Czy jesień to najgorsza pora roku?

Oblicza jesieni na świecie

Nawiązując do dyskusji naszych internautów na temat warunków pogodowych w Polsce w różnych porach roku, spieszę z wyjaśnieniem, że w każdej porze roku występują takie czynniki atmosferyczne, które nasze życie uprzyjemniają bądź uprzykrzają. Upał i burze powodują osłabienie i znużenie, zwolnioną reakcję na bodźce. Silny wiatr wzmaga w nas drażliwość. Brak światła słonecznego pod warstwą ciemnych chmur sprzyja depresji i spowalnia koncentrację.

Organizm człowieka, jak wszystkich żywych istot, wyposażony jest w środki obronne zdolne do odparcia wszelkich wirusów, bakterii, pasożytów itp. Ale zagrożenie stanowią również zmiany warunków w atmosferze, która jest środowiskiem naszego życia.

Trudny klimat

Klimat Polski, cechujący się dużą zmiennością i kapryśnością klimatu, o czym przeczytać można nawet w kieszonkowym przewodniku po Polsce, wydanym gdzieś w Timbuktu, sprawia, że warunki biometeorologiczne są często niekorzystne i obciążające, szczególnie dla człowieka mającego problemy ze zdrowiem.

Liczba meteoropatów w Polsce, czyli ludzi mających dolegliwości wywoływane przez czynniki pogodowe, rośnie. Badania polskich naukowców z tej dziedziny szacują, że stanowią oni od 50 do 70 proc. populacji.

Czy meteoropatia to choroba cywilizacyjna? To mocno dyskusyjne, gdyż stres towarzyszy człowiekowi od zarania jego dziejów, podobnie jak przeciążenie pracą czy niehigieniczny tryb życia. Faktem jednak jest, że meteoropatami są głównie mieszkańcy miast, których organizmy często przebywają w sztucznym mikroklimacie mieszkań i biur, mają ograniczoną aktywność ruchową i oddychają zanieczyszczonym spalinami powietrzem.

Zły góral prorokiem halnego

Typowe objawy chorobowe u meteoropatów to osłabienie, senność bądź bezsenność, zmniejszona zdolność koncentracji, zmęczenie, zniechęcenie i apatia, również brak apetytu, osłabienie sprawności fizycznej, wzmożona wrażliwość na ból, bóle "migrenopodobne".

Meteoropaci zdarzają się najczęściej wśród ludzi dotkniętych chorobą wieńcową, nadciśnieniową, wrzodową. Na zmiany pogody wrażliwi są osoby z chorobami reumatycznymi, alergicznymi, układu oddechowego, jak i psychicznymi.

Objawy te występują z wyprzedzeniem. Przykładem może być reakcja mieszkańców Podtatrza, wyczuwających nadejście wiatru halnego, niekorzystnie wpływającego na samopoczucie, a jak dowodzą badania naukowe, nawet wpływającego na wzrost liczby przestępstw i samobójstw na Podhalu.

Na ten temat na Uniwersytecie Jagiellońskim napisano nawet pracę doktorską. Ten suchy, ciepły wiatr wraz z ociepleniem i spadkiem wilgotności powietrza niesie ze sobą fale depresji. Natomiast po przejściu halnego w górach wzrasta widoczność, ale zamiast ochoty na górską wędrówkę, turystów ogarnia senność lub rozdrażnienie.

W krajach arabskich zwyczajowe prawo mówi o tym, że przestępstwa dokonane podczas chamsinu (to odpowiednik naszego halnego) nie podlegają karze.

Zespoły zjawisk atmosferycznych nie stanowią na ogół zagrożenia dla życia czy zdrowia człowieka, jednak zdarzają się takie sytuacje, jak silna fala upałów we Francji w 2003 roku, która przyczyniła się do wzrostu liczby zgonów starszej części populacji mieszkańców Francji. Szacuje się, że w wyniku wysokiej temperatury zmarło ponad 300 tys. osób.

Wiosna i jesień

W Polsce tak drastyczna sytuacja nie miała miejsca, ale pogoda też potrafi dać się nam we znaki. Wiosna i jesień w Polsce na ogół cechuje się dużą zmiennością pogody w związku z częstym przemieszczaniem się znad Atlantyku nad Europą układów niżowych z frontami atmosferycznymi, a tym samym napływem na zmianę ciepłych i zimnych mas powietrza w odstępach kilkudniowych.

Spadki i wzrosty ciśnienia atmosferycznego powodują kurczenie się naczyń krwionośnych, niekorzystne dla układu krążenia. Częstość zawałów i migotań przedsionków zależy przede wszystkim od układów ciśnienia i podnosi się w układach niżowych, w strefie frontów atmosferycznych, w powietrzu skrajnie ciepłym i wilgotnym o obniżonej wartości tlenu oraz w środowisku zimnym, wilgotnym i wietrznym, oraz wilgotnym typowym dla tzw. jesiennego zgniłego wyżu.

Lato

Latem niekorzystnie na nasze samopoczucie wpływa napływ z południa gorącej, zwrotnikowej masy powietrza znad Afryki. Przemieszczając się nad Morzem Śródziemnym, chłonie wilgoć jak gąbka. W Polsce temperatura przekracza wówczas 30 stopni, przy dużej wilgotności powietrza, powyżej 80 proc. Jest parno i duszno. W godzinach popołudniowych w wyniku nagrzania obniża się ciśnienie atmosferyczne i tworzą się potężne chmury burzowe.

W upał dochodzi do rozszerzania się naczyń krwionośnych i zwiększa się skórny przepływ krwi, co ułatwia ochładzanie organizmu. Następuje wzmożone wydzielanie potu, przez co organizm człowieka traci dużo ciepła.

Optymalną dla człowieka temperaturą jest ok. 21 stopni Celsjusza. Optymalna wilgotność powietrza to 40-60 proc. Jeżeli spada poniżej 40 proc., zaczynamy odczuwać dyskomfort i łatwiej zapadamy na infekcje. Przy podwyższonej wilgotności powietrza i podwyższonej temperaturze występują problemy z oddychaniem.

Zima

Zimą napływ zimnych mas powietrza pochodzenia arktycznego powoduje również stres i stanowi obciążenie dla organizmów. Przy silnym obniżaniu się temperatury wewnętrznej mięśnie sztywnieją, lepkość krwi zwiększa się, co powoduje, że porusza się ona wolno. Z tego powodu następuje utrata informacji czuciowych i zaburzenia świadomości.

Zimne środowisko oddziałuje na ciśnienie tętnicze krwi. Gdy ciało osoby narażonej na zimne środowisko wychładza się, w szczególności ręce, stopy, twarz, wówczas mogą nastąpić uszkodzenia skóry. Odmrożenia zachodzą, gdy ochłodzenie osiąga poziom powodujący zamrażanie płynów tkankowych.

Jak pomagać?

Wpływ na samopoczucie ma jednak nie tylko pora roku, ale również lokalne warunki klimatyczne.

Starszym osobom ulgę przynosi pobyt na nizinach, poniżej 300 m n.p.m., o łagodnym klimacie, w przeciwieństwie do pobudzającego klimatu górskiego.

Góry to czyste powietrze, sprzyjające leczeniu schorzeń dróg oddechowych i niedokrwistości. Wielogodzinne przebywanie w czystym powietrzu łagodzi stres i wycisza niepokój organizmu. Wędrówki górskie uruchamiając aparat mięśniowo-ruchowy pobudzają pracę serca.

Jednak klimat górski przeciwwskazany jest nadciśnieniowcom i cierpiącym na nadczynność tarczycy. Zbawienny wpływ na organizm ma klimat leśny, szczególnie w okresie wiosennym i letnim, kiedy drzewa wydzielają olejki eteryczne. Olejki świerka, jałowca, sosny działają bakteriobójczo. Bukszpanu, czeremchy, jaśminu, jesionu uspokajają system nerwowy. Wierzba oddziałuje przeciwdepresyjnie, sosna niweluje bóle głowy i migreny.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Widok na górę Fudżi zostanie zasłonięty. Taką decyzję podjęły władze miasta Fujikawaguchiko w odpowiedzi na zachowanie turystów, którzy utrudniają życie mieszkańcom.

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Źródło:
The Japan Times, Business Insider

Pogoda na majówkę 2024. Do Polski zmierza powietrze z południa, dzięki któremu przez kilka dni temperatura miejscami będzie przekraczać 25 stopni. Zrobi się gorąco, jednak zawita do nas także więcej chmur, z których część może okazać się burzowa. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę pogody na majówkę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedźwiedzie mogą stanowić zagrożenie dla turystów, którzy planują wypoczynek w Bieszczadach. W kilku podkarpackich miejscowościach w tym roku dochodziło już do incydentów z udziałem tych ssaków. Jak tłumaczyli eksperci, wybudzone ze snu zimowego zwierzęta mogą być rozdrażnione.

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

Trwa ocena szkód wyrządzonych przez tornada, jakie w sobotnią noc przeszły nad częścią Stanów Zjednoczonych. W miejscowości Minden w stanie Iowa żywioł zniszczył prawie połowę budynków. Mieszkańcy opowiadali, że niektóre domy zostały po prostu zmiecione z powierzchni ziemi.

Tornado rozszarpało pół miasta. "Dom całkowicie zniknął z powierzchni ziemi"

Tornado rozszarpało pół miasta. "Dom całkowicie zniknął z powierzchni ziemi"

Źródło:
PAP, Reuters, Des Moines Register

Trąba powietrzna przeszła nad chińskim Kantonem, przyczyniając się do śmierci co najmniej pięciu osób. Jak podały lokalne media, żywioł uszkodził ponad 140 budynków. Prowincja Guangzhou, w której leży miasto, jest od ponad tygodnia nawiedzana przez burze z ulewami.

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Źródło:
PAP, CNN, Xinhua

IMGW ostrzega przed zagrożeniami meteorologicznymi. W południowej Polsce obowiązują alarmy przed roztopami, które utrzymają się nawet do środy. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Alarmy IMGW. Sprawdź, gdzie należy uważać

Alarmy IMGW. Sprawdź, gdzie należy uważać

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Niedziela w całym kraju zapowiada się pogodnie. Na termometrach zobaczymy od 20 do 24 stopni. Lokalnie może powiać silniejszy wiatr.

Pogoda na dziś - niedziela 28.04. To będzie ciepły i pogodny, ale miejscami wietrzny dzień

Pogoda na dziś - niedziela 28.04. To będzie ciepły i pogodny, ale miejscami wietrzny dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Brytyjski turysta został zaatakowany przez rekina w Trynidadzie i Tobago - poinformowały w sobotę brytyjskie media. 64-letni mężczyzna przebywa na oddziale intensywnej terapii. Do ataku doszło zaledwie 10 metrów od brzegu.

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Źródło:
BBC, PAP

W ciągu ostatnich lat narażenie antarktycznej fauny i flory na szkodliwe działanie promieni słonecznych wzrosło - donosi międzynarodowy zespół naukowców, dodając, że zwierzęta i rośliny muszą sobie z tym zagrożeniem radzić. Wszystko przez dziurę ozonową, która potrafi niezwykle długo utrzymywać się nad najzimniejszym kontynentem.

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Źródło:
nature.com, BBC

Wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy (HPAI) wykryto u delfina butlonosego z Florydy. Jest to pierwszy taki udokumentowany przypadek - donoszą naukowcy z University of Florida.

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Źródło:
phys.org

Dwuletniej orce, uwięzionej od miesiąca w zatoce wyspy Vancouver, udało się samodzielnie pokonać piaszczystą płyciznę dzielącą zatokę od otwartych wód Pacyfiku - przekazały w piątek kanadyjskie media. Akcja ratunkowa ssaka morskiego trwała od początku kwietnia.

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

Źródło:
AP News, PAP, The Guardian

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters