Czy jesień to najgorsza pora roku?

Oblicza jesieni na świecie

Nawiązując do dyskusji naszych internautów na temat warunków pogodowych w Polsce w różnych porach roku, spieszę z wyjaśnieniem, że w każdej porze roku występują takie czynniki atmosferyczne, które nasze życie uprzyjemniają bądź uprzykrzają. Upał i burze powodują osłabienie i znużenie, zwolnioną reakcję na bodźce. Silny wiatr wzmaga w nas drażliwość. Brak światła słonecznego pod warstwą ciemnych chmur sprzyja depresji i spowalnia koncentrację.

Organizm człowieka, jak wszystkich żywych istot, wyposażony jest w środki obronne zdolne do odparcia wszelkich wirusów, bakterii, pasożytów itp. Ale zagrożenie stanowią również zmiany warunków w atmosferze, która jest środowiskiem naszego życia.

Trudny klimat

Klimat Polski, cechujący się dużą zmiennością i kapryśnością klimatu, o czym przeczytać można nawet w kieszonkowym przewodniku po Polsce, wydanym gdzieś w Timbuktu, sprawia, że warunki biometeorologiczne są często niekorzystne i obciążające, szczególnie dla człowieka mającego problemy ze zdrowiem.

Liczba meteoropatów w Polsce, czyli ludzi mających dolegliwości wywoływane przez czynniki pogodowe, rośnie. Badania polskich naukowców z tej dziedziny szacują, że stanowią oni od 50 do 70 proc. populacji.

Czy meteoropatia to choroba cywilizacyjna? To mocno dyskusyjne, gdyż stres towarzyszy człowiekowi od zarania jego dziejów, podobnie jak przeciążenie pracą czy niehigieniczny tryb życia. Faktem jednak jest, że meteoropatami są głównie mieszkańcy miast, których organizmy często przebywają w sztucznym mikroklimacie mieszkań i biur, mają ograniczoną aktywność ruchową i oddychają zanieczyszczonym spalinami powietrzem.

Zły góral prorokiem halnego

Typowe objawy chorobowe u meteoropatów to osłabienie, senność bądź bezsenność, zmniejszona zdolność koncentracji, zmęczenie, zniechęcenie i apatia, również brak apetytu, osłabienie sprawności fizycznej, wzmożona wrażliwość na ból, bóle "migrenopodobne".

Meteoropaci zdarzają się najczęściej wśród ludzi dotkniętych chorobą wieńcową, nadciśnieniową, wrzodową. Na zmiany pogody wrażliwi są osoby z chorobami reumatycznymi, alergicznymi, układu oddechowego, jak i psychicznymi.

Objawy te występują z wyprzedzeniem. Przykładem może być reakcja mieszkańców Podtatrza, wyczuwających nadejście wiatru halnego, niekorzystnie wpływającego na samopoczucie, a jak dowodzą badania naukowe, nawet wpływającego na wzrost liczby przestępstw i samobójstw na Podhalu.

Na ten temat na Uniwersytecie Jagiellońskim napisano nawet pracę doktorską. Ten suchy, ciepły wiatr wraz z ociepleniem i spadkiem wilgotności powietrza niesie ze sobą fale depresji. Natomiast po przejściu halnego w górach wzrasta widoczność, ale zamiast ochoty na górską wędrówkę, turystów ogarnia senność lub rozdrażnienie.

W krajach arabskich zwyczajowe prawo mówi o tym, że przestępstwa dokonane podczas chamsinu (to odpowiednik naszego halnego) nie podlegają karze.

Zespoły zjawisk atmosferycznych nie stanowią na ogół zagrożenia dla życia czy zdrowia człowieka, jednak zdarzają się takie sytuacje, jak silna fala upałów we Francji w 2003 roku, która przyczyniła się do wzrostu liczby zgonów starszej części populacji mieszkańców Francji. Szacuje się, że w wyniku wysokiej temperatury zmarło ponad 300 tys. osób.

Wiosna i jesień

W Polsce tak drastyczna sytuacja nie miała miejsca, ale pogoda też potrafi dać się nam we znaki. Wiosna i jesień w Polsce na ogół cechuje się dużą zmiennością pogody w związku z częstym przemieszczaniem się znad Atlantyku nad Europą układów niżowych z frontami atmosferycznymi, a tym samym napływem na zmianę ciepłych i zimnych mas powietrza w odstępach kilkudniowych.

Spadki i wzrosty ciśnienia atmosferycznego powodują kurczenie się naczyń krwionośnych, niekorzystne dla układu krążenia. Częstość zawałów i migotań przedsionków zależy przede wszystkim od układów ciśnienia i podnosi się w układach niżowych, w strefie frontów atmosferycznych, w powietrzu skrajnie ciepłym i wilgotnym o obniżonej wartości tlenu oraz w środowisku zimnym, wilgotnym i wietrznym, oraz wilgotnym typowym dla tzw. jesiennego zgniłego wyżu.

Lato

Latem niekorzystnie na nasze samopoczucie wpływa napływ z południa gorącej, zwrotnikowej masy powietrza znad Afryki. Przemieszczając się nad Morzem Śródziemnym, chłonie wilgoć jak gąbka. W Polsce temperatura przekracza wówczas 30 stopni, przy dużej wilgotności powietrza, powyżej 80 proc. Jest parno i duszno. W godzinach popołudniowych w wyniku nagrzania obniża się ciśnienie atmosferyczne i tworzą się potężne chmury burzowe.

W upał dochodzi do rozszerzania się naczyń krwionośnych i zwiększa się skórny przepływ krwi, co ułatwia ochładzanie organizmu. Następuje wzmożone wydzielanie potu, przez co organizm człowieka traci dużo ciepła.

Optymalną dla człowieka temperaturą jest ok. 21 stopni Celsjusza. Optymalna wilgotność powietrza to 40-60 proc. Jeżeli spada poniżej 40 proc., zaczynamy odczuwać dyskomfort i łatwiej zapadamy na infekcje. Przy podwyższonej wilgotności powietrza i podwyższonej temperaturze występują problemy z oddychaniem.

Zima

Zimą napływ zimnych mas powietrza pochodzenia arktycznego powoduje również stres i stanowi obciążenie dla organizmów. Przy silnym obniżaniu się temperatury wewnętrznej mięśnie sztywnieją, lepkość krwi zwiększa się, co powoduje, że porusza się ona wolno. Z tego powodu następuje utrata informacji czuciowych i zaburzenia świadomości.

Zimne środowisko oddziałuje na ciśnienie tętnicze krwi. Gdy ciało osoby narażonej na zimne środowisko wychładza się, w szczególności ręce, stopy, twarz, wówczas mogą nastąpić uszkodzenia skóry. Odmrożenia zachodzą, gdy ochłodzenie osiąga poziom powodujący zamrażanie płynów tkankowych.

Jak pomagać?

Wpływ na samopoczucie ma jednak nie tylko pora roku, ale również lokalne warunki klimatyczne.

Starszym osobom ulgę przynosi pobyt na nizinach, poniżej 300 m n.p.m., o łagodnym klimacie, w przeciwieństwie do pobudzającego klimatu górskiego.

Góry to czyste powietrze, sprzyjające leczeniu schorzeń dróg oddechowych i niedokrwistości. Wielogodzinne przebywanie w czystym powietrzu łagodzi stres i wycisza niepokój organizmu. Wędrówki górskie uruchamiając aparat mięśniowo-ruchowy pobudzają pracę serca.

Jednak klimat górski przeciwwskazany jest nadciśnieniowcom i cierpiącym na nadczynność tarczycy. Zbawienny wpływ na organizm ma klimat leśny, szczególnie w okresie wiosennym i letnim, kiedy drzewa wydzielają olejki eteryczne. Olejki świerka, jałowca, sosny działają bakteriobójczo. Bukszpanu, czeremchy, jaśminu, jesionu uspokajają system nerwowy. Wierzba oddziałuje przeciwdepresyjnie, sosna niweluje bóle głowy i migreny.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W środę 17.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i mocno wieje w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i mocno wieje w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed burzami, podczas których może spaść grad. Obowiązują też alarmy przed upałem.

Ostrzeżenia IMGW. Tu jest i będzie niebezpiecznie

Ostrzeżenia IMGW. Tu jest i będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 18.07. W nocy pojawią się miejscami słabe, przelotne opady deszczu. Dzień przyniesie małe i umiarkowane zachmurzenie. Warunki biometeorologiczne będą neutralne.

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach synoptycy nie przewidują ekstremalnych upałów. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, gdzie termometry wskażą 31 stopni Celsjusza. Na początku nowego tygodnia na zachodzie kraju mogą pojawić się burze.

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Fala upałów nawiedziła Grecję. Ze względu na wysoką temperaturę powietrza w najbardziej gorącą część dnia w środę zamknięty został grecki Akropol. Jak poinformowały władze, decyzję podjęto z uwagi na bezpieczeństwo turystów i pracowników.

Znów zamknięto Akropol

Znów zamknięto Akropol

Źródło:
PAP

Mazurskie nadleśnictwa Maskulińskie i Jedwabno zaapelowały w środę do turystów o zachowanie ostrożności podczas spacerów po lesie. Leśnicy proszą też o niewchodzenie do kompleksów leśnych uszkodzonych przez wtorkowe nawałnice. Burze zniszczyły w tych nadleśnictwach tysiące drzew.

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Źródło:
PAP

Jezioro Rusanda w Serbii całkowicie wyschło na skutek suszy. Zbiornik ze słoną wodą, popularny wśród turystów, odsłonił swoje dno. To skutek fali ekstremalnych upałów, która utrzymuje się na Bałkanach od tygodnia.

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters

Fala upałów nawiedza południową Europę. To efekt napływu gorących mas powietrza znad Afryki. Temperatury w różnych krajach, wynoszące często ponad 40 stopni Celsjusza, doprowadziły już do śmierci co najmniej kilkunastu osób i sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów.

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie było także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl