Czterogodzinne opóźnienia pociągów, wywrócona łódka, tysiące ludzi bez prądu

[object Object]
Nietypowy wypadek na drodzetvn24
wideo 2/16

W związku z nawałnicami, które przeszły nad Polską w niedzielę i poniedziałek, rannych zostało dziewięć osób. Strażacy interweniowali 3666 razy. Taki bilans podano we wtorek.

W nocy z niedzieli na poniedziałek nad Polską przeszły wichury, które spowodowały wiele szkód. W poniedziałek burzliwa i wietrzna aura sprawiała kolejne kłopoty.

Czterogodzinne utrudnienia

W poniedziałek około godziny 5.30 na zjeździe z Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku Krakowa na odcinku Sprowa-Starzyny z powodu warunków atmosferycznych uszkodzony został słup energetyczny. Ruch pociągów został wstrzymany. Na miejsce skierowany został zespół techniczny Polskich Linii Kolejowych.

Pociągi dalekobieżne, jadące zmienioną, dłuższą trasą przez Kielce i Żelisławice odnotowywały ponadczterogodzinne opóźnieniem. W związku z trudnościami z zapewnieniem powrotnej jazdy, pociąg PKP Intercity relacji Gdynia Główna-Warszawa Zachodnia, został odwołany na całej trasie. Pociąg relacji Kraków Główny-Gdynia Główna został skrócony do relacji Kraków Główny-Warszawa Wschodnia. Podróżni na podstawie ważnego biletu mogli kontynuować jazdę innymi składami.

Przewrócona łódka

Jak poinformowała w poniedziałek sierżant Mirosława Piątek, oficer prasowa Państwowej Komendy Policji w Żywcu, w niedzielę o godzinie 18.00 funkcjonariusze otrzymali informację, że w wodach Jeziora Żywieckiego znajduje się kilka osób. Sytuacja była poważna, bo wiał silny wiatr, a woda była zimna.

- Policjant z komisariatu w Łodygowicach, który w sezonie pilnuje bezpieczeństwa osób wypoczywających nad Jeziorem Żywieckim, pomimo iż miał wolne stawił się na służbie. Stanął za sterami policyjnej motorówki i wspólnie z innymi policjantami wypłynęli na jezioro - opowiadała sierżant Piątek.

Gdy dopłynęli na miejsce, okazało się, że w wodzie znajduje się czterech mężczyzn. Dwóch najbardziej wyczerpanych policjanci wzięli na pokład swej motorówki. Dwóch pozostałych podjęli z wody strażacy, którzy w tym czasie dotarli na miejsce. Żeglarze zostali przetransportowani do brzegu i przekazani ekipie karetki pogotowia. Mężczyźni byli mocno wychłodzeni, ale nic poważnego im się nie stało. Po przebadaniu mogli udać się do domów.

Trudna sytuacja pogodowa utrzymuje także w Tatrach. Czytaj więcej tutaj.

Aspirant sztabowa Mirosława Piątek opowiada o wywróconej łódce
Aspirant sztabowa Mirosława Piątek opowiada o wywróconej łódcetvn24

Drzewo blokuje drogę

Utrudnienie utrzymywało się w poniedziałek po południu na drodze krajowej numer 36 odcinek Lubin-Rawicz w miejscowości Wąsosz (województwo dolnośląskie). Przewrócone drzewo blokowało przejazd, wprowadzony został ruch wahadłowy.

W wyniku silnego wiatru doszło do licznych zerwań linii energetycznych, na drogi padały drzewa i konary. Jak informowało w poniedziałek rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, bez prądu pozostawało 159,1 tysiąca odbiorców - najwięcej w województwie małopolskim (37,2 tysiąca), lubelskim (35,4 tys.) i świętokrzyskim (33,7 tys.).

Awarie usuwano do wieczora w poniedziałek, a w niektórych miejscach nawet do wtorku.

Dziewięcioro rannych, ponad 3600 interwencji

Jak informował w poniedziałek rano rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak, łącznie od północy strażacy interweniowali niemal 1500 razy. W ciągu dnia okazało się, że ta liczba rosła. Po południu rzecznik powiedział, że liczba interwencji do godziny 16 wzrosła do 3235, a liczba osób rannych do siedmiu.

Najnowszy bilans przekazał we wtorek przed południem. Powiedział, że rannych zostało dziewięć osób. Strażacy interweniowali 3666 razy. Rzecznik komendanta głównego PSP wyjaśnił, że strażacy 3404 razy byli wzywani do usuwania powalonych drzew i zerwanych konarów. - Pozostałe zdarzenia dotyczyły uszkodzonych dachów i pompowania wody - dodał. Najwięcej interwencji było w województwach: śląskim (823), małopolskim (623) i lubelskim (620). 211 interwencji dotyczyło uszkodzonych budynków, w tym 199 mieszkalnych. W związku z nawałnicami dziewięć osób zostało rannych. W miejscowości Podlesie (woj. świętokrzyskie) samochód najechał na powalone na drogę drzewo - ranna została jedna osoba. Podobne zdarzenie miało miejsce w Ciechankach (woj. lubelskie). Na drzewo leżące na jezdni najechały dwa auta. Ranne zostały dwie osoby. W Krukowie (woj. lubelskie) również doszło do podobnego wypadku. Tutaj ranna została jedna osoba. Natomiast w Chełmie (woj. lubelskie) drzewo spadło na samochód. W tym wypadku ranna została jedna osoba. Podczas interwencji związanych z usuwaniem skutków nawałnic ranni zostali czterej strażacy. W Nowym Folwarku (woj. lubelskie) i Tarnowskich Górach (woj. śląskie) poszkodowani są to strażacy PSP, natomiast w Podkowie Leśnej (woj. mazowieckie) i we Włyniu (woj. łódzkie) ranni zostali ratownicy OSP. W interwencjach związanych z wichurami brało udział 18975 strażaków.

Ranny 5-latek po wichurach
Ranny 5-latek po wichurachtvn24

"Nie nadążamy odbierać telefonów"

W województwie lubelskim strażacy w poniedziałek rano odebrali niemal 300 telefonów z prośbami o interwencje. - Ciągle napływają nowe zgłoszenia, nie nadążamy odbierać telefonów - powiedział dyżurny komendy wojewódzkiej straży pożarnej w Lublinie Andrzej Walczak.

Interwencje strażaków dotyczyły głównie usuwania z dróg połamanych drzew i konarów oraz pomocy przy uszkodzonych dachach. Zablokowana została droga krajowa nr 19 w miejscowości Tomaszówka między Lublinem a Kraśnikiem. Samochód osobowy zatrzymał się tam przed powalonym drzewem, a z tyłu najechała na niego ciężarówka. Dwie osoby zostały odwiezione do szpitala.

Powalone drzewa zablokowały też drogę krajową nr 82 w miejscowości Suchawa między Łęczną a Włodawą. W Lublinie konar spadł na samochód firmy oczyszczającej miasto, nikomu nic się nie stało.

Setki interwencji na południu

Do godzin popołudniowych małopolscy strażacy interweniowali 440 razy, najwięcej w powiatach: krakowskim, tarnowskim, wadowickim i oświęcimskim. Wezwania dotyczyły głównie usuwania powalonych drzew, połamanych gałęzi i zabezpieczenia uszkodzonych dachów.

Najwięcej interwencji strażacy odnotowali w Krakowie i Tarnowie. Wiatr uszkodził w całym województwie dachy na 27 budynkach. Na Podkarpaciu straż pożarna, według danych przekazanych w poniedziałek po południu, interweniowała prawie 500 razy. - Strażacy wyjeżdżali głównie do połamanych drzew lub konarów, które tarasowały ulice lub chodniki. Skutki silnego wiatru dotknęły wszystkie powiaty regionu - poinformował w poniedziałek rano rzecznik podkarpackiej PSP Marcin Betleja. W całym województwie z powodu zerwania linii energetycznych, pozbawionych prądu zostało 37 tys. odbiorców.

Najwięcej interwencji zanotowano w powiatach: krośnieńskim, jasielskim i sanockim.

Rzecznik zalecił, żeby w ciągu dnia nie przebywać w parkach i na terenach zadrzewionych. - Nie zostawiajmy także samochodów pod drzewami czy reklamami wielkopowierzchniowymi. Z balkonów budynków usuńmy przedmioty, które w razie silnych podmuchów wiatru mogą być groźne dla otoczenia - przypomniał.

Straż pożarna o wichurach w Małopolsce
Straż pożarna o wichurach w Małopolscetvn24

Świętokrzyskie z wiatrem

Silny wiatr, któremu towarzyszyły intensywne opady deszczu, pojawił się w województwie świętokrzyskim około godz. 3. Jak powiedział dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach Józef Białogoński, do godz. 7. strażacy interweniowali 132 razy - usuwali głównie połamane konary drzew i przewrócone drzewa z dróg.

- Nie ma osób poszkodowanych - to najważniejsze. Nie mamy także informacji, żeby gdzieś były uszkodzone budynki czy zerwane dachy - dodał.

Jak zabezpieczyć się przed wichurąRCB

Mocno powiało na Śląsku

Straż pożarna w województwie śląskim odnotowała około 700 interwencji.

- Pogoda nadal jest zmienna, mimo usuwania awarii ciągle mamy zgłoszenia kolejnych - powiedział Łukasz Zimnoch ze śląskich struktur spółki Tauron Dystrybucja. Najwięcej zgłoszeń o uszkodzeniach energetycy mają z powiatów: bielskiego, będzińskiego i gliwickiego.

Rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. byrg. Aneta Gołębiowska powiedziała po południu, że do rozmaitych interwencji związanych z silnym wiatrem strażaków wzywano około 450 razy. - Były to przede wszystkim wezwania do usunięcia drzew i konarów powalonych na drogi, linie energetyczne i samochody. Wszystkie drogi są obecnie przejezdne, nie ma informacji o osobach poszkodowanych - powiedziała. Podobnie jak energetycy, strażacy najwięcej pracy mają w okolicach Bielska-Białej, Gliwic, Pszczyny i Cieszyna.

Wieczorem liczba interwencji straży pożarnej wzrosła do 700. - Wiatr nadal wieje i pojawiają się kolejne zgłoszenia, dotyczą praktycznie całego województwa - powiedział dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

Lotnisko Katowice w poniedziałek rano obsługiwało operacje lotnicze bez większych utrudnień. Niewielkie opóźnienia - wynoszące z reguły 15-20 minut - miały pociągi.

Interwencje w województwie łódzkim

Ponad 12 tysięcy gospodarstw pozostaje bez prądu w wyniku uszkodzeń linii i stacji energetycznych z powodu silnego wiatru w województwie łódzkim - poinformował w poniedziałek rano dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi. Strażacy interweniowali około 40 razy.

Największe problemy z dostawą energii elektrycznej są w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego, Łowicza, Bełchatowa, Sieradza i Tomaszowa Mazowieckiego. Powodami są zerwanie linii średniego napięcia i uszkodzenia stacji energetycznych.

- Strażacy odnotowali w nocy około 40 interwencji. Dotyczyły one głównie powalonych drzew. Nie mamy informacji o poważnych zniszczeniach gospodarstw i o osobach poszkodowanych - dodał Cezary Zarzycki z łódzkiego WCZK.

Autor: ao,dd,kw/aw,rzw / Źródło: TVN24, IMGW, tvnmeteo.pl, RCB, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2025. W kolejnych dniach czeka nas sporo słońca i będzie coraz cieplej. Początek długiego weekendu majowego może przynieść lokalnie nawet 25 stopni Celsjusza. Zmiana na termometrach prognozowana jest jednak pod koniec tygodnia.

Pogoda na majówkę. Może być nawet 25 stopni

Pogoda na majówkę. Może być nawet 25 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Płocku w weekend pojawił się wir pyłowy. Nagranie tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W weekend południowo-zachodnią Oklahomę nawiedziły ulewy. Co najmniej jedna osoba zginęła. To nie koniec gwałtownych zjawisk w tej części USA. W poniedziałek alarmami pogodowymi objęto ponad 36 milionów mieszkańców.

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Źródło:
PAP, NBC News

Bulusan, czynny wulkan położony na filipińskiej wyspie Luzon, niepokoi mieszkańców. W poniedziałek doszło do erupcji. Z krateru wydobyła się kolumna popiołu, która wzbiła się na wysokość 4,5 kilometra.

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Źródło:
Reuters

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń. Wynika z niej, że tuż przed majówką w części kraju ściśnie lekki mróz i powieje silniejszy wiatr. Sprawdź, gdzie aura może być groźna.

Mróz i silny wiatr przed majówką. IMGW wydał prognozę zagrożeń

Mróz i silny wiatr przed majówką. IMGW wydał prognozę zagrożeń

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Na przełomie kwietnia i maja czeka nas duże, ale krótkie ocieplenie. Jaka będzie majówka? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Poniedziałek 28.04 przyniesie sporo słońca w całym kraju. Zrobi się cieplej, termometry pokażą nawet 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 28.04. Dużo słońca i nawet 20 stopni

Pogoda na dziś - poniedziałek, 28.04. Dużo słońca i nawet 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szczeniak przeżył potężną eksplozję, do której doszło w weekend w największym porcie handlowym Iranu. Jak pisze agencja Reuters, małego czworonoga wyciągnięto spod gruzów. Pomocy udzielili mu wolontariusze irańskiego Czerwonego Półksiężyca.

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Źródło:
Reuters

Puma złożyła nietypową wizytę mieszkańcom okolic ruchliwej drogi w rejonie miasta Las Vegas. Zwierzę spacerowało nocą po podwórkach. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

Źródło:
FOX5

Osobom cierpiącym na alergię pokarmową towarzyszą nieustanne obawy, że zjedzą coś nieodpowiedniego, co może się skończyć dla nich wstrząsem. Jak mówił doktor Wojciech Feleszko, dla tych, którzy nie mogą spożywać jajek, mleka, glutenu czy orzechów, niemal 95 procent potraw jest wykluczonych.

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

Źródło:
PAP

W niedzielę w Tatrach, w rejonie Rysów, doszło do dwóch śmiertelnych wypadków. Turyści spadli z dużej wysokości. Warunki były trudne, dlatego też ratownicy ewakuowali ze szczytu też trzy inne osoby.

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Suczka o imieniu Valerie, która uciekła właścicielom w czasie kempingu w 2023 roku, została odnaleziona dzięki organizacji Kangala Wildlife Rescue. Jamniczka spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu - podaje BBC.

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Źródło:
Reuters, BBC

Niektóre gatunki ptaków, które rozmnażają się na większych obszarach geograficznych, mogą wcale nie być tak odporne na zmiany klimatu, jak wcześniej sądzono - wynika z analizy naukowców. Badacze sprawdzili też, czy wielkość mózgów tych zwierząt może pomagać w radzeniu sobie ze skutkami kryzysu klimatycznego.

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Źródło:
University of Texas at Austin, tvnmeteo.pl

Indyjskie miasto Byrnihat zostało okrzyknięte najbardziej zanieczyszczonym miastem 2024 roku na świecie. Mieszkańcy opowiadają o tym, jak żyje się w takim miejscu.

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze, którym towarzyszyły obfite opady deszczu, doprowadziły do powstania powodzi w południowo-zachodniej części Oklahomy. Ulice w Norman, trzecim co do wielkości mieście tego amerykańskiego stanu, zmieniły się w rwące potoki.

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Źródło:
Reuters, CNN, foxweather.com

Przełom kwietnia i maja to idealny moment, aby posłuchać ptasich śpiewów. Dla zwierząt tych nie jest to jednak taka prosta umiejętność. Jak opowiadał ekoaustyk doktor habilitowany Michał Budka, niektóre gatunki potrzebują czasu na naukę śpiewania. Inne, aby zrobić miejsce na nowe dźwięki, muszą "usunąć" stare odgłosy ze swojej pamięci.

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Źródło:
PAP

Kilkumetrowa anakonda narobiła strachu pewnej rodzinie z brazylijskiego stanu Amazonas. Na miejsce przyjechali strażacy, którzy schwytali pokaźnych rozmiarów zwierzę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Źródło:
Portaldo Holanda, The Reptarium, Amazon Agency

Czerwony alert wulkaniczny wydano na Kostaryce w związku z wybuchem wulkanu Poas. Trwającej od kilku dni erupcji towarzyszą wyrzuty ogromnej ilości materiału wulkanicznego - kolumny pyłu wznoszą się na wysokość ponad 4000 metrów. Popioły osadziły się także w okolicznych rzekach.

Woda w rzekach stała się gęsta i szara. Ogłoszono czerwony alert

Woda w rzekach stała się gęsta i szara. Ogłoszono czerwony alert

Źródło:
cne.go.cr, The Tico Times

Pod powierzchnią Parku Narodowego Yellowstone leży superwulkan, który drzemie od setek tysięcy lat. Naukowcy odkryli pod nim twór o zaskakujących właściwościach.

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Źródło:
Live Science

Kwiecień dobiega końca, a na horyzoncie już maj, który w Polsce jest miesiącem dość ciepłym, choć nocne przymrozki nie są rzadkie. Tak stoi w meteorologicznych annałach i w tej materii niewiele się w Polsce zmieniło. Na najbliższe dni rysują się w prognozach trzy fale chłodu, które przynieść mogą lekki mróz. O ile mieszkańcom miast ujemna temperatura po prostu uprzykrzy życie, o tyle ogrodników zmobilizuje do "działań obronnych". Często polegają one na wstawianiu zapalonych zniczy pomiędzy rabatki, sadzonki, pod tunele oraz w skrzynki z kwiatami, co sprawia, że ogrody w kwietniu i maju roztaczają cmentarną aurę.

Trzy fale chłodu w maju. Kiedy ruszyć do ogrodu z pomidorami

Trzy fale chłodu w maju. Kiedy ruszyć do ogrodu z pomidorami

Źródło:
TVN24+

Nawet 1,5 miliona mieszkańców Polski może nie wiedzieć o tym, że ma astmę. Jak tłumaczą eksperci, nieleczona choroba może prowadzić do poważnego pogorszenia jakości życia. Sama diagnoza jednak nie wystarczy - wśród leków na astmę narosło wiele mitów, które mogą zniechęcać chorych do terapii.

1,5 miliona Polaków może nie wiedzieć, że ją ma

1,5 miliona Polaków może nie wiedzieć, że ją ma

Źródło:
PAP

W stanie New Jersey trwa walka z gigantycznym pożarem lasu. Od wtorku płomienie strawiły ponad 6100 hektarów, niszcząc kilka budynków i zagrażając wielu innym. Jak podali strażacy, do zaprószenia ognia doszło na skutek niewłaściwie zgaszonego ogniska.

Nastolatek rozpalił ognisko. Wybuchł jeden z największych od 20 lat pożarów

Nastolatek rozpalił ognisko. Wybuchł jeden z największych od 20 lat pożarów

Źródło:
Reuters, ABC News

Na hawajskiej wyspie Oahu odkryto mięsożerny gatunek gąsienicy. Porusza się po pajęczynach, żywiąc się uwięzionymi owadami. Nazwano ją "kolekcjonerką kości", bo kamufluje się przed pająkami, które chętnie by ją zjadły, "ubierając" się w szczątki martwych owadów.

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Źródło:
Reuters, AP News, science.org

Archeolodzy odkryli w Peru szczątki zmarłej pięć tysięcy lat temu kobiety. Zdaniem ekspertów prawdopodobnie należała do wyższych sfer w kulturze Caral, która rozwijała się tam równolegle ze starożytnym Egiptem czy Chinami.

Niezwykłe znalezisko w Peru. "To ważny pochówek"

Niezwykłe znalezisko w Peru. "To ważny pochówek"

Źródło:
Reuters, PAP

Ogromny wir pojawił się w czwartek w Krzyżowicach w województwie śląskim. Po południu nad jedną z dróg utworzył się lej, który w efektowny sposób unosił masy piasku nad ziemią.

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad 200 razy interweniowały polskie służby w związku ze skutkami intensywnych opadów deszczu i burz, jakie przechodziły w ostatnich godzinach nad Polską. Jak przekazał TVN24 rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej zgłoszenia nie dotyczyły żadnych poważnych zdarzeń.

"Odnotowaliśmy podtopienia dróg, podtopienia budynków"

"Odnotowaliśmy podtopienia dróg, podtopienia budynków"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, Bielskie Drogi, tvnmeteo.pl

Ogromny bolid pojawił się nad brazylijskim stanem Rio Grande do Sul. Według lokalnych ekspertów mógł to być największy zarejestrowany meteor w tym regionie. Obecnie trwają poszukiwania jego szczątków.

Niezwykły przelot kosmicznej skały. Na kilka sekund noc zamieniła się w dzień

Niezwykły przelot kosmicznej skały. Na kilka sekund noc zamieniła się w dzień

Źródło:
CNN, TVN24, G1 Globo

Objawy pojawiają się przeważnie od 6 do 12 godzin od momentu zatrucia. Większość pacjentów początkowo uskarża się na biegunkę, wymioty i ból głowy, u części występuje nadmierne pocenie się, odrętwienie czy ból w obrębie mięśni i stawów. Później dochodzą dziwniejsze objawy: metaliczny, palący smak w ustach czy poczucie, że ciepłe powierzchnie są lodowato zimne. Skóra zaczyna intensywnie swędzieć, serce nieregularnie bije. Większość objawów utrzymuje się przez kilka dni, ale niektóre mogą prześladować pacjentów przez tygodnie lub miesiące, niekiedy dłużej. Czasami wracają one ze wzmożoną siłą, na przykład po spożyciu alkoholu.

Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej

Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej

Źródło:
TVN24+