Internauci znaleźli alfabet Wszechświata. Przygląda mu się pingwin z jajem

Litery widać dzięki zjawisku pareidolii

Wszechświat jest pełen... liter. Każdy znak alfabetu łacińskiego wśród rozmaitych galaktyk udało się odnaleźć internautom biorącym udział w projekcie "Galaktyczne Zoo". Wolontariuszom, których zadaniem było "porządkowanie Kosmosu", pośród liter udało się odnaleźć także... pingwina z jajem.

Każda litera alfabetu ma swój odpowiednik w galaktyce - dowiedli wolontariusze biorący udział w projekcie "Galaktyczne Zoo". Pośród składających się z gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego galaktyk można zauważyć m.in. takie znaki jak "n", "o", "v" czy "s".

Ponadto we wszechświecie znalazł się pingwin, który z czułością spoglądał na leżące u jego stóp jajo.

Internauci porządkują kosmos

"Galaktyczne Zoo" to przedsięwzięcie, w ramach którego wszyscy chętni mogą za pośrednictwem internetu przeglądać fotografie milionów odległych galaktyk i klasyfikować je pod względem kształtu.

Od 2007 roku w projekcie wzięło udział około 250 tys. osób, które swoją pracą pomogły badaczom kosmosu m.in. z Oksfordu uporządkować najprzeróżniejsze układy.

Zjawisko pareidolii

Postrzeganie przez ludzi galaktyk o nieregularnym kształcie jako liter bądź zwierząt, to zjawisko tzw. pareidolii - zdolność mózgu do rozpoznawania znajomych kształtów w przypadkowych szczegółach. Z tym samym zjawiskiem ludzkość miała doczynienia np. przy okazji tzw. Marsjańskiej Twarzy. Znacznie częściej spotykamy się z nim obserwując chmury, w których odnajdujemy znajome kształty.

Galaktyczny alfabet (Galaxy Zoo)
Galaktyka o kształcie pingwina (Galaxy Zoo)

Autor: map/ŁUD / Źródło: space.com

Pozostałe wiadomości