutera wynika, że wskaźnik PM2,5 w tych 79 miastach wynosił w listopadzie średnio 69,9 mikrogramów na metr sześcienny, co oznacza wzrost o 14 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem i przekroczenie o prawie 100 procent chińskiej normy jakości powietrza, która wynosi 35 mikrogramów na metr sześcienny.

Koszt eksplozji gospodarczej Chin

Zanieczyszczenie powietrza to dotkliwy skutek uboczny dynamicznego rozwoju gospodarczego Chin w ostatnich czterech dekadach. Według Światowej Organizacji Zdrowia z powodu zanieczyszczenia powietrza w samym roku 2012 zmarło ponad milion Chińczyków. Szacunki naukowców z organizacji Berkeley Earth mówią o nawet 1,6 miliona takich zgonów rocznie, a więc średnio prawie 4,4 tysięca zgonów każdego dnia.

Autor: dd/aw / Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości