Ewolucja a rewolucja: prajaszczur imienia Lenina

Ichtiozaury żyły w mezozoiku

Imieniem Lenina nazwano skamieniałe szczątki ichtiozaura, które odnaleziono na południowym zachodzie Rosji. Przywódcą politycznym, którego wcześniej uhonorowano w podobny sposób, jest Barack Obama.

Rosyjscy paleontolodzy, którzy jakiś czas temu odnaleźli szczątki ichtiozaura, właśnie nazwali je imieniem Lenina.

"Rybie jaszczury"

Ichtiozaury, których nazwa oznacza "rybie jaszczury", były dużymi morskimi gadami, które pojawiły się na Ziemi prawdopodobnie w mezozoiku, czyli w okresie, który panował 251-65 mln lat temu. Tych przypominających delfiny przodków m.in. współczesnych jaszczurek nie uznaje się za dinozaury.

Szczątki ichtiozaura, które odnaleźli Rosjanie, otrzymały łacińską nazwę Leninia stellans. Szacuje się, że pochodzą sprzed 125-122 mln lat. Na pierwszy fragment - niekompletną czaszkę o metrowej długości - natknięto się siedem lat temu. Teraz w dużym stopniu skompletowany szkielet znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Uljanowsku (południowy zachód Rosji).

Pasożyt Obamy

To nie pierwszy przypadek, kiedy przywódca polityczny zostaje uhonorowany w ten sposób. W 2012 roku grupa amerykańskich naukowców nazwała prehistoryczną jaszczurkę Obamadon gracilis - na cześć prezydenta USA Baracka Obamy. Jak przyznali badacze, zainspirował ich do tego "szeroki, ukazujący zęby uśmiech" głowy państwa. W tym samym roku nowy gatunek pasożyta, który znaleziono w Kenii, nazwano Paragordius obamai - także na cześć Obamy. Ze względu na cechy charakterystyczne, pasożyt ten nazywany jest także "lesbijskim".

Autor: map/mj / Źródło: Ria Novosti

Pozostałe wiadomości