Już niebawem nad naszymi głowami pojawi się rzadkie zjawisko. Słońce będzie częściowo zasłonięte przez naszego naturalnego satelitę. Kiedy i w jaki sposób podziwiać zaćmienie Słońca?
Do częściowego zaćmienia Słońca dochodzi, gdy Księżyc znajduje się między Słońcem a Ziemią i rzuca swój cień, całkowicie lub częściowo blokując światło słoneczne. Takie właśnie zaćmienie będziemy mogli podziwiać w czwartek z Polski.
Podczas zaćmienia obrączkowego, które będzie widoczne z innych miejsc na Ziemi, Księżyc nie zasłania całego widoku Słońca. Wtedy z Ziemi zamiast pełnej tarczy Słońca można zobaczyć coś na kształt ognistego pierścienia. W czwartek taki widok podziwiać będą mieszkańcy północnych regionów Kanady i Rosji. Zaćmienie obrączkowe będzie też widoczne na Grenlandii.
Zaćmienie Słońca w Polsce będzie widoczne pomiędzy godzinami 11 a 14. W północno-zachodniej części kraju spektakl rozpocznie się o 11.37. Najpóźniej, bo o 12.09, stanie się widoczne na południowym wschodzie. Najlepiej widoczne ma być w północnej i północno-zachodniej Polsce.
Maksymalnie 15,3 procent tarczy
Jak wyjaśnił Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", w Polsce zaćmienie nie będzie wyjątkowo dobrze widoczne - główny pas zaćmienia obrączkowego ma przebiegać przez Arktykę, zaś w naszym kraju jedynie część Słońca będzie zasłonięta.
Na przykład w Trójmieście Księżyc zasłoni jedynie 15,3 procent Słońca. Z kolei w centrum Polski zaćmienie obejmie 10 procent tarczy słonecznej. W Ustrzykach Górnych będzie to jedynie 4,2 procent.
Dodatkowo w niektórych miejscach podczas zaćmienia na tle Słońca będzie można zobaczyć przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Szansę na obserwację tego niecodziennego, ale i wyjątkowo krótkiego (potrwa około sekundy) zjawiska będą mieć jedynie osoby znajdujące się w pasie Kotliny Kłodzkiej, Nysy, okolic Częstochowy, Radomia i Radzynia Podlaskiego.
Jak oglądać zaćmienie?
Każdą obserwację będziemy mogli zaliczyć do udanych, jeśli tylko odpowiednio się do niej przygotujemy. Wójcicki zaleca, by zaćmienie podziwiać przez zaćmieniowe okulary lub filtry słoneczne dla instrumentów optycznych. Natomiast nie powinno spoglądać się w słońce przez kliszę rentgenowską, przydymione szkło czy płytę CD. Te narzędzia nie chronią naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
Jeśli nie mamy możliwości, by w pełni zadbać o bezpieczeństwo, warto zdecydować się na transmisję online.
Autor: kw/map / Źródło: "Z głową w gwiazdach" / Karol Wójcicki, tvnmeteo.pl, NASA
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock